Hledání hranic smart materiálů I.
Smart (aktivní, responsivní) materiály jsou výsledkem aplikace nejnovějších technologií. Za jejich vývojem očekáváme špičkové laboratoře a jejich uplatnění přepokládáme ve vesmírném průzkumu nebo v medicíně. Manuel Kretzer z ETH Zurich však směřuje jinou cestou: materiály se svými studenty vyrábí vlastnoručně a výsledné inteligentní systémy testuje jako potenciální prvky pro budoucí architekturu a design. Ruční výrobu a high – tech materiály přitom často provází i inspirace živými organismy a ekosystémy.
-
Pohyblivá inteligentní struktura vzniklá v rámci workshopu Actuated Matter, FOTO: materiability.com
-
Akustický element zapojený do struktury
Autor: materiability.com -
Celá struktura je zavěšena v systému z optických vláken
Autor: materiability.com -
Instalace elektroluminiscenčních displejů
Autor: materiability.com -
Manuel Kretzer koordinoval celý workshop
Autor: www.caad.arch.ethz.ch
Postoj ke smart materiálům, které se zásadně liší od běžných stavebních materiálů svou schopností aktivně reagovat na podněty, je stále silně ovlivněný zakořeněnými představami o pasivitě a neživotnosti materiálů a tradičními stavebními metodami. Tento přístup silně kontrastuje s flexibilním a dynamickým životním stylem nastupující generace. Manuel Kretzer, který vede na prestižní univerzitě ETH Zurich postgraduální program Master of Advanced Studies, prosazuje jiný pohled: smart materiály mají potenciál vytvořit „měkčí“, dynamičtější prostor, který se přizpůsobí potřebám jeho budoucích uživatelů. V roce 2012 založil výzkumnou skupinu Materiability - platformu, která propojuje architekty, umělce, designéry, studenty, vědce a výzkumníky. Společně sdílejí nadšení pro smart materiály, které jsou responsivní (aktivně reagující na podněty) a které lze programovat, a hledají jejich potenciální uplatnění v architektuře.
Materiability předcházel v roce 2011 první z větších Kretzerových projektů - workshop Actuated Matter, ve kterém tým účastníků z nejrůznějších zemí a oborů bez předchozích zkušeností se smart materiály navrhl a vytvořil model citlivé a pružné membránové struktury. Zářící struktura, která vznikla z elektroluminiscenčních displejů, elektro aktivních polymerů a ohebných audio panelů, osídlila prostor a takřka organicky se pohybovala a tiše vrněla. Zavěšena byla v nesmírně lehkém systému propojených ok z optických vláken, která jsou dostatečně pružná, aby struktuře umožňovala pohyb, a přitom pevná tak, aby unesla celou řadu komponent.
Workshop ukázal, že vysoce sofistikované materiály a struktury lze efektivně tvořit participací, spoluprací mnoha profesí a nápadů, a že výsledkem je struktura v mnohém podobná dnešní společnosti: dynamická, křehká, intenzivně propojená a propletená, která se chová poněkud nevyzpytatelně.
Kretzer již své projekty představil i v Praze v rámci projektu DAMADEI. Uvedl myšlenky, které stály za jejich vznikem: „měkká“ a přizpůsobivá architektura, autonomie skladebných prvků, ekologie (tedy propojenost) a umělá inteligence, adaptace živých organismů na změny podmínek.
„Nesnažím se vyvinout funkční prvek pro použití v architektuře. Smart materiály jsou zatím příliš citlivé a nespolehlivé, než aby mohly dlouhodobě sloužit třeba v náročných podmínkách exteriéru,“ říká o svém výzkumu Kretzer.
„Smart materiály jsou pro lidstvo nové a některé dosud nemají praktickou aplikaci. Jsou neprozkoumané a nevyzkoušené – a mě baví hledat jejich možnosti a hranice skrze experimentální projekty. Ruční zpracování materiálů pak mě i studentům umožňuje poznávat je z neobvyklého pohledu, než je ten ve skriptech,“ doplňuje.
Na svém profilu youtube zveřejnil návod na DIY výrobu elektroluminiscenčních displejů a detailně zaznamenává i výrobní postupy a materiály, které použil ve svých projektech. Poučit se tak mohou nejen jeho studenti, ale kdokoliv, kdo má zájem.
21. 8. 2013 HelP
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
► Heimtextil 2025: Textil jako most mezi minulostí a udržitelnou budoucností
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU