Všímáme si
Všímáme si: Díly do auta z olivovníku a chladicí střešní tašky s vlastními solárními panely
Autor: redakce Material Times • Foto: se svolením SKLIM Studio
Biokompozitní střešní tašky
Mezinárodní Studio SKLIM v projektu Lo-Hi zkoumá biokompozitní střešní tašky s vlastními solárními panely a terakotovým chladicím systémem. Kombinuje v nich tradiční a hi-tech postupy. Podle studia jde o využití toho nejlepšího z obou světů k vytvoření inovativních hybridních řešení. Píše o tom také server designboom.
Projekt se skládá ze dvou hlavních systémů stavebních materiálů. První z nich, zvaný Ke-Sol System, využívá pevnosti kenafových vláken v lehkých biokompozitních střešních taškách, do nichž jsou integrovány monokrystalické solární panely, které lze naklápět. Druhá část projektu zvaná Terra-Cooling System využívá přírodních vlastností terakoty. Je inspirován starověkými technikami chlazení a zavlažování. Konstrukce se skládá ze dvou modulů - jeden z nich proměňuje horký vzduch v chladný, druhý slouží jako nádrž na vodu. Konstrukce využívá přirozených chladicích vlastností terakoty, optimalizovaného proudění vzduchu a vody a chladicího efektu poháněného odpařováním vody. Terra-Cooling System tvoří stěnový systém, který dokáže snížit teplotu vzduchu o působivých 6,5 stupně Celsia.
Jak světélkují krevety
Vědci z Masarykovy univerzity a Mezinárodního centra klinického výzkumu odhalili princip, jakým světélkují hlubokomořské krevety Oplophorus gracilirostris. Světélkovat dokáže díky jednomu z nejzářivějších enzymů - takzvanému nanoluciferázu, který kreveta používá při obraně proti dravým rybám, které tak zaskočí světelnou show a kreveta získá více času na úprk. Vědcům se podařilo najít podstatu toho, jak nanoluciferáza svítí. V laboratoři dokázali toto světlo ještě zesílit a vpravit do lidské buňky. Získané poznatky přispějí k lepšímu porozumění mechanismů bioluminiscence. Mají potenciál posunout další výzkum lidských buněk, testování nových léčiv, nebo v oblasti nádorové biologie či při studiu exprese genů. O tom, jak se dá světlo z rostlin a živočichů využít v designu a architektuře a zda je to vůbec možné, jsme psali v článku o bioluminiscenci.
Ford a použití odpadu
Automobilka Ford experimentuje s použitím kompozitu vyrobeného z odpadu olivovníku a recyklovaného plastu pro výrobu automobilových dílů. Odpad z olivovníků získává Ford ze španělské Andalusie, která má nejvyšší produkci olivového oleje na světě. Z tohoto regionu získala společnost Ford odpad z olivovníků - větve a listy. V rámci projektu nazvaného COMPOlive smíchali technici v evropské centrále v Kolíně nad Rýnem 40 procent odpadních vláken z olivovníku se 60 procenty recyklovaného polypropylenového plastu. Vyrobili prototypy opěrek nohou a částí zavazadlového prostoru s použitím odpadu z olivovníků. Testování ukázalo, že vyrobené díly jsou robustní a odolné. Ford nyní vyhodnocuje tento postup pro masové použití.
Toxické dětské bundy
Nová studie provedená na 32 dětských bundách a kombinézách ukázala, že více než polovina obsahuje nebezpečnou a celosvětově zakázanou perfluorooktanovou kyselinu (PFOA), která patří mezi takzvané věčné chemikálie. Nejvyšší množství této toxické látky byly zaznamenány u dětské softshellové bundy, která byla zakoupena v České republice. Pro studii byly zakoupeny bundy také v Německu, Nizozemsku, Polsku, Velké Británii, Srbsku a Černé Hoře. Celkem 17 z nich bylo buď pozitivní na PFAS, nebo vykazovalo zvýšené hodnoty organického fluoru EOF, který přítomnost PFAS naznačuje. Devět bund mělo vyšší obsah látky než dovolují limity EU.
Material Times doporučuje
Revolver Revue a Česká společnost ornitologická vydali nové doplněné vydání knihy Pražské ptactvo, což je kniha Veleslava Wahla z roku 1944. Dokládá stav ptactva v hlavním městě první poloviny 20. století a slouží tak jako srovnávací materiál se současným stavem. Wahl patřil mezi přední ornitology a bojovníky proti totalitním režimům. Den před popravou československými komunisty v červnu 1950 vyjádřil přání, aby byla jeho kniha Pražské ptactvo vylepšena a znovu vydána.
31. 1. 2024
Aktuálně
► Komentovaná prohlídka výstavy Evy Eisler
► Veletrh Heimtextil 2025 14.-17.1.
► ZUKÜNFTE: Materiály a design pro zítřek
► Látky uvolňované z ohňostrojů jsou vysoce toxické a karcinogenní, shrnuje Akademie věd
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
7. 1. 12:03
Děkuji za milou reakci!
Valérie - ZNÁT A MILOVAT MATERIÁLY, KTERÉ NÁS PODPORUJÍ
3. 1. 15:43
Moc děkuji, je to krásná ukázka toho, že změna není podmíněna dotacemi a penězi, ale že ...
Michael Rada - ZNÁT A MILOVAT MATERIÁLY, KTERÉ NÁS PODPORUJÍ
20. 12. 15:39
Děkuji za rozhovor, TEXTILE MOUNTAIN i jeho zakladatelka jsou neuvěřitelné plní energie, že ...
Michael Rada - Textile Mountain zachraňuje látky od designérů stejně jako kvalitní metráž, jaká už se nevyrábí