Všímáme si
Seš lost? Přijeď do Brodu, radí Eliška Lhotská
O víkendu od 26. do 28. června se Železný Brod změní v město umění. Setkají se tam studenti, teoretici, umělci s mnohaletou praxí i široká veřejnost. Blíží se druhý ročník festivalu Seš-lost? „Pro všechny absolventy je vpád do tvrdé reality nelehkou překážkou a ne každému se poštěstí vydělávat si tím, co skutečně vystudoval a co ho baví,“ vyjadřuje zakladatelka akce Eliška Lhotská pocity většiny mladých lidí. „Co se týče umění, platí to dvojnásob. Živit se jím chce odvahu, otevřenou mysl a často také dobré kontakty.“
Středobodem festivalu budou absolventi vysokých uměleckých škol, na jejichž bedrech leží budoucnost českého umění. Festival má umělcům na nesnadném startu kariéry dodat potřebné sebevědomí a povzbudit je k adekvátnímu ocenění vlastní práce.
„Po ukončení školy pár let zpátky jsem se snažila postavit se na vlastní nohy. Stále se něco nedařilo. Tehdy se mě můj přítel Ondřej zeptal: ,,Seš lost?“, vzpomíná Lhotská. Jelikož ztracená byla, celý následující rok zjišťovala, zda je možné na volné noze přežít s chladnou hlavou a živit se tím, co ji baví. „Poslouchala jsem a pozorovala starý mazáky a rozhodla jsem se udělat první ročník festivalu.“ A dodává: „Vždycky přijde den, kdy jeden ze svých nápadů vidíte tak strašně jasně, že není cesta zpět, a tohle vnuknutí musíte zrealizovat, jinak se prostě neposunete z místa dál.“
Zajímalo ji, co se stane s absolventy uměleckých škol, když vstoupí na pracovní trh, a co všechno mohou dělat. Jí osobně se podařilo na pár dní proměnit město v uměleckou metropoli. „Festival se povedl, naučila jsem se vypisovat první granty, ale moje kapsy se stejně vyprázdnily na hodně dlouho dopředu – stala jsem investorem kulturní akce.“
Okresní město se podobně jako vloni na tři dny promění v uměleckou metropoli. Lidé se setkají ve staré Šroubárně, v Městském muzeu, v kině, na náplavce řeky Jizery, na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské, v galerii Vlastimila Rady a i ve squatu. Intenzivní dění začíná v pátek odpoledne a pokračuje skrz noci a rána až do nedělní půlnoci. „Hosté budou probírat problémy, které řeší dnešní mladej člověk, který funguje v uměleckém světě a poctivě platí sociální a zdravotní,“ říká Eliška. Odpovědi budou hledat v diskusích a přednáškách, seznamování nejspíše proběhne na koncertech či večírcích. Na programu jsou i dílny, PechaKucha Night. V sobotu odehraje Petr Nikl divadelní představení a neděle začne snídaní s rohlíkem a hudebními nástroji.
U příležitosti festivalu vznikla kolekce šperků KO-LEKTIV, KO-LEKCE, KO-LEKTOR. Šperky navrhli Čestmír Suška, Mark Ther, Richard Loskot, Adam Štěch, Zdeněk Lhotský, Michal Cimala, Jakub Berdych a Veronika Ruppert. Etablovaní umělci a teoretici tím podpořili mladou krev – výtěžek z prodeje šperků, který probíhá na stránce HitHit, získají organizátoři na produkci akce.
„Náklady na festival mají pokrýt peníze, které vybereme na HitHitu. Ale stále řeším, jaká je hodnota mojí práce, kterou jsem při škole dělala zadarmo. Všechny moje projekty vznikly pouze z touhy dělat něco pro lidi, spojovat je a nabídnout něco, co mně samotné tu chybělo. Ale dělat něco pro sebe a pro lidi a nejlíp zadarmo – to už prostě nejde, i když mám svou práci i lidi ráda,“ reflektuje organizátorka současnou situaci. Záhy však dodává: „Všechno ale skousnete, protože přijde čas, kdy festival skončí a vy si s úsměvem lehnete doprostřed louky a jen tak tam klidně celý den tiše ležíte a posloucháte, co vám lítá kolem hlavy, a je vám jasný, že bez těch malejch cílů tady prostě nemůžete přežít, i když je to někdy sakra krutý.“
19. 6. 2015 Text: Tereza Lišková, ilustrace: Barbora Tögel
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
20. 12. 15:39
Děkuji za rozhovor, TEXTILE MOUNTAIN i jeho zakladatelka jsou neuvěřitelné plní energie, že ...
Michael Rada - Textile Mountain zachraňuje látky od designérů stejně jako kvalitní metráž, jaká už se nevyrábí
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?