Téma
Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
Skateboard nemusí být jen dřevěný – může v sobě ukrývat třeba materiál z vyřazených dílů letadel, rybářské sítě či odpad z 3D tisku. Běžný předmět, který je zároveň poměrně namáhaný nárazy i odíráním, láká k inovacím výrobce po celém světě. Výzvou je také zachování nízké váhy a dostatečné pružnosti. K tomu slouží například upravený uhlík, který pochází z vyřazených dílů letadel Airbus.
Autorka: Kateřina Hubertová • Foto: Trashboard
Francouzská značka Trashboard při výrobě svých skateboardů využívá upravený uhlík z letadel společnosti Airbus a stlačenou recyklovanou lepenku. To vše je spojeno epoxidovou pryskyřicí biologického původu. Kompozitní materiál je lehčí a pružnější než tradiční dřevěná prkna. Výhodou je i to, že Trashboard je stoprocentně recyklovatelný.
Od surfů z recyklovaného kartonu po skateboardy s uhlíkem z letadel
Desky zdobené monochromatickými sítotiskovými vzory vyrábí malá firma ve francouzském Baskicku. Zakladatelem projektu je François Jaubert, který v roce 2017 vyrobil surfové prkno z obalového kartonu. To během krátké doby zaujalo výrobce i jezdce napříč Evropou. Pozornost k němu přitáhl i krátký film, který mapuje cestu odpadu až k hotovému sportovnímu náčiní. Během následujících let vytvořil François Jaubert několik prototypů a podařilo se mu rozjet i průmyslovou výrobu. Postupně se zaměřil také na skateboardy a započal spolupráci s Airbusem.
Trashboard tak dává nový život jejich vyřazeným leteckým součástkám. „Jsme odhodláni snižovat naši ekologickou stopu používáním udržitelných materiálů a ekologických výrobních postupů. Každá deska je vyrobena s cílem zachovat naši planetu pro budoucí generace,“ říká designér.
Rybářské sítě přeměněné v perforované prkno
Odpad z oceánů zase používá k výrobě skateboardů společnost Lander, založená v Los Angeles skupinou designérů, technologů a bývalých profesionálních jezdců. Jejich prkna jsou vyrobena z patentované směsi certifikovaného recyklovaného nylonu z vyřazených rybářských sítí v kombinaci se skleněným vláknem. Tuto hmotu vstřikují do forem, přičemž vzhled skateboardů je netradiční tím, že desky nejsou jednolité, ale jsou v nich otvory. Design navržený ve spolupráci s profesionálními skateboardisty je vhodný pro začátečníky i pokročilé jezdce.
Recyklovaný plast pro výrobu skateboardů používá více výrobců
Amsterdamská značka WasteBoards pro výrobu skateboardů používá plastová víčka lahví, které sbírá společně s návštěvníky hudebních akcí, školáky či firmami. WasteBoard je vyráběný ručně a každý design je jedinečný, tvoří ho totiž mozaika z různobarevných víček. Materiál vyvíjí od roku 2015 ve spolupráci s University of Applied Sciences of Amsterdam, přičemž trvalo zhruba pět let, než se podařilo dosáhnout správné pevnosti a tuhosti. „Naším hlavním cílem je ukázat lidem, že plastový odpad je skvělým materiálem pro nové cool produkty. Chceme se stát skutečnou alternativou pro jiné méně udržitelné skateboardy. Pokud chceme vytvořit udržitelnější svět, musíme vyrábět vysoce kvalitní produkty z recyklovaných materiálů,“ uvedl spoluzakladatel WasteBoards Rogier Heijning.
Designový skateboard ze zbytků lisovaných plastových desek, které vznikly z odpadu 3D tisku, vyrobila česká firma PrusaLab. PrusaSkate sice nemůže konkurovat běžným dřevěným prknům svou hmotností, na druhou stranu je připravený na přidělání motoru, který by z něj udělal prostředek dopravy po městě.
Se zajímavým nápadem na domácí výrobu skateboardů z recyklovaného plastu v domácích podmínkách přišel Jason Knight. Ten upozornil na fakt, že výrobky z recyklovaného plastového odpadu mají nejen nevšední vzhled, ale také jsou velice odolné. To lze dobře ověřit právě u skateboardů, které musejí odolat nárazům, obrušování a podobně. Veškeré podklady pro domácí výrobu plánoval uživatelům poskytnout on-line jako open source materiály, bohužel ale jeho kickstarterová kampaň nedosáhla potřebné podpory uživatelů této platformy.
12. 11. 2024 (10:30)
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
20. 12. 15:39
Děkuji za rozhovor, TEXTILE MOUNTAIN i jeho zakladatelka jsou neuvěřitelné plní energie, že ...
Michael Rada - Textile Mountain zachraňuje látky od designérů stejně jako kvalitní metráž, jaká už se nevyrábí
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?