CZ / ENG

Všímáme si

Všímáme si: Sladkosti z textilního odpadu

Všímáme si: Sladkosti z textilního odpadu
Zavřít FabriCandy, jedlé sladkosti vyrobené z textilního odpadu.

Autor: redakce Material Times • Foto: Jinghan Li/UAL


GANNI a ekologické alternativy

Dánský módní dům GANNI představil svou kolekci jaro/léto 2025 s názvem „The Craft“ na Pařížském týdnu módy, přičemž se zaměřil na moderní alchymii a udržitelnost. Kolekce uvedla šest inovativních materiálů v rámci programu „Fabrics of the Future“. Jde o materiály Circulose, Celium, BioFluff nebo Simplifyber, z nichž bylo vytvořeno 35 z celkových 36 looků. Tyto ekologické alternativy nahrazují konvenční materiály, jako jsou polyester a kůže, a jsou součástí závazku GANNI snížit svou uhlíkovou stopu o 50 % do roku 2027. Designy kombinují hravé kontrasty a dokazují, že inovativní materiály mají své místo i ve světě high fashion.

Monitorující textil 

Vědci z Bostonské univerzity vyvinuli nový textilní materiál pro monitorování kondice, který zlepšuje přesnost a odolnost sbíraných dat. Tento materiál je založený na metamateriálech z koaxiálních kabelů (inovativní materiály, které využívají speciální struktury složené z vrstev koaxiálních vodičů a mají unikátní elektromagnetické vlastnosti, které umožňují řízení a přenos signálů). Může být integrován do oblečení a vytvářet síť senzorů bez potřeby baterie. Senzory sledují srdeční frekvenci a další vitální funkce. Materiál funguje i v náročných podmínkách, jako jsou pot nebo slaná voda, a zajišťuje bezpečný přenos dat. Tato technologie by mohla výrazně posunout nositelnou elektroniku pro zdraví a kondici. Více informací naleznete zde.

Sladkosti z odpadu

Designérka Jinghan Li recyklovala zbytky látek, a následně z nich vytvořila jedlé sladkosti. Li na projektu FabriCandy pracovala v rámci svého magisterského studia biodesignu na londýnské Central Saint Martins (CSM) a vytvořila řadu barevných sladkostí. Na přírodní tkaniny použila enzym celuláza, který rozkládá jejich obsah celulózy na glukózu. Například bavlna může být téměř celá rozložena, protože je tvořena z 90 procent celulózou. Ta se skládá z dlouhého řetězce molekul glukózy, který se dá rozbít pomocí procesu zvaného enzymatická hydrolýza. Takto získaná glukóza se dá podle designérky použít nejen k výrobě cukrovinek, ale také například k výrobě biopaliv nebo bioplastů.

Sladkosti vyrobené pomocí textilního odpadu. Foto: Jinghan Li/UAL


Seminář matériO'

V rámci série přednášek Fokus od matériO' Prague proběhne další seminář, tentokrát na téma inovativních textilií. Seminář se uskuteční 16.10. v showroomu matériO' Prague. Zazní například to, jaké jsou přínosy přírodních a udržitelných textilií pro zdraví nebo jaké jsou inovace ve výrobních procesech. Seminář doplní odborníci z praxe. Více informací a registraci najdete zde.

9. 10. 2024

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.