Materiály
Česká republika neztrácí lesk
V sousedním Německu právě probíhá veletrh Ambiente, přehlídka toho nejlepšího ze světa spotřebního zboží a designu. Ve Frankfurtu se setká téměř čtyři tisíce sedm set vystavovatelů a sto čtyřicet tisíc návštěvníků. A co my? Sklo, keramika, tradice i inovace, řemeslo a umění. Čeští designéři a výrobci mají co nabídnout.
-
Z výstavy Skleněná republika: Alena Matějka, VĚTRNÍKY, 2013 tavená plastika (foto: Gabriel Urbánek)
-
Skupina vystavujících studentů od Maxima Velčovského. Experiment! (foto: Lucie Havlová)
-
Experiment: tepané hliněné misky od Adama Železného. (foto: Jaroslav Moravec)
-
Profesor Hansjerg Maier-Aichen z katedry Product Design na Universitě v Karlsruhe se vyjádřil, že tepané mísy jsou top z hlediska inovativního designu ze sortimentu pěti tisíc stánků na letošním veletrhu Ambiente.
-
Martina Žílová vysvětluje novou techniku práce s kobaltovými barvami.
-
Kobaltový defekt od Martiny Žílové. (foto: Jaroslav Moravec)
-
Křehký na veletrhu.
-
Bábovka ze studia Křehký. Reedice nikdy průmyslově nerealizovaného tvaru od V. Šotoly z 90. let.
Skleněná republika přezdívají naší zemi znalci z oboru již dlouho. A právě stejnojmenná výstava je výrazným momentem české účasti na veletrhu. Výstava představuje na Ambiente moderní sklo skrze práce dvaceti sklářských výtvarníků čtyř generací, mužů a žen z různých regionů. V padesátých letech minulého století vznikal fenomén moderního autorského skla ve spojení se jmény jako Stanislav Libenský, Jaroslava Brychtová nebo René Roubíček. Čeští skláři a jejich díla jsou od té doby žádaní po celém světě. Tvorba desítek sklářských výtvarníků různých generací trvá dodnes a je světovým unikátem. „Není v České republice kraj, odkud by nepocházel nebo zde nepůsobil osobitý sklářský umělec“, říká kurátorka výstavy Dagmar Havlíčková.
Čeští autoři a autorky se objevují také na kurátorské výstavě vybraných absolventů a začínajících designérů Talents. Autory, kteří svou tvorbu prezentují bezplatně, si vybrala ředitelka veletrhu Nicolette Naumann osobně loni v Praze. Na výstavě Experiment, kde své práce vystavili studenti UMPRUM z ateliéru keramické tvorby pod vedením Maxima Velčovského, vybrala hned čtyři, což je v celosvětové konkurenci úspěch. Martina Žilová vynalezla novou techniku práce se svými kobaltově modrými nádobami. Adam Železný obrátil pozornost k Peru a tradičním technikám a navrhl hrubé nádoby jako projev moderního svobodného přístupu ke stolování a servírování. Tradiční metody vyhovují Jakubu Kabátovi, který pracuje na hrnčířském kruhu a svým artefaktům dodává na originalitě neobvyklou směsí použitých materiálů. Kristýna Bratránková vystavuje své dílo Kombinace hmot.
Ve Frankfurtu je vystaven i průřez produkce značky Křehký, která ukazuje práce předních českých designérů Maxima Velčovského, Kláry Šumové, Michaely Tomiškové, Jiřího Pelcla, Gabriela Vacha nebo Richarda Huttena. Nejen oni, ale i dalších bezmála padesát vystavovatelů dokazují, že česká výroba má na světovém trhu své místo.
připravila: Tereza Lišková
8. 2. 2014
Aktuálně
► Komentovaná prohlídka výstavy Evy Eisler
► Veletrh Heimtextil 2025 14.-17.1.
► ZUKÜNFTE: Materiály a design pro zítřek
► Látky uvolňované z ohňostrojů jsou vysoce toxické a karcinogenní, shrnuje Akademie věd
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
7. 1. 12:03
Děkuji za milou reakci!
Valérie - ZNÁT A MILOVAT MATERIÁLY, KTERÉ NÁS PODPORUJÍ
3. 1. 15:43
Moc děkuji, je to krásná ukázka toho, že změna není podmíněna dotacemi a penězi, ale že ...
Michael Rada - ZNÁT A MILOVAT MATERIÁLY, KTERÉ NÁS PODPORUJÍ
20. 12. 15:39
Děkuji za rozhovor, TEXTILE MOUNTAIN i jeho zakladatelka jsou neuvěřitelné plní energie, že ...
Michael Rada - Textile Mountain zachraňuje látky od designérů stejně jako kvalitní metráž, jaká už se nevyrábí