CZ / ENG

Všímáme si

Ceny Czech Grand Design 2020: Herrmann & Coufal

Patnáctý ročník Cen Czech Grand Design zná své vítěze. Ve středu 21.4. byly v přímém přenosu vyhlášeny nejprestižnější ceny českého designu. Letošní hlavní cenu si odnesla dvojice Eduard Herrmann a Matěj Coufal. Designér a architekt Jiří Pelcl byl zároveň uveden do síně slávy. Online podoba letošního ročníku přinesla i dokument, zachycující finalisty cen. Cenu pro rok 2020 navrhla loňská Grand Designérka Lucie Koldová. 

 

Ceny Czech Grand Design 2020: Herrmann & Coufal

Text: Redakce • Foto: se svolením Czech Grand Design


 

Již během studia na UMPRUM spolu designéři Eduard Herrmann a Matěj Coufal pracovali na projektech rozmanitých podob – jejich svěží přístup k designu pak zaujal i porotu. Úspěšné spolupráce se známými výrobci i vlastní projekty a výstavy si právem zaslouží nejvyšší ocenění Cen Czech Grand Design, titul Grand Designéři roku – Cena Erste Premier a Designéři roku 2020 – Cena Ministerstva kultury ČR.

„Baví nás, jak nikdo nedokáže definovat, co vlastně design je, máme tak velké pole možností, co dělat,“ dodávají v tiskové zprávě k výsledkům Czech Grand Design ocenění Eduard Herrmann a Matěj Coufal.

Jejich tvorba se často zabývá běžnými věcmi každodenního života – věšáky, lampy, police, stolky a židle, ale také například kompletní informační systémy měst. Jejich úspěšná spolupráce s mmcité či Master & Master, stejně tak loňské minimalistické svítidlo Capsule pro firmu Lucis a skříňka Roletta ve spolupráci s firmou FUTURO – to jsou jen některé z jejich úspěšných realizací. Studio se ovšem neomezuje jen na spolupráci s výrobci.

 

Capsule Lucis designérské dvojice Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala, držitelů letošní ceny Grand Desigéři roku

 

„Studio Herrmann & Coufal bere kreativní iniciativu do svých rukou a v autorských projektech se snaží hledat alternativní cesty týkající se nejenom funkce a formy, ale i komplexní teorie a pozice designu obecně. Loni v tomto duchu pokračovali s experimenty v rámci fenoménu „do it yourself“ a vystavili kolekci svítidel, která vznikla ve spolupráci se společností Hornbach. Každé ze tří polohovatelných svítidel je vyrobeno ze standardních materiálů a prefabrikovaných součástek, které lze snadno v Hornbachu zakoupit. Designérské duo zároveň ke všem svítidlům vytvořilo detailní plánek, aby si každý, kdo chce, takové světlo mohl sám doma vyrobit. Tento alternativní přístup vzdávající hold významným osobnostem, jako byli například Enzo Mari nebo Achille Castiglioni, se zdá být v současné krizi velmi aktuální a ukazuje, jakým způsobem se design může podílet na celkové proměně společnosti a řešení jejích problémů,“ popisuje tvorbu dua Herrmann & Coufal kurátor a publicista Adam Štěch.

V kategoriích móda a šperk letos získali ocenění dva muži. Jakub Polanka si odnesl Cenu Módního designéra roku, zatímco Zdeněk Vacek zvítězil v kategorii Designér šperku se svou kolekcí Báze.

 

Náušnice Kosti z kolekce Báze designéra Zdeňka Vacka, vítěze v kategorii Design šperku

 

V kategorii Výrobce roku oslovila Akademii a porotu Tkalcovna Kubák, se svými textilními produkty pro studia Durch Duo a IHOR. S cenou se zároveň pojí účast na Designbloku 2021. Cenu za objev roku si pak domů odneslo Lappa studio za svou kolekci akustických panelů Eclipse, se kterými už druhý rok poutají pozornost k problematice akustiky a boří představy o nevyhnutelné nudném a praktickém řešení. Cena pro objev roku s sebou zároveň přináší studijní cestu do jedné z 26 metropolí, ve kterých mají zastoupení Česká centra.

V kategoriích fotografie, ilustrace a grafický design zvítězily skupinové práce. Mezi grafickými designéry si nejlepší počin roku 2020 zasloužila nová vizuální identita pro Muzeum literatury, jejímž autorem je studio 20YY designers (Petr Bosák, Robert Jansa, Filip Kopecký a Adam Macháček). V kategorii Fotograf roku zvítězilo uskupení Shotby.us (Lenka Glisníková a Karolína Matušková). Ocenění za ilustraci připadlo opět dvojici Veronice Vlkové a Janu Šrámkovi za ilustrace pro knihu Apolenka.

 

Vlevo: shotby.us, výherci v kategorii Fotografie pro magazín Dolce Vitta. Vpravo: Lappa studio, držitelé ceny Objev roku

 

Do Síně slávy za celoživotní přínos oboru byl uveden designér a architekt Jiří Pelcl. Pedagog a bývalý rektor UMPRUM je již několik desítek let jednou z nejvýraznějších osobností české designérské scény. V rámci své kariéry působil i jako interiérový architekt pro Václava Havla na Pražském hradě a vedle své vlastní autorské činnosti se věnuje také designu pro průmyslovou výrobu. Jeho návrhy pro Český porcelán a sklárnu Crystalex se staly ikonami českého designu a dodnes pokračuje jeho spolupráce s předními českými značkami, jako jsou mminteriér, Bomma, Le Bon, Preciosa, Verreum, Egoé, Master & Master a další. „Jiří Pelcl patří mezi nejvýznamnější porevoluční osobnosti naší kultury. To potvrzuje nejenom jeho uvedení do Síně slávy Czech Grand Design, ale i jeho plánovaná retrospektivní výstava v Moravské galerii v Brně,“ uvedla porota Czech Grand Design.

„Z výsledků letošního ročníku je patrné, jak silný rok to byl, navzdory pandemii. Samozřejmě řada produktů a kolekcí byla iniciována ještě před touto složitou situací, protože vývoj novinek v designu není záležitostí několika měsíců. Akademie ocenila ekologický a sociální přístup ke vzniku výrobků, využití tradičních řemesel, ale i ryze osobní niterné projekty. Přes veškerá omezení uplynulého roku lze ročník 2020 Cen Czech Grand Design považovat za zcela plnohodnotný,“ shrnuje Jana Zielinski, ředitelka Designbloku a členka Přípravného výboru Cen Czech Grand Design.

Cenu pro vítěze vytvořila loňská absolutní vítězka Lucie Koldová, která dala novým cenám podobu zrcadla z různých druhů kovů a tím i metalické barevnosti.

 

 

28. 4. 2021

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.