Všímáme si
Neikonický sklad pro ikonické židle – Vitra Schaudepot
Muzejní depozitáře se otevírají veřejnosti. Ani výstava, ani sklad. Ani ryba, ani rak. V německém Weilu nad Rýnem stojí nová budova Schaudepot. Budova od slavných architektů Herzoga & de Meurona navrhovaná se záměrem nebýt ikonická se stává magnetem celého komplexu Vitra. Paradox, nebo strategie? Gala večeře pro VIP hosty v hasičárně. Budovy muzea obklopují výrobní halu. Boření zavedených pořádků?
Celý Vitra Campus se nachází v průmyslové zóně. Na první pohled přijíždíte do neatraktivní „země nikoho“, kterou lemují dálnice, hranice mezi Německem a Švýcarskem, rovina bez dominant. Na rozlehlém rovinatém místě tu stojí budovy různých funkcí – všechny byly projektované architekty zvučných jmen.
První budovy kampusu vznikaly na začátku 80. let. V roce 1989 přibyla výrobní hala od architekta Franka Gehryho, který pro Vitru navrhl i budovu muzea designu. Ani architekti Herzog & de Meuron sídlící v sousední Basileji nepracují na tomto místě poprvé. Před pár lety navrhli vstupní halu a showroom. VitraHaus – na sebe nalepené domečky pomohly zvednout návštěvnost kampusu ze sta tisíc na tři sta padesát tisíc návštěvníků ročně.
Vitra Design Museum, které je součástí rozlehlého firemního areálu, řídí Mateo Kries. Minulý týden slavnostně otevřel novou budovu. Nový Schaudepot je bez oken, připomíná sklad, jen promyšlené detaily vstupu, pater a průhledů dávají tušit, že máme před sebou rafinovanou architekturu, která se protentokrát snaží být nenápadná.
Rolf Fehlbaum, Mateo Kries, architekti Pierre de Meuron a Jacques Herzog během slavnostního otevření
Budova hostí sbírku současného nábytku, kterou založil Rolf Fehlbaum, majitel firmy Vitra. Jedna místnost je věnována svítidlům, další židlím, stolkům, skříňkám. První patro vypadá jako průmyslový sklad, nábytek je v regálech nad sebou, ale lze si ho prohlédnout. V podzemí je vše již namačkané natěsno jako v opravdovém sklepě. Část sbírky lze vidět jen na dálku skrze velké okno.
Schaudepot ukrývá i kavárnu a prodejnu, skýtá průhledy do původní staré průmyslové haly, kde se skrývají kanceláře vedení muzea, knihovna, restaurátorské dílny. Před novou stavbou vzniklo náměstí, které se otevírá směrem k městu Weil. Vznikl tak i nový vstup do kampusu.
Interiér nové budovy, která rozšířila výstavní plochy muzea Vitra
Depozitář, který se otevřel veřejnosti
Večere v ikonické hasičárně
V den slavnostního otevření se konala gala večeře v hasičárně z roku 1993, kterou navrhla Zaha Hadid. Betonové stěny a prosklená čela tříští zvuk. Setkává se zde řada evropských designérů a kurátorů. Není rozumět mluvenému slovu. Nedělený prostor hasičárny zkrátka není projektovaný pro společenské večírky. Otevřený prostor osvětlený svíčkami ale působí úžasně.
Součástí podzemního patra je i Schaudepot Laboratory, kde jsou v šuplíku uložené a roztříděné materiály pro výrobu nábytku. Místní sbírka materiálů má dnes asi tři sta položek a ilustruje, jaké materiály se běžně používají při nábytkářské výrobě.
Schaudepot Laboratory a vybrané vzorky materiálů
Mateo Kries při vybírání vzorků do nového labu oslovil instituce, které pro letošní milánský veletrh Salone del Mobile připravily dobře hodnocenou výstavu Materioteca
Na výběru pozoruhodných vzorků se podílela i knihovna materiálů matériO Prague
Mateo Kries má ambiciózní plány. Kromě mapování historie designu chce, aby se muzeum věnovalo i novým materiálům a technologiím. Zajímají ho nejen materiály inovativní, ale i recyklované, ekologické – šetrné k svému okolí. Kries plánuje materiálové semináře a přednášky. Jsou na začátku, ale chtějí tuto část své činnosti posilovat a rozvíjet.
Vitra potvrzuje jeden z trendů současnosti. Soukromá muzea se stávají prestižní součástí portfolia vzdělaných úspěšných podnikatelů, kteří mají dostatek financí na rozvíjení muzejní činnosti. Jakou roli v této situaci hraje stát, veřejné instituce a nezávislý výběr předkládaných informací a objektů? Ač je rozrůstající se muzeum od výrobní a prodejní firmy Vitra právně oddělené, je zřejmé, že hájí zájmy jedné ikonické značky.
10. 6. 2016 Text: Lucie Havlová, foto: Tomáš Hendrych
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
► Heimtextil 2025: Textil jako most mezi minulostí a udržitelnou budoucností
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU