Všímáme si
Vyjeli z české kotliny a prezentovali své výrobky mezinárodním trhu. Jaké to bylo?
Zapomenout si ceník – i to se může stát tuzemskému designérovi nebo výrobci, když jede na obří veletrh poprvé. Dětské pokojíčky DEVOTO, porcelán a sklo od TABLO, šperky Jany Hamrové a skleněné ananasy Tadeáše Podrackého – ty už mají první cestu do světa mezinárodních veletrhů Messe Frankfurt za sebou. Jak to na obchodním veletrhu chodí během Prague Design Weeku zjišťovala moderátorka Radia Wave Veronika Ruppert. Z diskuze vzešly rady pro budoucí nováčky.
Někdo jede na veletrh kvůli stohu objednávek, jiný čeká sbírku vizitek. Na začátku si je třeba ujasnit, co od veletrhu firma nebo designér očekává. Nepsanou povinností je příprava perfektních fotek a katalogů v jazykových mutacích trhů, na které chce firma cílit. „Je dobré si představit různé otázky, které může návštěvník mít, a připravit si odpověď,“ říká Petr Porta z DEVOTO, který spolu se svými společníky na veletrhu vystavoval pouze jeden model z výroby. „Kolik stojí deset kusů? Kolik pět set? Zvládneme tolik vyrobit a za jak dlouho? Chceme vůbec vyrábět velkosériově? Na místě už na to není čas,“ dodává. Šperkařka Jana Hamrová doplňuje: „Na škole nás nikdo neučil, jak se tvoří obchodní plán nebo že by ho měl návrhář vůbec řešit. Zamilovali jsme se do své tvorby a prostě si mysleli, že ji pak někdo bude chtít.“ Podle jejích slov je ale mezinárodní veletrh reálná komerce a trochu i zkouška odvahy.
V letošní sekci Talents veletrhu Ambiente byl i designér Tadeáš Podracký. (foto: Messe Frankurt, archiv MT)
Pro Tadeáše Podrackého fungovala účast na veletrhu Ambiente spíše jako mediální prezentace. Chtěl získat zpětnou vazbu na novou kolekci Pineapples. „Umístili mě do haly s užitkovým sklem. Nabízím malé série, v podstatě galerijní sklo, takže jsem tam byl moc drahý. Ale zase jsem v kontextu běžného skla vynikal, můj stánek si vyfotilo hodně novinářů a mediální ohlas byl skvělý,“ popisuje svůj úspěch.
„Můj první pocit byla marnost. Tolik zboží, které už někdo vymyslel a průmyslově vyrábí – proč mám sedět doma a snažit se?“ vzpomíná na první zkušenost s mezinárodním veletrhem Hamrová. Potom ale přišly první objednávky a ona si uvědomila, že kvalita svého konkrétního zákazníka najde. Jana Hamrová zdůrazňuje i akceschopnost návštěvníků přímo na místě: „Minimálně v oblasti šperku to funguje tak, že si návštěvník vezme produkt do ruky a uzavře objednávku na místě, ne potom z domova v Belgii nebo z Francie.“ Samotný nákup se tedy děje teď a tady, designérka ale dodává, že je třeba na veletrhy jezdit pravidelně a udržovat se v povědomí. Spotřební zboží a design je sezónní záležitost, obchodníci mohou příští rok objevit někoho jiného. Když už najdou stánek opakovaně, pamatují si výrobce z minula, což mu dodává věrohodnost.
Podobně jako hosté diskuze mohou i další začínající firmy a designéři představit ve Frankfurtu svou práci zdarma nebo za zvýhodněných podmínek – v rámci programu Talents a Next. (foto: Messe Frankfurt CZ)
„Veletrhy jsou sociální téma samo pro sebe,“ myslí si Jana Tattermuschová z firmy TABLO, která prodává sklo a porcelán. „Velká část dohod se odehraje a domluví na nějakém večírku.“ Výrobce jede vystavovat do Německa, aby se tam setkal s velkými nadnárodními nebo zahraničními firmami. Teprve tam ale zjistí, že mohou úspěšně spolupracovat i s těmi tuzemskými. Například TABLO získalo ve Frankfurtu řadu objednávek právě z Česka. Tattermuschová, která se různých mezinárodních veletrhů účastní pravidelně, dodává: „Je dobré se zamyslet, jestli člověk musí být úplně všude. Když mu to za to stojí, tak jo. Když ne, může jet taky třeba na dovolenou.“
Text: Kateřina Zvelebilová, úvodní foto: TABLO na veletrhu Ambiente
26. 5. 2015
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU