CZ / ENG

Všímáme si

Ve frankfurtských halách se obchoduje s luxusním sklem i dřevěnými koníky

Frankfurt nad Mohanem se připravuje na další ročník mezinárodního veletrhu spotřebního zboží a designu Ambiente. Setkání obchodníků a výrobců začíná 9. února 2018 a trvá pět dní. Mezi vystavovateli nebude chybět celá řada tuzemských skláren. Spolu s nimi se z Česka do Frankfurtu vydá i dřevěný koník Ortus, plyšový polštář alias mlčenlivá Loris či tavené svítidlo ²long.   

Ve frankfurtských halách se obchoduje s luxusním sklem i dřevěnými koníky
Zavřít Do Německa pojede i Ortus. Doprovodí své kolegy z produktové rodiny KUTULU

Na veletrhu se bude celkem prezentovat na třiačtyřicet tuzemských firem. Mezi nimi například i společnost H & D, porcelánka Thun, Wohnmanufactur Grünberger či Dřevotvar. Do Německa se vrací i design store Deelive Atelier, který nabídne interiérové artefakty současných českých designérů. Jak letos obstojí? Odpověď nabídne Ambiente 2018. Minulý rok na veletrh zavítalo 141 tisíc návštěvníků ze 154 zemí. Nejvíce jich bylo z Německa, na druhém místě se v tomto ohledu umístila Itálie, následovaná Čínou, Francií, USA, Španělskem, Velkou Británií, Nizozemskem, Švýcarskem, Jižní Koreou a Tureckem.

Česká výroba ze skla a keramiky – nové rozložení sil v hale 4
Bravurně zvládnuté řemeslo – luxusní vrstvené broušené sklo – vystaví společnost CAESAR CRYSTAL BOHEMIAE. Pestrý sortiment české produkce dokreslí i společný stánek českých sklářů, kteří v hale 6.3 vystavují s finanční podporou agentury CzechTrade.  Kolekce ze sklárny Moser se ve Frankfurtu letos neobjeví.

„Jako každý rok se i na letošním Ambiente představí pestré spektrum českých výrobců skla a porcelánu. Přesto je zde ve skle patrná postupná změna charakteru vystavujících, kdy se vedle velkých hráčů z oblasti automatické výroby užitkového skla z menších výrobců prezentují spíše producenti české klasiky nežli designové značky. Je to podle mého dáno jak specifickou strukturou zákazníků, kteří zajíždějí do Frankfurtu dělat velkoobchod, tak konkurencí jiných trendových veletrhů,“ komentuje letošní skladbu tuzemských vystavovatelů v halách 4.1 a 4.2 Petr Nový, šéfkurátor jabloneckého Muzea skla a bižuterie a šéfredaktor časopisu Sklář a keramik. Podle jeho slov se vyplatí sledovat i novinky, které předvede novoborský Crystalex či přední výrobce olovnatého křišťálu Crystal BOHEMIA Poděbrady.

S čápem na štítu vyráží do boje o klienty i znovuobnovená značka Rückl. V sekci dárkového a stolního zboží představí novou kolekci České nebe od designéra Ronyho Plesla i klasické tvary a brusy vycházející z archivu rodiny Rücklů. Rückl očekává úspěch v zemích, kde dokážou ocenit kvalitní design a špičkové řemeslo – jako jsou například Japonsko, Jižní Korea, USA, Francie či Velká Británie. Nová image značky, zřetelná i v novém pojetí loga, klade důraz na propojení tradice a definici čistého a současného tvaru. „Notná dávka minimalismu prostupuje i návrhem stánku na veletrhu Ambiente 2018. Budou mu dominovat černá a bílá barva,“ poodkrývá plány Ada Nanić z oddělení marketingu.

Část nově uvedeného sortimentu, který nabídne značka Rückl

Na veletrh se tradičně chystá i Evans Atelier – severočeská rodinná firma s výrazným rukopisem. „Na Ambiente představíme kolekci váz, stolních mís a nástěnných dekorací, jejichž barevné ladění a ručně nanášené dekory jsou inspirovány tématem hledání a postupného objevování skrytých tajemství. Často nám totiž proces hledání – fragment po fragmentu – přináší více vzrušujícího napětí než následné odhalení celku,“ říká majitelka firmy a designérka Jolana Čtvrtečková. Vedoucí prodeje Jana Klapková dodává, že největší zájem návštěvníků očekávají u nových tvarů velkých stolních mís, kterými jsou organická Shell Bowl s nepravidelnými okraji a Crystal Shaped Bowl s výrazným osmiúhelníkovým tvarem.

Novinka z kolekce firmy Evans. Může se hodit například na luxusní cukrovinky

Na Ambiente se podruhé připravuje i uskupení tří autorek, které společně vystupují pod značkou Penozce. Ve Frankfurtu se poprvé objevily v roce 2015, kdy jejich účast podpořila agentura CzechTrade. „Mohly jsme si vyzkoušet, jaké to je, vstřebat atmosféru či zjistit, co jsme podcenily a na co se lépe připravit. Byl to takový první krok mimo domácí prostředí,“ vzpomíná, spolu s kolegyní Novákovou a Czepovou, Dagmar Petrovická. Tato trojice letos ve Frankfurtu představí spolu s novinkou ²long i kolekci ručně foukaných svítidel ²boom/colour.

Stánek doplní i o autorskou kolekcí užitého skla. „Chceme se neustále posouvat a získat více nejen zahraničních kontaktů, ale i příležitostí realizovat se skrze naši tvorbu,“ shodují se autorky. Dodávají, že pro další rozvoj jejich práce je důležité i to, aby viděly, co se děje za hranicemi, a mohly tak svou práci konfrontovat s ostatními vystavujícími a pozorovat reakce návštěvníků.

Ručně foukané sklo, jak s ním zachází trio Penozce

Interiérové doplňky a dřevěné hračky z Česka
Důvtipné výrobky značky KUTULU zaujaly během podzimní návštěvy Prahy i viceprezidentku veletrhu Nicolette Naumann. Za mladou nastupující značkou stojí designérka Pavla Boháčová, grafické studio Soudva a konstruktér Eduard Chabr. „Na veletrhu představíme tři kolekce hraček – ptáčky založené na pohybu půlkoule, koníky HIPO a houpavé ptáčky PI-PI,“ říká Pavla Boháčová. Tyto série jsou součástí sortimentu od založení značky, která vznikla před dvěma lety. „Z počátku jsme vyráběli pouze pár kusů měsíčně. Nyní již máme v naší výrobě vybudované zázemí i pro velkoobchodní prodej,“ nastiňuje Boháčová.

„Prodej do zahraničí je pro nás velmi významný. Jak z hlediska obchodního, tak s ohledem na naši vizi. S každým novým partnerstvím vzniká možnost dostat hračky jednodušeji do rukou dětí za hranicemi naší země, do oblasti s odlišnou kulturní tradicí,“ dodává. Zkušenosti na veletrzích nabírala už minulý rok v Miláně. „Měli jsme možnost zúčastnit se Fuorisalone na Porta Venezia In Design v rámci Milano Design Week, kde jsme byli součástí výstavy Mini Wonders, jejíž kurátorkou byla Tereza Bruthansová. Nadšení italského publika a ohlas v zahraničí, to bylo něco neuvěřitelného,“ vzpomíná. Ve Frankfurtu by se chtěla zaměřit zejména na partnery pro německý a italský trh.

Kos, oblíbenec z nabídky značky KUTULU

V kategorii českých vystavovatelů působí mírně exoticky značka Craftholic, která vznikla v roce 2008 v Tokiu. Líbivé plyšové polštáře jsou šité podle návrhů designérky Ikuko Yamamoto. Veselý RAB, zadumaný SLOTH, šibalský KORAT, mlčenlivá LORIS se v Česku usídlily v roce 2013. Letos budou skrze svého výhradního dovozce Davida Myšáka hledat domovy v nových destinacích. „CRAFTHOLIC nabízí široké spektrum doplňkového zboží. Primárně však budeme nabízet základní sortiment, tedy designové polštářky různých velikostí a druhů,“ upřesňuje Myšák a dodává, že kolekce bývá s ohledem na novou sezonu aktualizována zpravidla dvakrát až třikrát ročně.

Měkkoučcí světoobčané od CRAFTHOLIC 

Českou produkci představí i Deelive Atelier. „Loňský ročník Ambiente pro nás byl velice úspěšnou premiérou z pohledu zájmu odborné veřejnosti a pozitivní odezvy návštěvníků. To nás motivovalo k prezentaci naší kolekce i v letošním roce,“ říká Petra Cempírková, které se v Deelive věnuje marketingu. A dodává: „Návštěvníky zaujalo, že prezentujeme produkty od českých designérů a že veškeré produkty jsou vyrobeny v Evropě, což je známkou vysoké kvality zpracování a použitých materiálů.“ Deelive letos na veletrhu nabídne policový systém Sequence od Petra Háka, stolky Ondule od Jana Plecháče a Henryho Wielguse, svítidlo Gé_lampe, karafy Gradient, mísy Balance, svícny Hex a skleničky Bulb s karafou od Martina Žampacha.

Do nabídky deelive patří i praktické police Sequence od Petra Háka 

Dojít od prostého lnu až k opulenci brokátu
Zaměřeno na návštěvníky a novináře – tradiční přehlídku trendů opět připravuje studio bora.herke.palmisano. Jejich letošní výběr shrnují hesla: Modest Regenerations, Colourful Intentions, Technological Emotions a Opulent Narrations. „Každá ze čtyř tematických oblastí obsahuje několik, někdy i zdánlivě protichůdných aspektů,“ říká Annetta Palmisano. A dodává: „Důraz bude kladen na věci každodenní potřeby, ruční práci, udržitelnost a uchopení budoucího vývoje.“

Mezi materiály, které budou dominovat prvnímu zmíněnému trendovému mixu, patří dřevo, vlna, kámen, beton, keramika, bambus, litina a len. Na eticky a ekologicky orientované vlně připlují upcyklované a recyklované plasty, kovy, dřevo i opětovně zpracovaný textil. Důraz na technologie ve spojení s lidskými city přiláká pozornost ke kombinacím papíru, lnu, supertenkých fólií a měkoučkých látek. Trend, který otevřeně odpovídá touze po opulenci, dává prostor orientálním a bohatě zdobeným materiálům, drahým kamenům, zdobnému porcelánu, kůži, brokátu, výšivce i vyřezávaným detailům ze dřeva.

V rámci programu Ambiente Academy bude během veletrhu dvakrát denně přednášet Annetta Palmisano – a to vždy v 11.30 a 14.30 hodin. Palmisano bude ukazovat příklady výraziva ze světa designu, který má charakterizovat nadcházející sezonu. Po přednáškách jsou na programu prohlídky vybraného trendového zboží, které bude vystaveno v prostorách Galleria 1. Provádět bude Palmisano a Claudia Herke. K dispozici bude i brožura s přehledem barevných palet, vzorových produktů a materiálů, které budou zaujímat strategické pozice na trhu se spotřebním zbožím. Letošní programovou novinkou je prezentace zaměřená na měnící se roli obchodu a obchodování. V hale 4.1 bude k vídění, jak nastavit prezentace produktů v digitálním věku tak, aby dokázaly přitáhnout pozornost a obstát na globálním trhu.

Text: Tereza Lišková, foto: archiv firem

26. 1. 2018

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.