CZ / ENG

Všímáme si

Malý, ale můj: mikrobyt, kde je vše na dosah

Zmenšující se kapacita bytového fondu metropolí žene ceny bydlení neúnosně vysoko. Obyvatelé měst proto ve snaze ušetřit sahají po čím dál menších obytných plochách. Zároveň s tím touží žít plnohodnotně. Architekti tak stojí před nelehkým úkolem – zařídit miniaturní prostory co nejpraktičtěji, a přitom stylově a moderně. 

Malý, ale můj: mikrobyt, kde je vše na dosah

Na pomoc jim přicházejí designéři i výrobci nábytku. Jejich řešení ocení například moderní nomádi či lidé žijící jako singles i páry vyznávajících mingles model soužití. Nabízejí nejrůznější podoby flexibilního či modulárního interiérového prvku, který uživateli poskytuje maximální volnost a variabilitu i ve značně omezeném prostoru. 

Takovým kouskem je Nook, multifunkční nábytek z pera Andrey Pallarès Roca, absolventky Royal College of Arts. Ačkoliv na první pohled se zdá, že jde o klasickou sedačku či válendu, Nook se s nedostatkem místa pere s grácií a nanejvýš kreativně. Prostor dokáže rozdělovat i vytvářet. Jednoduchý kovový rám vyplňují barevné matrace a polštáře, které Nook vmžiku promění v sofa, lůžko, pracovní stůl nebo odkládací stolek. Velké zádové polštáře jsou vybaveny magnety, takže je možné připevňovat je libovolně ke kovové konstrukci a vytvářet si tak variace podle svého vkusu a momentální potřeby.

Podobné nápady se ale nerodí jen v zahraničí. Michael Tomalík absolvoval na pražské UMPRUM s projektem IDOL, který v jednom jediném kusu nábytku nabízí komplexní prostor pro individuální lidské potřeby. Tvarově připomíná typický ušák, jen jeho rozměry jsou přeci jen trochu nad rámec toho, na co jsme zvyklí. Drátěná kovová konstrukce skýtá širokou škálu možností. Umožňuje zavěsit květník, oděvy, osvětlení, vložit polici či jinou odkládací plochu.

Praktické rozšíření tvaru na boku garantuje dostatek prostoru například pro uložení dek a polštářů nebo třeba oblíbeného čtiva. Původní ideou bylo zhmotnit pevnost, tajný sen každého malého kluka, do podoby dospěláckého solitéru pro pořádné chlapy, kteří se nestydí, že v nich stále dřímá duše dítěte. IDOL ale není samozřejmě jen pro ně. Vymezuje jakýsi autonomní prostor každému, kdo touží po vlastním útočišti, byť v omezeném prostoru, a nebojí se ho pojmout po svém.

Někdy nestačí byt „jen“ vybavit variabilními kusy nábytku. Někdy prostě situace vyžaduje variabilní řešení od podlahy až po strop. Právě takovým případem je konverze kancelářského prostoru o rozloze 13 m2 na místo k bydlení. Autoři návrhu, londýnští architekti ze Studiomama,  se inspirovali hlavně interiéry karavanů a jachet. Jejich cílem bylo navrhnout flexibilní prostor, který by se zdál větší, než ve skutečnosti je.  Výsledek jejich práce dokonce aspiruje na titul „nejmenší londýnský dům“.

Řešení sestává z nábytku na míru, který byl navržen z překližky, jenž zaplňuje prostor hlavně po jeho obvodu a vytváří jakési funkční jednotky. Jedna hostí spací zónu, jiná zase pracovní kout, kuchyň, jídelnu,  sociální zázemí či společenskou část. Použití jednoho dominantního materiálu, který tvoří nášlapnou vrstvu, nábytek i strop, dělá prostor celistvým a zároveň útulným, což umocňují decentní akcenty v pastelových barvách. Studiomama umně pracuje také se zrcadly, jejichž vhodné umístění vytváří pocit prostornosti a světlosti interiéru. Veškerý vestavěný nábytek má samozřejmě spoustu vychytaných vlastností jako výsuvné pracovní plochy, skládací přídavná sedátka, výklopné dvojlůžko i dostatek úložného prostoru.

Studio Ori jde ještě dále, když konstatuje, že dnešní interiérový prostor, zvláště v hustě osídlených moderních metropolích, je zkrátka a dobře příliš drahý na to, aby byl statický a neresponzivní. Proto se členové studia věnují návrhu a programování dynamického prostředí, které se přizpůsobí okamžitým potřebám svého uživatele.

Název Ori je odvozen od „origami“, a stejně jako toto prastaré japonské umění založené na dokonalém a sofistikovaném skládání papíru, i jednotlivé nábytkové moduly do sebe s lehkostí zapadají a proměňují se tak v nové funkční celky. Umožňuje to modulární robotika, díky které si uživatel může hrát i se samotným nastavením systému, využívat nejrůznější pluginy a optimalizace. Mobilní aplikace je samozřejmostí. Díky ní si třeba můžete přivolat stůl s večeří až rovnou do postele – nachystat si ji ale zatím budete muset sami. Systémy Ori lze instalovat jak do stávajících budov, tak do těch nově vznikajících. Stačí totiž jen připojit do zásuvky a jízda může začít. 

Text: Pavlína Šebestová, zdroj úvodní foto: orisystems.com

 


22. 1. 2018

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.