JAK TO VIDÍ
Skleněná čtvrť Murano v Benátkách: poklad, který je třeba zachránit
Pro zachování benátské oblasti Murano je zapotřebí, aby se mladí lidé vrátili k životu i práci v laguně. Aby se vyrovnala s rostoucími cenami energie, musí být umělecká sklářská čtvrť podporována společným postupem firem, místní správou a vládou.
Text: Fiammetta Bonazzi pro Pambianco Magazine • Benátský týden skla 2021, Foto © Massimo Pistore
Příliv v roce 2019 a poté omezení v roce 2020 způsobily pohromu ve sklářské oblasti Murano, v tamní ekonomice, která již sama o sobě byla velmi křehká. Události loňského podzimu však udeřily jako blesk z čistého nebe. „Nejnovější rána do sektoru přišla z abnormálního nárůstu nákladů na energii,“ stěžuje si Luciano Gambaro, prezident konsorcia Promovetro a majitel společnosti Gambaro & Tagliapietra. "Naše aktivity jsou vysoce energeticky náročné a zásadní je metan: celý sektor spotřebuje 10 milionů metrů krychlových každý rok, vezmeme-li v úvahu, že pece musí zůstat zapnuté 24 hodin denně“. Až do září 2021 byly náklady na plyn průměrně 0,20 centu za metr krychlový s mírnými výkyvy, které se v určitých obdobích vyšplhaly na 0,40. Na podzim 2021 ceny vyskočily až na 1,20 euro, což je 600 % nárůst.
„Naštěstí jsme se mohli spolehnout na podporu regionu Veneto, který vyjednal naše požadavky s vládou. V listopadu dorazily v rekordním čase kompenzace 3 miliony eur, ale pokud by zdražování postupovalo dál tímto tempem, projevily by se náklady na plyn v cenách konečných produktů. A někteří, aby přežili, už nyní zdražují o 15 až 30 %“. Tudy ale podle Gambara cesta nevede. Především v dlouhodobé perspektivě hrozí riziko odchodu významných italských zákazníků z ostrova. Ale i těch mezinárodních, kteří vědí, že se mohou plně spolehnout na mistry skláře při tvorbě unikátních kusů nebo zakázkových foukaných prvků. „V tuto chvíli nás drahé energie odzbrojily a řešením nemůže být úprava ceníků. Naše specifičnost spočívá v propojení tradice, struktury a vize. A netýká se to jen Murana a sklářského podnikání, ale – pokud bude tento negativní trend pokračovat se současnými rytmy – dopadne bohužel i na obraz Benátek a dokonalost Made in Italy se stane už jen připomínkou dávných a slavných tradic“.
Benátský týden skla 2021, Foto © Massimo Pistore
Murano je jednou z benátských oblastí, které spolu s Porto Marghera nejvíce trpěly pokračující ekonomickou krizí. Ve skutečnosti dnes více než o zavírání jde o snižování počtu zaměstnanců. Firmy, které ještě nedávno mohly počítat s 20-30 zaměstnanci, nyní pracují se 7-8 lidmi. Budoucnost Murana by se neměla spoléhat na sériovost a kvantitu výroby, ale spíše na exkluzivitu a limitované edice. „Naše síla spočívá v malých, ale super specializovaných laboratořích, které pracují na zakázku a jsou schopné uspokojit náročné požadavky zákazníků. Ale pokud budou energie příliš drahé, hrozí, že firmy přestanou být konkurenceschopné,“ konstatuje Gambaro.
Konsorcium Promovetro od roku 2001 na národní a mezinárodní úrovni spravuje a propaguje kolektivní značku Vetro Artistico® Murano, založenou v roce 1994 regionem Veneto, který ji vlastní. Užívání ochranné známky se řídí přísnou specifikací, která umožňuje její aplikaci pouze na umělecké skleněné artefakty vyrobené na ostrově Murano a vyrobené podle kritérií, která byť inovativní a moderní, plně respektují muranskou tradici složení skla a zpracovatelské techniky. Ochranná známka Vetro Artistico® Murano je proto zcela srovnatelná s ochrannou známkou CHOP, kterou lze na regulační úrovni používat pouze v zemědělsko-potravinářském sektoru.
Benátský týden skla 2021, Foto © Massimo Pistore
Nutné změny tempa, stejně tak jako změny ekonomické a kulturní. Právě s tímto cílem byl v roce 2017 zahájen Benátský týden skla. V roce 2022 se jeho 6. ročník uskuteční v týdnu od 17. do 25. září. Iniciativu podporuje konsorcium Promovetro společně s městem Benátky, Nadací muzea Benátek, Nadací Giorgia Ciniho a Benátského institutu pro vědu, umění a literaturu, které ukazují to nejlepší z italského a mezinárodního uměleckého skla v laguně. S desítkami výstav, setkání a workshopů rozmístěných po Benátkách, Muranu a Mestre a s doprovodným programem je zde Benátský týden skla jediným mezinárodním festivalem, který oslavuje sklářské umění a zvyšuje povědomí o něm.
Luciano Gambaro je jedním z propagátorů a dívá se nad rámec každoroční akce: „Benátský týden skla je přehlídkou obrovské hodnoty. Ještě před dvaceti lety byla práce v Muranu zárukou do budoucna: vyučili jste se řemeslu a platy byly dobré, takže jste se mohli rozhodnout zde žít, založit rodinu, otevřít si firmu. Z uměleckého hlediska dnes sklářská čtvrť stále uplatňuje svou přitažlivost, ale je třeba ji zatraktivnit, snížit překážky vstupu a usnadnit školení v továrnách a laboratořích. Murano bude zachráněno, pokud budeme schopni vytvořit na ostrově rezidenční projekty a životní příležitosti. Jsme kousek od Benátek a pevniny, ale aby se Murano stalo líhní krásy, potřebuje infrastrukturu, služby a flexibilitu. Naše sklo se zachrání, když přestaneme opakovat, že Benátky znamenají turistiku a to je vše, a v Muranu se vyrábějí pouze lustry a vázy. Pece otevíráme také umělcům, designérům, architektům, stylistům, kteří uznávají naše jedinečné know-how a dovednosti.“
Skleněná archa, Sbírka Pierra Rosenberga, Foto © Enrico Fiorese
Expozice kurátorek Giordany Naccari a Cristiny Beltrami byla pro veřejnost otevřena v Le Stanze del Vetro na ostrově San Giorgio Maggiore 26. dubna 2021. Skleněnou archu, která originálním způsobem sleduje historii výroby muránského skla z nebývalého úhlu pohledu - skrze skleněná zvířata - lze navštívit také digitálně díky nové 3D virtuální prohlídce, která je mimořádnou příležitostí prozkoumat díla místnost po místnosti a díky četným textovým, fotografickým a video příspěvkům věnovaným benátské výrobě skleněných zvířátek.
Hračky ze skla Murano,Seguso Giani, Pagliaccio
Není náhodou, že na Benátském týdnu skla 2021 byly jako jedno z témat vybrané hračky. Světem hraček tam bylo inspirováno čtrnáct děl (včetně herního křesla). Důvod? „Aby i děti pochopily, že sklo je materiál, který se používá a není vyroben jen proto, aby se na něj dívalo z dálky,“ tvrdí Luciano Gambaro. I křehkost prý může být při dobrém použití silnou stránkou.
Czech Glass, Quo Vadis!? na Benátském týdnu skla 2021, Foto © Massimo Pistore
Účast českých sklářů na Benátském týdnu skla 2021 byla mimořádně úspěšná. Ze tří cen vyhrály dvě. Cena Fondazione di Venezia hodnotí nejlepší výstavu a udělila cenu výstavě České sklo, Quo vadis?!. Inspirována byla úspěšnou výstavou českého skla na EXPO 1958 v Bruselu. Výběr umělců zastupoval několik generací a sledoval vývoj českého skla od konce 50. let. Kromě Kláry Horáčkové byli zastoupeni Vladimíra Klumpar, Zdeněk Lhotský, Jaroslav Róna, Michal Macků, Petr Stanický, Martin Janecký, Michaela Spružinová, Luba Bakičová a Tomáš Krejčí. Porotu motivovala k udělení ceny „originalita projektu, který obdivuhodně reprezentoval současné české sklo založené na sofistikovaných vědeckých technologiích“.
Cenu Autonoma Residency pro mladé umělce do 35 let získala Vendulka Prchalová. Představila část svého disertačního projektu výstavou Směsi, která se zaměřuje na inovaci materiálů a postupů pro výrobu forem na skleněné plastiky. Porota Autonoma Residency Prize ocenila „inovativní vývoj, který kombinuje artikulované sochařské metody a 3D technologii. Objekty v této sérii jsou založeny na modelu psa: vytvořené tvary jsou vytištěny ve 3D a poté přeměněny na sklo.
2. 3. 2022
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
► Heimtextil 2025: Textil jako most mezi minulostí a udržitelnou budoucností
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU