Všímáme si
Umění zdarma se bude vydávat podle rezervačních knih
V pátek 20. března od sedmi hodin večer bude v Praze opět k mání výtvarné umění – zadarmo. V pražském sále pro alternativní kulturu Venuše se již podruhé uskuteční setkání Free Art Friday. Tvůrci vystaví svá díla, kdo bude chtít, může si na konci večera odnést plody jejich práce domů.
„Při přípravě loňského Free Art Friday jsem se obávala, že se nezúčastní dostatečný počet umělců. Lidé se sice přihlásí, ale když se mají dostavit na místo předání díla, někdy se ani neozvou a nepřijdou. Díla se ke mně dostala skutečně až na poslední chvíli,“ vzpomíná na první ročník akce organizátorka Lucie Bártová. Na akci, která se udála na konci září minulého roku na Nákladovém nádraží Žižkov v Praze, nakonec dorazilo lidí i děl dost. Během prvních deseti minut všech sto padesát děl doslova zmizelo, byly mezi nimi šperky, obrazy, fotografie, náčrty. Kdo přišel patnáct minut po zahájení, už neviděl nic, jen holé zdi a postávající hloučky lidí.
„Veškerý chaos, který vznikl během prvních pár minut, mně i umělcům vynahradil zájem veřejnosti,“ vzpomíná na podzimní akci Lucie Bártová.
Free Art Friday je umělecké hnutí, jehož původ můžeme hledat v roce 2006 na sociální síti Flicker, kde vznikla skupina pro fotografie děl zanechaných ve veřejném prostoru. Jeho původní myšlenkou je, že tvůrci každý pátek položí, zavěsí někde na ulici svou práci, a náhodný chodec si může dílo prohlédnout, odnést. „Já však udělala verzi, která mi přišla sympatičtější, jakou jsem sama zažila v Londýně. Našla jsem vhodné místo a pozvala amatérské i profesionální umělce, aby se osobně zúčastnili, aby si mohli popovídat, seznámit se, získat kontakty,“ upřesňuje Lucie.
První ročník Free Art Friday Praha se uskutečnil v říjnu 2014. (foto: FAF Praha a redakce)
Letošní setkání se odehraje 20. března ve Venuši — sluji pro současné živé umění, která stojí v ulici Slavíkova 22.
„Ale průběh prvního ročníku neodpovídal tomu, co jsem zažila sama v Londýně. Nechci myslet na to, že si lidé brali vše, co jim přišlo pod ruku, protože stále věřím, že se jim vystavené umění opravdu líbilo,“ říká. Druhý pražský ročník bude podle jejích slov trochu jiný. Prostory nádraží nahradí unikátní divadlo v ulici Slavíkova – alternativní prostor Venuše. Díla budou ve vyhrazeném prostoru, aby si je lidé, kteří na akci dorazí později, mohli prohlédnout, a ti, co si je vybrali, si je budou odnášet až po ukončení akce. „Do rezervačních knih zapíšeme zájemce o dílo, a jak se říká, kdo dřív přijde… Chceme, aby se lidé zdrželi, popovídali si se skleničkou vína v ruce, korzovali krásným prostorem,“ plánuje organizátorka.
„Na prvním ročníku byl o moje fotky velký zájem, a tak jsem neváhala znovu se zapojit. Mám radost, když se někomu moje fotografie líbí, když se lidé zajímají, za jakých situací vznikly,“ říká Ivona Páleníková, která na první ročník Free Art Friday donesla fotografie. „Není to anonymní, je to o tom potkat se, promluvit si, podpořit se, dodat si energii do dalšího focení. Hned po prvním Free Artu jsem chtěla znova vzít foťák do ruky a zase začít tvořit. A to jsem do té doby velmi dlouho foťák v ruce nedržela,“ dodává. Její fotografie vzbudily zájem i u zaměstnankyně Národního muzea, se kterou si vyměnila kontakty. „Když máte doma v počítači plné složky fotek, kolikrát vám jako autorovi už po nějaké době nepřijdou ani zajímavé. A na Free Art Friday si najdou nové obdivovatele a opět ožívají. A to mi přijde magicky krásné.“
Set artefaktů k volnému rozebrání připravila i Jana Kozlová z Mechanického cirkusu (vlevo). Na březnové setkání se přihlásil například Rakušan Boris Szekulics (vpravo).
Letošního Free Art Friday se zúčastní i autorka fotografie Ivona Páleníková. (zdroj: IF*photo)
„Na březnovou akci máme nahlášené nové umělce, kteří svou tvorbu doma neschovávají do šuplíku, desek, pod postel, ale podělí se o ni s ostatními. Věřím, že akce motivuje tvořit i ty, co se doteď neodvážili,“ říká Lucie Bártová. Chcete se přidat? Registrace končí 18. března, to jest dva dny před samotnou akcí.
„Je otázka, jestli můžeme všechna vystavená díla nazývat uměním, a tím se nechci nikoho dotknout. Na první ročník jsem šla hlavně kvůli tomu, abych objevila nové a zajímavé tvůrce, kterým se nedostává prostoru v galeriích,“ říká Lenka Kolářová, studentka Kurátorských studií z univerzity v Ústí. „Připravuji projekt on-line galerie pro mladé a prozatím neznámé umělce, které není snadné objevovat, i proto se mi tato iniciativa líbí,“ oceňuje Kolářová akci Free Art Friday. „Skrze média se o akci dozví široká veřejnost, a s trochou štěstí si odnese nějaké to dílo domů. Lidem pak bude na zdi viset originální dílo, a ne nějaká kopie obrazu z IKEA. Třeba se některým tvůrcům poštěstí a nastartují svou hvězdnou kariéru.“
► Další směna výtvarných děl? Formou aukce a za účasti kurátorek proběhne v Ústí nad Labem alternativní Action Auction.
9. 3. 2015 text: Tereza Lišková, foto: Free Art Friday Praha, Venuše ve Švehlovce
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
20. 12. 15:39
Děkuji za rozhovor, TEXTILE MOUNTAIN i jeho zakladatelka jsou neuvěřitelné plní energie, že ...
Michael Rada - Textile Mountain zachraňuje látky od designérů stejně jako kvalitní metráž, jaká už se nevyrábí
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?