Všímáme si
Udržitelný funkcionalismus – PLASTLO vyrábí nábytek z recyklovaného odpadu
Nábytek propojující tradici a inovaci, udržitelnost a funkcionalistickou estetiku. PLASTLO, nový projekt Terezy Suntychové, vyrábí udržitelný nábytek a interiérový design z recyklovaného plastového odpadu. Dává přebytečnému materiálu nový život a ukazuje tak, že i z odpadu mohou vznikat krásné a užitečné věci.
Text: Sára Schejbalová • Foto: Kamila Shíbalová
To, že je lidská spotřeba plastu dlouhodobě neudržitelná, je dnes už dobře známý fakt. Každý rok spotřebujeme 430 milionů tun plastu a odpad, který tak vzniká, nevyhnutelně prostupuje světem kolem nás. Většina tohoto objemu končí na skládkách a v přírodě, recyklovaných je pak pouhých 9 % plastu. Není pak divu, že se takové množství stává tichým a stále rostoucím nebezpečím. Ohrožuje nejen oceány, mikro-plastové částice totiž najdete dokonce i v lidské krvi. Zatímco změny na úrovni státní i mezinárodní politiky jsou často spíše pomalé a frustrující, nové technologie nabízí nadějnou cestu vpřed. Stejně tak design se ukazuje jako důležitý nástroj v boji za čistější planetu. Není tak divu, že vzniká čím dál více projektů, jejichž snahou je zamezit právě plýtvání plastem.
Druhý život použitému plastu vdechla i designérka Tereza Suntychová se svým projektem PLASTLO. Inspiraci projekt hledá u holandského recyklačního hnutí Precious Plastic. Vychází z principů cirkulární ekonomiky a z odpadového materiálu vytváří materiál nový, odkazující na možnosti uvědomělé spotřeby nutně nevytvářející další odpad. PLASTLO nabízí odkládací stolky a interiérový design 100% z recyklovaného i recyklovatelného plastu. Tvrdší plasty, jako jsou obaly od kosmetiky či víčka z PET lahví, se tak stávají základem pro moderní a udržitelný design. Projekt ovšem nabízí také odřezky desek pro individuální projekty – ani podobně zbytkový materiál tudíž nepřijde vniveč. „Optikou cirkulárního designu se odpad stává zdrojem. Opět nabývá na hodnotě, navrací se do oběhu a kruh se tak uzavírá. Chceme ukázat, že se ze starého plastu dají vytvořit krásné a užitečné věci,“ dodává k projektu Tereza Suntychová.
V samotných počátcích se u nás v PLASTLO potýkalo s chybějící technologií ke zpracování desek. Výrobu tak bylo nutné přenést do Holandska. Dnes už plastové desky stolků vznikají v malé dílně v Praze, v případě větších kusů pak u brněnských dodavatelů Plastic Guys. A je to dobře, PLASTLO díky tomu upřednostňuje lokální výrobu, splňuje tedy další z důležitých aspektů udržitelného designu. Co je ovšem mnohem zajímavější – a znalcům designu jasné na první pohled – je inspirace v tradici. Nohy z ohýbaného kovu totiž pochází z firmy Kovonax (dříve Slezákovy závody), sídlící v Hostýnských horách. Právě firma Kovonax je známa ikonickou kolekcí funkcionalistického nábytku, ke které se PLASTLO hrdě hlásí svou vizuální identitou. Projekt se tak nesnaží jen poukazovat na problémy s odpadem, zároveň zvládá propojovat designovou tradici s designem moderním a udržitelným.
To ostatně podtrhává i další věc: každý stolek PLASTLO je originál, má proto také svou vlastní digitální identitu, zprostředkovanou technologií blockchain. Tu zajišťuje partnerství s americkou firmou Real Items a slouží jako takový certifikát autenticity. QR kód z etikety lze naskenovat a získat skrz něj veškeré potřebné informace, včetně jedinečných dat o daném kusu.
Jak ale stolky vznikají? Pro server lidovky.cz Tereza Suntychová uvádí: „Výroba jedné desky trvá zhruba 2 až 3 hodiny, záleží na její tloušťce. Tomu ještě předchází proces sběru a drcení odpadního materiálu a následuje řezání a broušení desek.“ Recyklovaný plastový granulát se dá vykupovat přímo od firem. Ty jsou často rády, že se ho zbaví. K tomu slouží mimo jiné odpadové online tržiště Cyrkl. „Nebo je možné sbírat plastový odpad lokálně a potom ho nadrtit. Kombinujeme obě tyto možnosti, lidé se nám sami hlásí, že nasbíraný plast rádi darují,“ dodává Suntychová.
27. 5. 2021
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
20. 12. 15:39
Děkuji za rozhovor, TEXTILE MOUNTAIN i jeho zakladatelka jsou neuvěřitelné plní energie, že ...
Michael Rada - Textile Mountain zachraňuje látky od designérů stejně jako kvalitní metráž, jaká už se nevyrábí
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?