CZ / ENG

Všímáme si

Všímáme si: Ocenění za celoživotní dílo získaly Anna Maria Maiolino a Nil Yalter

Všímáme si: Ocenění za celoživotní dílo získaly Anna Maria Maiolino a Nil Yalter

Autor: redakce Material Times • Foto: se svolením La Biennale di Venezia


Oceněné umělkyně benátského bienále

Brazilská multimediální umělkyně Anna Maria Maiolino a turecká videoumělkyně Nil Yalter získaly na 60. ročníku benátského bienále Zlatého lva za celoživotní dílo. Ocenění jim bude předáno na slavnostním ceremoniálu 20. dubna 2024. Obě na letošním bienále debutují, Maiolino vystaví nové monumentální dílo z hlíny a Yalter představí instalaci Topak Ev z roku 1973, která připomíná tradiční turecký nomádský stan, a novou verzi svého díla Exile Is a Hard Job z roku 1974, jež zkoumá zkušenosti s migrací. Nominoval je kurátor Adriano Pedrosa. „Toto rozhodnutí má zvláštní význam vzhledem k názvu a rámci mé výstavy Foreigners everywhere, která se zaměřuje na umělce, kteří cestovali a migrovali mezi Severem a Jihem, Evropou a mimo ni a naopak. V tomto smyslu se moje volba opírá o dvě mimořádné, průkopnické umělkyně, které jsou rovněž migrantkami,” uvedl Pedrosa v prohlášení.

Dlaždice z řas a hub

Společnost bioMATTERS představila dlaždice zvané MYCO-ALGA. Jde o interiérový obkladový systém vyrobený z 3D tištěného mycelia a řas. Obklady se skládají ze živých organismů a upcyklovaného přírodního a organického odpadu. Samotný výrobní proces je velmi velmi mnohostranný. Začíná recyklací odpadních materiálů z domácností a průmyslu. Tyto materiály jsou rozemlety na pastovitý substrát, jež je základem pro růst mycelia. Do pasty je následně aplikováno mycelium a materiál pak putuje do 3D tiskárny. Vytištěný výrobek poté putuje do klimatizovaného prostředí, kde je kultivován. Během této doby mycelium roste a působí jako přírodní lepidlo, proplétá se materiálem a spojuje ho dohromady. Nakonec obalí celý povrch panelu. Aby se zamezilo dalšímu růstu, jsou kusy umístěny do konvenčních pecí, kde sušením a dehydratací vzniká tuhý, odolný a zároveň lehký materiál. Poslední fáze zahrnuje aplikaci biopigmentů získaných ze sklizené biomasy řas. Tyto pigmenty, přeměněné na gely, jsou 3D tiskem naneseny na každou dlaždici a dodávají jí barvu.

Poškozené muzeum v Oděse

Ruský letecký útok na Oděsu v neděli večer zranil podle webu ČT24 nejméně osm lidí a poškodil jednu z hlavních uměleckých institucí ve městě - muzeum výtvarného umění, což je jeden z nejvýznamnějších paláců carské éry v historickém centru Oděsy. Video zveřejněné oděskou městskou radou na sociálních sítích ukazuje rozbitá okna a zničený interiér kdysi honosné stavby. Útok se stal den před 124. výročím založení muzea. Starosta Oděsy uvedl, že je vše pod kontrolou. Před válkou se v muzeu nacházelo přes deset tisíc uměleckých předmětů, a to včetně předmětů známých ruských i ukrajinských umělců 19. a 20. století.

 

Tkanina z banánu

Textilní společnost Bananatex, o níž jsme již v minulosti informovali v článku o trendech z Heimtextilu, vyvinula biologicky odbouratelnou lehkou žeržejovou tkaninu pomocí extrakce vláken ze stonků banánovníku Abacá. Píše o tom web Deezen. Materiál je nejnovější verzí banánovníkových tkanin, jež společnost Bananatex poprvé uvedla na trh v roce 2018. Proces vypadá tak, že se po extrakci vláken uvaří jakási kaše, z níž se následně vyrobí příze. Tkanina může být na konci svého životního cyklu kompostována. Biologicky se rozloží během deseti týdnů v průmyslových kompostech a za šestnáct týdnů v mořské vodě. Společnost Bananatext získala za vývoj tohoto materiálů několik ocenění a v současnosti pracuje na vývoji recyklace tohoto materiálu.

Pjotr Verzilov byl odsouzen v nepřítomnosti

Soud v Moskvě odsoudil exilového rusko-kanadského umělce, aktivistu a člena Pussy Riots Pjotra Verzilova k osmi letům vězení za šíření nepravdivých informací o ruských ozbrojených silách na internetu. Soud umělci zakázal také na čtyři roky používat internet. Informoval o tom zpravodajský web Mediazona, jež Verzilov zakládal. Verzilov však v současné době žije mimo Rusko, které opustil v roce 2020. 

7. 11. 2023

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.