Všímáme si
Sandály na uších
Počítače, plastové obaly či sandály. Jen zlomek z věcí, které nám poslouží a zmizí z očí. Ne však ze světa. Na periferiích našich měst, a možná především na periferiích samotného světa, rostou skládky odpadu. Jsou však tací, kteří si těchto použitých, rozbitých či jen zastaralých věcí všímají a navrací je tvůrčím zásahem zpět do života. Pomáhají tím nejen životnímu prostředí, ale mnohdy i lidem stojícím na okraji společnosti.
-
Recyklace starých bot v africkém stylu (foto: Ocean Sole)
-
Sandály vyplavené na keňském pobřeží (foto: Ocean Sole)
-
Firma Ocean Sole vrací gumu ze sandálů do života a pomáhá čistit keňské pobřeží. (foto: Ocean Sole)
-
Náhrdelník vytvořený z gumy prochozených sandálů (foto: Ocean Sole)
-
V Keni umí ze starých bot vyrobit i pestré náušnice. (foto: Ocean Sole)
-
Z gumy vyplavených sandálů se dají vyřezat i hračky. (foto: Ocean Sole)
-
Diáře, jejichž vazbu knihařská dílna SKOBA vytvořila z tiskovin nalezených v kontejneru (foto: SKOBA)
-
Brož vytvořená z desky plošných spojů (foto: Trash Made)
-
Desky plošných spojů – jeden z typů elektroodpadu, které využívá firma REMA Systém (foto: Trash Made)
-
Lavice sestavená z odpadu firmy IKEA (foto: 3XR)
Keňská společnost Ocean Sole ročně zrecykluje okolo čtyř set tisíc prochozených gumových sandálů, které oceánské proudy vyplavují na tamější pobřeží. Materiál se nejprve dezinfikuje, čistí a suší. Následně jej pracovníci firmy, často lidé ze slumů, s omezenými možnostmi se uživit, roztřídí podle barev, řezbáři gumu slepí dohromady a vytvoří finální díla - šperky, hračky, dekorace či sošky zvířat. Část peněz z jejich prodeje od loňského roku přispívá na chod nadace, která se zabývá ochranou oceánských ekosystémů.
Ochranu životního prostředí jako svůj hlavní cíl uvádí česká firma REMA Systém, která zpracovává a tvůrčím způsobem využívá elektroodpad. Zdroje pro její kolekci šperků a módních i bytových doplňků Trash Made jsou polovodičové diody, desky plošných spojů, pevné disky, počítačové chladiče nebo čipy mobilních telefonů. Firma spolupracuje s několika návrháři, ale také se zaměstnanci a klienty několika chráněných dílen.
Do stejného proudu se nedávno zařadila i knihařská dílna SKOBA, která sídlí na pražském Žižkově, a přes sociální podnik Pragulic navázala spolupráci s bezdomovcem Janem Badalcem. Ten dílně dodává materiály, které nalezl v kontejnerech – například tiskoviny či igelitové tašky. Dílna je následně využívá při tvorbě desek jejích ručně vázaných psacích bloků a diářů.
„Téma odpadů je obrovská výzva“, říká Judita Nechvátalová z projektu 3XR. Jeho název odkazuje na heslo ekologicky šetrného uvažování o výrobcích a materiálech: Redukovat, renovovat, recyklovat. „Před dvěma lety jsme začali spolupracovat se společností IKEA a zaujalo nás, že přes výjimečně zodpovědný přístup k nakládání s odpady jich stejně vzniká spousta.“ Organizátorky oslovily množství tuzemských designérů, kteří odpad přetvořili v originální autorská díla. Dle Nechvátalové vedou výsledky projektu k zamyšlení nad naším nakládáním s věcmi, které si pořizujeme. Cesta k popelnici je krátká, ale ne vždy ta nejlepší.
text: Tomáš Princ
28. 12. 2013
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
20. 12. 15:39
Děkuji za rozhovor, TEXTILE MOUNTAIN i jeho zakladatelka jsou neuvěřitelné plní energie, že ...
Michael Rada - Textile Mountain zachraňuje látky od designérů stejně jako kvalitní metráž, jaká už se nevyrábí
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?