Všímáme si
Všímáme si: Fasáda z rybářských sítí a mikroplasty v oblacích
Autor: redakce Material Times • Foto: canva.cz
Mikroplasty v oblacích mohou ovlivňovat počasí
Nedávno vědci přišli na to, že mikroplasty se objevují už i v mracích. Vědci ve východní Číně zjistili, že 24 z 28 vzorků vody obsahuje plastové částice, které se běžně vyskytují v syntetických vláknech a obalech. Patří mezi ně polyethylentereftalát (jinak známý jako PET), polypropylen, polyethylen a polystyren, což jsou částice běžně se vyskytující v syntetických vláknech, oděvech a textiliích, ale i v obalech a obličejových maskách. Píše o tom web The Guardian. Počátkem tohoto roku studie z Japonska ukázala, že mikroplasty byly přítomny i na vrcholcích hor Fudži a Oyama, což naznačuje, že částice mohly pocházet z plastů v oceánu a byly přeneseny prostřednictvím vzdušných mas. Výzkumníci se domnívají, že by přítomnost malých plastových částic mohla ovlivňovat počasí.
Fasáda z rybářských sítí
I fasáda se dá vyrobit pomocí 3D tisku. Pobočka Tiffany & Co na letišti v Singapuru představuje novou podobu letištních prodejen s fasádou vytištěnou na 3D tiskárně. Fasáda je vyrobena z recyklovaných rybářských sítí. Podobu prodejen navrhla společnost MVRDV a inspirovala se při tom singapurskými korálovými útesy.
Chladící keramika
O tom, jakou roli mohou hrát barvy při oteplování planety, jsme psali ve článku Barvami proti klimatické krizi. Tým výzkumníků z City University of Hong Kong nyní přišel s novinkou - vyvinul totiž ultra bílý chladící keramický kompozit, jež dosahuje téměř dokonalé odrazivosti slunečního záření (99,6 procent), což je pro tento typ materiálu rekordní hodnota. Informoval o tom web Science Alert. Výroba tohoto materiálu je navíc snadná a levná a je také odolný a univerzální. Pokud se umístí na střechu budovy, může mít významný chladící efekt.
Aplikace na měření emisí materiálů
Německá společnost Celonis představila na veletrhu Celosphere novou aplikaci s názvem Material Emissions App, která zákazníkům usnadní průběžné měření, vykazování a snižování emisí typu Scope 3 v oblasti veřejných zakázek. Aplikace obsahuje automatické mapování materiálů - pokud zákazník nakoupí nějaký materiál, aplikace k němu dokáže přiřadit jeho emisní faktory. Společnost Celonis v tomto projektu spolupracuje s firmou Climatiq, která získává údaje přímo od vládních agentur a akademických institucí. Aplikace také sleduje emise materiálů průběžně.
22. 11. 2023
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
► Heimtextil 2025: Textil jako most mezi minulostí a udržitelnou budoucností
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU