Všímáme si
Rozvoj biodesignu a české sklo on-line
Text: redakce Material Times • Foto: Cheyenne Tobias
Biocihly z řas
Architektonické studio SOM ve spolupráci s firmou Prometheus Materials vytvořilo pro Chicagské bienále architektury 2023 spirálovou instalaci z biocihel. Ty byly vyrobeny ze stavebního materiálu Bio-Block, který vyvinula firma Prometheus Materials. Je vytvořený z mikrořas, které pohlcují uhlík, a kameniva. Materiál může být alternativou ke standardnímu betonu. Tato instalace se nachází ve čtvrti Fulton Market a nachází se pod krytým chodníkem v budově The Mews v centru města. Autoři ji sestavili pomocí konvenčních zdicích technik.
Výsledná instalace studia SOM. Foto: Cheyenne Tobias
Biodesignová značka
Designérka Natsai Audrey Chieza a bioložka Christina Agapakis založily novou značku. Jmenuje se Normal Phenomena of Life (NPOL) a bude se zaměřovat na biodesignové předměty. Informoval o tom web Deezen. Značka bude mít podobu on-line platformy prodávající produkty vyrobené pomocí bakterií, řas, hub, kvasinek, živočišných buněk a dalších biologických látek. Mezi prvními dostupnými produkty bude hedvábná bunda obarvená pigmentem vyrobeným bakteriemi a tisk s barvou, kterou vyrobily řasy. Ne všechny nabízené produkty ale budou biodesignové.
On-line výstava českého skla
V prostorách benátské galerie Le Stanze del Vetro je od května k vidění také české sklo v rámci výstavy České sklo: velcí mistři. Nyní se na výstavu do Itálie můžete vydat i on-line, a to skrze tento odkaz. Výstava v Le Stanze del Vetro je věnována českému sklu po druhé světové válce a představuje díla šesti významných umělců: Václava Ciglera, Vladimíra Kopeckého, Stanislava Libenského, Jaroslavy Brychtové, Reného Roubíčka a Miluše Roubíčkové.
Výstava českého skla v Benátkách. Foto: archiv Lucie Havlové a Tomáše Hendrycha
MatériO Prague pořádá semináře o biodesignu
Materiálová knihovna MatériO Prague přichystala sérii seminářů a webinářů, jejichž téma se zaměří na biodesign, trendy, nebo inovace. První webinář se uskuteční již 12. října. Odbornice z MatériA na něm budou hovořit například o tom, jak můžeme obarvit textil s pomocí mikroorganismů. Zájemci se mohou přihlásit na webu MatériO Prague.
Monet k mání
Aukční síň Christie’s nedávno oznámila, že na listopadové večerní aukci 20. století v New Yorku nabídne obraz Clauda Moneta Le bassin aux nymphéas (1917-1919). Uvedl to web Art news. Hodnota obrazu se odhaduje na 65 milionů dolarů (zhruba 1,5 miliardy korun). Obraz Monetových zahrad v Giverny, který je široký dva metry a vysoký jeden metr, byl součástí Monetovy pozůstalosti, když v roce 1926 zemřel. „Pokud víme, nikdy nebyl veřejně spatřen, což také znamená, že je ve skvělém stavu,” uvedl pro Financial Times Max Carter, místopředseda Christie’s pro umění 20. a 21. století v Americe. Monetův dosavadní aukční rekord byl naposledy stanoven v květnu 2019, kdy byla prodána jeho krajina Meules z roku 1890 za 110,7 milionu dolarů (asi 2,5 miliardy korun), přičemž dílo bylo původně odhadováno na 55 milionů dolarů (zhruba 1,3 miliardy korun).
4. 10. 2023
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
► Heimtextil 2025: Textil jako most mezi minulostí a udržitelnou budoucností
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU