CZ / ENG

Poslechněte si

Jakou melodii má vaše košile?

Maďarská designérka Zsanett Szirmay vytváří „tkané“ melodie inspirované lidovým dekorem. Metodou „zvukového tkaní“ se začala zabývat během studia textilního designu na Univerzitě umění a designu v Budapešti. V rámci projektu Soundweaving se zaměřila na tradiční lidové výšivky z oblasti transylvánské Bukoviny a převádí je do zvuku.

Jakou melodii má vaše košile?

Vzory z vyšívaných košil a polštářů jí posloužily jako základ pro vytvoření děrných štítků, laserem perforovaných papírů, které nechává rozeznít v hracím strojku. Štítek vloží do strojku a při otáčení kličkou hrají v místě otvorů plíšky s příslušným tónem. „Dávám tradičním výšivkám další rozměr. Soundweaving aktivuje více smyslů a vybízí diváky k interakci,“ říká autorka, která se v minulosti věnovala také lidovému tanci. Vědomě pracuje s paralelami mezi hudbou a textilním designem: „V obou oblastech se zachází s motivem, který se různě převrací, posouvá a obměňuje.“ Na hudební stránce díla se spolupodílel maďarský cimbalista a skladatel Bálint Tárkány-Kovács. Pravidelnosti vzorů vytváří melodické motivy, které se v různých obměnách opakují.

Takto vypadá a zní květinová výšivka z rumunské oblasti Kluž.

Vzor a melodie vyšívané košile z rumunské vesnice Gyimes.

Rozehrané výšivky jsou dobrým příkladem současného designu, který si hraje s hybridními formami. Samotné hrací strojky se ale těší bohaté historii. Mezi první hudební automaty patřily zvonkohry na kostelních věžích v Holandsku; jejich tradice sahá do čtrnáctého století. Do domácího prostředí se dostaly o tři století později v podobě hracích skříněk a nástěnných hodin. Uvnitř těchto automatofonů byl zpravidla kovový nebo dřevěný válec s hudebním programem zaneseným pomocí děr, výstupků nebo kolíčků. Princip děrných štítků se v hudbě začal uplatňovat okolo roku 1900, kdy se v podobě dlouhých kartonových pásů stal součástí orchestrionů, flašinetů a automatických pian. Pás uvnitř nástroje se dával do pohybu buď ručně, nebo pomocí systému vzduchových trubiček. Nádhernou kolekci hudebních automatů nabízí Museum Speelklok v Utrechtu, kde si v rámci prohlídky můžete spustit orchestrion, zahrát si na flašinet nebo si pro hrací skříňku vytvořit vlastní melodii.

Zsanett Szirmay tkané melodie prezentovala na přehlídce Vienna Design Week a na německém veletrhu Heimtextil. Na stejném místě bude letos v polovině dubna veletrh hudebních nástrojů, hudební produkce a obchodních kontaktů Musikmesse. Soundweaving je do konce dubna k vidění i k poslechu v Maďarském kulturním institutu ve Stuttgartu.

31. 3. 2015 Text: Eliška Svobodová, foto: Fejér János a soundweaving.mome.hu

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.