CZ / ENG

Všímáme si

Osvobozené sklo Reného Roubíčka

Minulý týden byla přímo v dílně sklárny PRECIOSA Lighting v Kamenickém Šenově slavnostně odhalena nová socha světoznámého výtvarníka a ikony vizionářského sklářského umění Reného Roubíčka. Výtvarník vytvořil křišťálový objekt připomínající jeho úspěchy na světových výstavách Expo 1958 a 1967. Ostatně na ně odkazuje i název plastiky Expo2. Tvar objektu je symbolem pro osvobození skla z role materiálu, který je přesně vymezený pouze svou funkcí. Roubíček, jak je v jeho tvorbě zvykem, sklo opět posouvá směrem k objektu volného uměleckého výrazu.

Osvobozené sklo Reného Roubíčka

Nápad na realizaci nového objektu vznikl v říjnu minulého roku na Designbloku, kde se René Roubíček potkal s uměleckým ředitelem PRECIOSA Lighting Jaroslavem Bejvlem ml. Při společném hovoru si tak trochu posteskl, že ho po spolupráci s manželi Šrámkovými, pro které dlouhodobě navrhoval svítidla, lidé začali brát více jako designéra než jako sklářského výtvarníka. A on by rád vytvořil „pěknou velkou věc ze skla.“ Jeho přání se naplnilo.

Skrze nově odhalené dílo, o kterém kurátor Muzea skla a bižuterie Petr Nový mluví jako o stroji času, Roubíček poukazuje na tradici českého sklářství, která se snoubí s neotřelým a nadčasovým designem. Expo2 vznikalo ve spolupráci s Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, které vlastní sbírku českého skla ze světových výstav Expo. Speciálně pro jablonecké muzeum bude vytvořena i druhá verze plastiky.

Už v době, kdy nápad na nový skleněný objekt vznikal, měla plastika svého kupce - soukromou uměleckou galerii v Dubaji. Předtím, než se dílo ocitne v rukou vlastníka, bude k vidění v Praze, na Expu 2015 v Miláně, Shangai a Expu 2020 v Dubai. 

Samotná plastika vznikala pod rukama sklářů v Kamenickém Šenově na huti PRECIOSA Lighting, která celý projekt finačně podpořila. Progresivní a inovátorská společnost se zabývá převážně svítidly, která zdobí luxusní interiéry po celém světě, například v hotelu Ritz Carlton v Hong Kongu či módním hotelu Shangri-La v Paříži. „Pro mě osobně je spolupráce s doyenem českého sklářství, panem Roubíčkem, především symbolem kontinuity a výjimečnosti českého sklářství, které bez ohledu na různé hospodářské a společenské krize, jde svou cestou. A stále je součástí rodinného stříbra České republiky,” vyjádřil se generální ředitel PRECIOSA Lighting Pavel Marek.  

Křišťálový objekt obohatil největší tuzemskou expozici skla v instituci, která slaví 111 let svého založení. Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou ho 12. června 2015 slavnostně darovala společností PRECIOSA Lighting.

Roubíčkův objekt je součástí projektu Back to the Future, který oslavuje tradici českého skla a jeho význam pro současnou tvorbu. Odkazuje na umělce, kteří utvářeli přelomové technologie a stále inspirativní myšlenky. Cesta zpět začala vzpomínkou na výstavu Expo 58, od které minulý rok uplynulo padesát pět let.

Pražský rodák René Roubíček (* 1922) je významný a celosvětově uznávaný český sochař, sklář a výtvarný pedagog. Jeho díla ovlivnila sklářskou tvorbu u nás i ve světě. Mezi nejvýznamnější díla patří plastika „Sklo – hmota – tvar – výraz“ vystavená na Expu 58, za kterou dostal cenu Grand Prix, série vertikálních plastik z Expa 67 či plastika „Mrak“ z Expa 70 v Osace. René Roubíček žije a pracuje se svou ženou uznávanou sklářskou výtvarnicí Miluší Roubíčkovou-Kytkovou.

text a foto: Jan Petrš, foto: Štěpánka Stein & Salim Issa, Preciosa / aktualizováno 18. 6. 2015

18. 6. 2014

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM
nově v Jablonci red 17.6.2015 11:53

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.