Všímáme si
Nová zbraň v tesařských rukou? Pistole na dřevěné hřebíky
Rakouská firma Beck přišla s novinkou LignoLoc, která spojuje prastarou technologii dřevěných spojů se současnými požadavky výroby. Vylepšené nastřelovací bukové hřebíky lze aplikovat stejně jednoduše a rychle jako ty kovové. Bez předvrtání projdou i tvrdým dřevem a eliminují estetické i konstrukční nevýhody kovových spojovacích materiálů.
Text: Kateřina Zvelebilová, foto: archiv firmy Beck
Hřebíky od LignoLoc jsou ze stlačeného buku. Do podkladu, který může být z masivního dřeva měkkých, tvrdých dřevin i deskových materiálů, se nastřelují speciální pneumatickou pistolí, díky níž odpadává předvrtávání otvoru. Vysoké tření způsobuje částečné natavení ligninu a spečení hřebíku s podkladem. Pistole zarazí hřebík, takže ho srovná s úrovní povrchu, díky čemuž již není třeba nic zahlazovat.
Dřevěný hřebík v tradičním i inovativním pojetí je spíše kolíkem, nemá hlavičku
Rakouská moderní technologie LignoLoc vylepšuje prastarý způsob aplikace dřevěných hřebíků, který sice stále představuje plně funkční, leč při běžné práci velmi pracnou a časově náročnou technologii. Když se držíme starých postupů, musíme nejdříve v obou dílech materiálu předvrtat otvory o průměru dřevěného hřebíku, ten je posléze potřeba skrze tyto otvory zatlouct. Pevnost spoje se může ještě pojistit lepidlem. Díry i kolíky mohou mít kónický tvar, kolíky často přesahují a po zatlučení se zbytek odřezává těsně u povrchu. Při výrobě jedinečného stolu si může truhlář se spojem vyhrát, dřevěný kolík mu umožňuje zpevňování a pozdější spravování.
Vlastnosti dřevěných spojů oceníme, například když pokládáme podlahová prkna na dřevěný rošt či pokrýváme fasádu dřevěnými prvky. Dřevo se dřevem vytváří lepší tření než dřevo s kovem, spojovací kolík se tedy tak snadno neuvolní. V případě dalšího opracování spojovaného místa se není třeba bát, že si při další práci otupíme ostří nářadí. Na rozdíl od kovového spoje tu navíc odpadá i riziko, že hřebík bude pouštět rez a barvit okolní materiál.
Výrobce tvrdí, že jeho hřebíky LignoLoc jsou díky stlačenému dřevu o vysoké hustotě téměř nehořlavé. Je však otázkou, jestli je to k něčemu dobré, když jím spojujeme hořlavé materiály. Kovový hřebík se sice při požáru rychleji nahřeje, není však dostatečně velký na to, aby nějak zásadně šířil teplo a urychloval hoření okolí. Výrobce dále uvádí, že technologie LignoLoc eliminuje vznik tepelných mostů. Ty vznikají, když se stěny oddělující dvě prostředí poruší jiným materiálem, který může odvádět teplo zevnitř ven.
Výrobce dále upozorňuje, že dřevěný hřebík se na rozdíl od kovového spojí s dřevěnou stěnou v jednolitý materiál a nevytváří tepelný most. Tuto argumentaci komentuje architekt Adam Havel z knihovny materiálů matériO Prague: „Představuji si tuto situaci nejčastěji na dřevěných fasádách. Tepelné mosty vznikají hlavně tehdy, když prvek prostoupí většinu vrstev stavby, z exteriéru až do interiéru. Hřebíky se však používají při spojování pár zpravidla vnějších vrstev materiálů, a tak ke vzniku tohoto jevu vůbec nedochází.“ K tomu dodává, že když tak drobná věc jako kovový hřebík už vytvoří tepelný most, tak většinou jen zanedbatelných hodnot.
Sytém LignoLoc byly vybrán jako jeden z dvaceti čtyř výherců letošního ročníku mezinárodní soutěže Green Product Award. Ocenění upozorňuje na udržitelné produkty a služby, koná se každý rok a účastní se ho studenti, začínající i profesionální firmy z celého světa
Co si počít s dřevěným hřebíkem, když se příslovečný mistr tesař utne? „Při chybném zatlučení běžného kovového hřebíku ho většinou lze vyndat kleštěmi, pokud ale dřevěný hřebík pošlu někam, kam nemám, on se speče s okolním materiálem a vytvoří výrobcem deklarované trvalé spojení, musím ho nejspíš pečlivě a přesně odvrtat a použít do vzniklé díry nový, o něco větší dřevěný kolík, který ji bezezbytku vyplní, což je mnohem pracnější a pomalejší,“ zamýšlí se dále Havel.
Řemeslníci při volbě pracovních postupů zvažují v neposlední řadě i finanční náklady. Před pár měsíci začal v Česku LignoLoc nabízet i jeden tuzemský prodejce: „Zákazníci mají o technologii velký zájem, mnozí si ji tu zkoušejí v praxi, odrazuje je ale vysoká cena pneumatické pistole, do které nechtějí kvůli jedné zakázce investovat,“ popisuje zpětnou vazbu vedoucí prodejny AZ PROFI a odhaduje, že by se výrobek vyplatil stavebníkům dřevostaveb, domů z přírodních materiálů nebo podobně zaměřeným řemeslníkům. Pneumatická pistole na dřevěné hřebíky je cenově srovnatelná s tou na kovové spoje. Samotné hřebíky však vyjdou přibližně na pětinásobek, konkrétně necelé tři koruny za dřevěný oproti šedesáti haléřům za kovový.
„Dokážu si přínos dřevěných hřebíků představit také pro další generaci truhlářů, kteří po třiceti letech fasádu rozeberou a krásné zestárlé dřevo budou moci použít na výrobu jedinečných kousků nábytku nebo dekorací, aniž by se pachtili s hledáním a vytahováním kovových hřebů a vrutů, po kterých by zbyly díry,“ uzavírá architekt Adam Havel. Aby však dnešní řemeslníci a investoři mysleli takhle dopředu, je podle něj těžko představitelné.
17. 10. 2018
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
► Heimtextil 2025: Textil jako most mezi minulostí a udržitelnou budoucností
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU