CZ / ENG

Všímáme si

Po nás ať přijde potopa, nebo prkna z rybářských sítí

Co se dříve jevilo jako čirý aktivismus, začalo postupně pronikat i do sféry designu a architektury. Přibývá projektů, které pracují s problémy znečišťování životního prostředí a poškozování přírody, zároveň jsou ale soběstačné, funkční a profitují. Novodobá recyklační vlna přinesla na chilské pobřeží i skateboardy Bureo, vyrobené z použitých rybářských sítí. 

Po nás ať přijde potopa, nebo prkna z rybářských sítí

Odhady říkají, že ztracené nebo vyřazené rybářské sítě (Ghost nets) tvoří deset procent veškerého znečištění moře. Vznik značky Bureo Skateboard ovlivnilo i několik dalších okolností. Slogany Surfrider Foundation a organizace Take 3 hlásaly: kdykoliv opouštíš pláž, vezmi s sebou tři odpadky. Když pak společnost Patagonia přišla na trh s neoprenovým oblečením z recyklovaných materiálů a firma Indosole začala vyrábět obuv s podrážkami ze starých pneumatik, mladí muži stojící za založením Bureo Skateboards si všimli pozvolného obratu a rozhodli se k tomuto proudu přidat.

Když se David Stover a Ben Kneppers poznali, sdíleli společnou vášeň pro surfování a skateboarding. David Stover pracoval ve finančním sektoru, Kneppers se zajímal o životní prostředí. Když jejich tým doplnil Kevin Ahearn, společně odstartovali program Netpositiva – úplně první program pro sběr rybářských sítí a recyklaci v Chile, kterým podněcují rybáře k ekologicky šetrnému nakládání s nepotřebným rybářským materiálem.

V roce 2012 David Stover pracoval jako konzultant životního prostředí na území Chile a začal si uvědomovat, jak obrovské množství umělohmotných materiálů znečišťuje pobřeží Jižní Ameriky. Snažil se přijít na způsob, jak zmírnit stávající problém a využít starý materiál novým způsobem. „Jezdili jsme na prknech každý den, ale chvíli nám trvalo, než jsme přišli na to, že je můžeme vyrábět také z plastu,“ vzpomíná Stover, který byl podobně jako ostatní zvyklý na prkna vyráběná z překližky.

První skateboard značky Bureo se jmenuje Minnow. Tvarem a šupinatým reliéfem připomíná tělo ryby.

Spolu se svými společníky z Bureo Skateboards pak strávil několik let vymýšlením prototypu, sháněním grantů a sestavováním dodavatelského řetězce. „Bureo“ v jazyce etnika Mapučů, žijícího na území Chile, znamená v doslovném překladu „vlny“, které odkazují k vášni k surfování a souvisejícím aktivitám, jako je například SAVE THE WAVES.

První výrobky z recyklovaných zdrojů pod značkou Bureo se dostaly na trh na jaře roku 2014. Ve stejné době také značka odstartovala crowdsourcingovou kampaň na Kickstarteru, kde skateboardy vyrobené z rybářských sítí zaznamenaly veliký úspěch. „Výrobci často používají nový materiál, protože to je snazší,“ vysvětluje Stover. „Nový materiál je dostupnější a s recyklačními programy vás čeká řada obtíží. Řekli jsme si, že potřebujeme vytvořit produkt tak, aby část zisku pokryla náklady na recyklaci.“

Na výrobu jednoho skateboardu jsou třeba necelé 3 m2 rybářské sítě, která je na polymerové bázi a dále se recykluje a zpracovává v místním výrobním závodě ve městě Santiago do podoby granulátu, který se následně injekčně vstřikuje do formy. Pod hlavičkou značky Bureo Skateboards se již podařilo recyklovat téměr 3 000 m2 starých rybářských sítí.

David Stover, Ben Kneppers a Kevin Ahearn nyní pracují na rozvíjení sběrných programů v pobřežních komunitách po celém světě, pořádají akce na školách, kde mluví o recyklaci a alternativních řešeních a přístupech ke stávající výrobě.

23. 5. 2015 Text: Tom Zahrádka, foto: archiv Bureo Skateboards

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.