Všímáme si
Recyklace Vítězného oblouku v Paříži, olivový odpad a duhová fasáda
Text: redakce Material Times • Foto: Khamkéo Vilaysing/Unsplash
Recyklace Vítězného oblouku
Město Paříž recykluje monumentální instalaci Christo a Jeanne Claudeových Arc de Triomphe, Wrapped. „Látka a lana budou recyklovány na stínicí konstrukce, stany nebo stodoly pro naše příští velké akce v Paříži, zejména olympijské a paralympijské hry v příštím roce," uvedla v tiskové zprávě starostka Paříže Anne Hildago. „Je to velmi pěkný příklad schopnosti světa umění přizpůsobit se klimatickým výzvám," dodala. Toto dílo bude recyklovat organizace Parley for the Oceans, která z něj vytvoří stany a clony proti slunci. Projekt zesnulého manželského páru Claudeových bude k vidění do 3. října 2023.
V roce 2021 byl monument L'Arc de Triomphe Wrapped na pařížské třídě Champs-Élysées zahalen do 25 tisíc metrů čtverečních stříbrné látky, která byla na místě svázána 7 tisíci metry červeného lana. Materiál byl od počátku určen k recyklaci. Díla Christa a Jeanne Claude byla často montována se záměrem jejich demontáže. Například jejich Floating Piers (2014-16) byla plovoucí konstrukce na jezeře Iseo v Itálii, kterou později německá recyklační společnost Al-tex zpracovala na jehlovou plsť a materiál pro jezdecké kroužky. „Trvalým závazkem Christa a Jeanne-Claude bylo opětovné využití, upcyklace a recyklace všech materiálů použitých v jejich projektech," uvedl ředitel projektu L'Arc de Triomphe Wrapped Vladimir Javachev.
Cenný odpad z oliv
Společnost Gaia Tech přeměňuje odpad z výroby olivového oleje na kvalitní antioxidanty pro použití v kosmetice či potravinách. Odpad se tak upcykluje na cennou surovinu. „Chtěl jsem najít způsob, jak znovu využít zemědělský odpad a podpořit tak udržitelné oběhové hospodářství," říká Claudio Reinhard, který se v rámci svého magisterského studia na ETH v Curychu rozhodl pro výzkum využití biocharu v Tunisku, kde se seznámil s pěstováním oliv. Odpad při výrobě olivového oleje znečišťuje podzemní vody a půdu a uvolňuje skleníkový plyn methan. Celosvětově se při výrobě olivového oleje vyprodukuje přes 12 tun odpadu. „Až dosud se 98 procent antioxidantů jednoduše vyhazovalo," říká Reinhard. Jsou však cennou přírodní alternativou k syntetickým nebo fosilním látkám a lze je například použít ke konzervaci potravin a krmiv nebo v kosmetice k prevenci stárnutí pleti.
Duhová fasáda dokončena
Tokijské ulice se dočkaly barevné proměny díky dokončení skleněné fasády Vertical Rainbow od japonského studia SAKO Architects, jež je známé pro svou hru s barvami. Informoval o tom web designboom. Aby vytvořili skleněnou duhovou fasádu, vyvinuli vlastní barvu, která umožnila nanést na tvrzené vrstvené sklo speciální nátěr, který fasádě dodal pestrobarevný vzhled. Fasáda se díky tomu mění v průběhu dne - za denního světla ožívá a barvy podle polohy slunce a pohybu mraků mění své odstíny. Barevné světlo vrhá také na okolní budovy. Barva se odráží i uvnitř budovy, kde vytváří surrealistickou krajinu. Strategicky umístěná světla zaručují, že i v noci budova vytváří “noční duhu”.
Nová duhová fasáda. Foto: Koji Fujii
Měkkohlaví opět na společné výstavě
Měkkohlaví se po více než 30 letech setkávají na společné výstavě ve SmetanaQ Gallery. Každý sám za sebe, ale přitom spolu. Pražská SmetanaQ Gallery se vrací na periferie 80. let, kdy se konceptuální umělci souboru Měkkohlaví rozhodli vypořádat s postmodernou. Díky své osobitosti se stali výraznými umělci na mezinárodní scéně. Výstava je k vidění do 26. listopadu. Mezi vystavenými díly galerie uvede tvorbu Karla Adama, Jana K. Čeliše, Martina Klimeše, Petra Kvíčaly, Otise Lauberta, Milana Magniho, Václava Maliny, Milana Maura, Mariana Palla, Miloše Šejna, Jiřího Šiguta a Jiřího Valocha.
Výstava ve SmetanaQ Gallery. Foto: Anna Pleslová
26. 9. 2023
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
20. 12. 15:39
Děkuji za rozhovor, TEXTILE MOUNTAIN i jeho zakladatelka jsou neuvěřitelné plní energie, že ...
Michael Rada - Textile Mountain zachraňuje látky od designérů stejně jako kvalitní metráž, jaká už se nevyrábí
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?