Všímáme si
Juzova nová vlna v Tonu
„Celá desetiletí se těžilo z našeho jména, tradice a technologie, marketingovou činností byla občasná inzerce a cílovou skupinou ženy v domácnosti věku třicet plus,“ říká Jan Juza, marketingový ředitel firmy Ton. Asijský dovoz a prohlubující se krize postupně srazila prodejní ceny židlí na výši výrobních nákladů a slavnému ohýbanému nábytku začalo téci do bot. Řešení, které do Tonu přineslo svěží vítr a pozvedlo firmu vysoko nad čáru ponoru, může být nadějným příkladem pro všechny. Dalo by se shrnout do Juzovy oblíbené věty „Expect big things.“
-
Designér Mads K. Johansen (v záběru) zaujal firmu Ton svou závěrečnou prací ve škole
-
Ručně vyráběné židle firmy Ton, model 002 druhý zleva (zdroj: ton.eu)
Technologie může být kvalitní a jedinečná, pokud se však firma nesoustředí stejnou měrou na design výrobků, vznikají stále stejné modely, které do moderního interiéru prostě nepatří. „Začali jsme se soustředit i na mužské zákazníky, na návrháře interiérů, na hoteliéry a majitele firem. Vnímáme rozdíly mezi zeměmi, kam exportujeme,“ komentuje problém Jan Juza. „Došlo nám, že ačkoli máme jako jediná firma na světě celou výrobu nábytku pod jednou střechou, jedno nám tu chybí. Kvalitní moderní designérské nápady, které by respektovaly tradici a historii, ale neustrnuly v ní.“
První vlaštovkou letící na nové vlně byl švédský designér Mads K. Johansen, od kterého Ton koupil návrh na židli Stockholm. Severský minimalismus vtrhnul do Bystřice a mezi osmy sty padesáti zaměstnanci se začal šířit neklid. Firmu zněly obavy: „To jsou novoty, no jsou nápady. Takovou židli si od nás nikdo nekoupí, navíc tak drahou.“ Ale Stockholm se vesele prodával, a přicházely další moderní návrhy - židlí, stolů, pohovek, věšáků, dokonce i limitovaná série sáněk. Nová podoba nábytku byla podpořena stylovou sérií fotografií a novými prodejnami v podobném duchu.
A co zahraničí? Japonským zákazníkům Ton zkracuje nohy židlí. To zní logicky, ale napadlo by vás, proč se do spojených států vyrábí židle s těžšími šrouby i sedacími deskami? Američtí zákazníci prý posuzují kvalitu podle váhy zboží a minimalistická židle 002, která je složena jen ze dvou subtilních ohýbaných dílů a sedací desky, by je rozhodně nepřesvědčila.
I další reference jsou zajímavé – sedmnáct tisíc židlí pro řetězec kaváren Starbucks, Ton si užívají hosté restaurací ve Varšavě, Paříži, Vídni, ale i Beirutu, Sydney, Taiwanu, Seoulu nebo New Yorku. A co centrála společnosti Microsoft anebo policejní stanice v Iráku? Česká židle je zkrátka všude. V současné konkurenci a v konzumní společnosti zaměřené na cenu místo kvality je to obzvláště obdivuhodné. Recept na úspěch s kvalitními hlavními ingrediencemi byl v Tonu pocukrován odvahou, trochou risku a vizí. Expect big things!
Jan Juza byl jedním z hostů série přednášek TIME FOR DESIGN, které se konají každý čtvrtek na VŠUP v Praze.
Kateřina Zvelebilová
20. 3. 2014
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
► Heimtextil 2025: Textil jako most mezi minulostí a udržitelnou budoucností
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU