VŠÍMÁME SI
DAMADEI
Nové materiály a pokročilé osvětlení pro budoucnost
Jak lze využít pokročilé materiály pro osvětlení budoucnosti? Přes 50 předních evropských designérů a vědců se 28. května setkalo na Fakultě architektury ČVUT, aby během třetího sympozia DAMADEI na tuto otázku společně hledali odpověď.
Zdi z průsvitného betonu v archivech, díky kterým budou staré dokumenty čitelné a přitom nebudou podléhat zkáze způsobené přímým světlem, nebo zvlněné svítící OLED fólie ve tvaru mraků s různou svítivostí, zavěšené pod stropem – i tak vypadaly některé koncepty, které vznikly ze spolupráce více než 50 designérů, architektů, vědců či výrobců materiálů, kteří na sympoziu DAMADEI diskutovali o možnostech aplikace inovativních materiálů v osvětlení budoucnosti.
Účastníci svými přednáškami a nápady přispěli k projektu „Design and Advanced Materials as a Driver of European Innnovation (DAMADEI)“. DAMADEI je mezinárodní projekt podpořený EU programem Culture, na kterém spolupracuje knihovna materiálů matériO Prague, Danish Design Centre (DDC) a Foment de les Arts i del Disseny (FAD) Barcelona s jasným cílem propojit designéry, výrobce a vědce, kteří vyvíjejí, vyrábějí či ve svých výrobcích uplatňují inovativní materiály.
„Tato odvětví představují oddělené světy, a cílem našeho projektu je překonat vzdálenost a bariéry mezi nimi,“ říká Ivana Vejražková, ředitelka knihovny materiálů matériO Prague.
Hledání odpovědí na otázky budoucnosti
Hlavním tématem dne byla otázka, jak použít technologie a pokročilé materiály tak, aby šetřily zdroje, a také, jak společně řešit osvětlení budoucnosti.
„Bioluminiscenční materiály organického původu se dostávají do středu pozornosti. Jejich možnosti jsou stále širší a zájem o ně roste, protože jsou nesmírně úsporné a přitom výkonné,“ vysvětluje Sascha Peters, ředitel agentury pro materiály a technologie z Haute Innovation v Berlíně a významný expert na materiály a technologie, který poskytuje konzultace v tomto oboru již téměř 15 let.
Jeho názor sdíleli i další přednášející na sympoziu, kteří se zaměřili také na jiné pokročilé materiály vyzařující světlo, např. formou luminiscence, nebo propouštějící přirozené světlo, jako třeba průsvitný beton či plasty.
„Zásadním trendem je v současnosti vývoj osvětlení OLED. Je dokonale rovnoměrné, spotřebovává minimum energie a ve vývoji jsou již ohebné články, které umožní zcela nový design osvětlení,“ tvrdí Riccardo Gigante, specialista na organické diody emitující světlo, který představil moduly OLED VELVE.
Translucence, nebo zdroj?
Manuel Kretzer z ETH v Curychu představil své experimentální projekty, skrze které hledá hranice možností materiálů. Jeho projekty vytvářejí samostatné funkční jednotky, které disponují elementární formou inteligence nebo reagují na přítomnost uživatele či změnu elektrického napětí pohybem a změnou intenzity svícení. Všechny jsou ale čistě pokusné a vyrobené v podmínkách univerzitní laboratoře.
„Nekladu si za cíl vytvořit trvale funkční architektonický prvek pro architekturu. Smart materiály jsou zatím pro tento účel příliš citlivé a mají krátkou životnost. Snažím se však hledat hranici, ke kterou si mohu se současnými, podomácku vyrobenými materiály dovolit zajít,“ vysvětluje Manuel Kretzer, výzkumník a pedagog z Katedry digitálně řízeného navrhování architektury z ETH Curych.
„Pokročilé materiály lze nazývat pokročilými, pouze pokud se chytře aplikují. Designéři tedy musí v první řadě dobře znát jejich vlastnosti a hranice.“
Kromě Manuela Kretzera vystoupila řada dalších materiálových expertů, vědců, designérů a výrobců pokročilých materiálů. Posluchači se dozvěděli mnohé nejen o bioluminiscenci, o zvláštnostech očí neandrtálců nebo o hrátkách s LED diodami a stádem ovcí, ale také o aktuálním vývoji v OLED osvětlení, o translucentním betonu LiCrete®, který plní funkci nosného prvku, dále o odolných, high-performance polymerech SUSTAPEI, nebo o elektricky ovládaném skle Polyvision, jehož průsvitnost lze ovlivnit prostým přepnutím tlačítka.
Tyto přednášky připravily prostor pro kolaborativní diskusi „Sketcha Kucha“, během které zúčastnění designéři a architekti pracují ve stále se rozšiřujících skupinkách. Tato nová tvůrčí metoda vede od prvního individuálního tahu tužkou k společnému výběru nejlepších nápadů. Výsledkem sympozia bylo přes 20 skic na kartonu formátu 20 x 20 cm, na kterých účastníci přestavili ty nejlepší koncepty aplikace prezentovaných pokročilých materiálů.
Těchto 20 skic bude od června součástí výstavy „Materialism European Tour“, která doprovází sympozia projektu DAMADEI. Výstava, která představuje nejen návrhy designérů z pražského, kodaňského a londýnského sympozia, ale i přes 40 vzorků pokročilých materiálů, je k vidění v Galerii Kuzebauch na pražském Břevnově, a to až do 13. června. Následně bude výstava přenesena do Barcelony, kde bude doprovázet čtvrté a poslední ze sympozií. To se odehraje 7. července v Barceloně a jeho ústředním tématem je transport a pohyb.
2. 7. 2013 Anna Beránková
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
► Heimtextil 2025: Textil jako most mezi minulostí a udržitelnou budoucností
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU