Všímáme si
Vidím zemi novým materiálům zaslíbenou
Chcete hvězdný prach či vylepšenou Ariadninu nit? Nemusíte pro ně chodit daleko. Prach vyrábějí na severu Čech, nit je z Bolatic. I v českém materiálovém rybníčku se sem tam objeví pořádná štika – poukazuje na to i podzimní materiálový výběr tipů z tuzemské Knihovny materiálů matériO.
Těžko uvěřit, že tento třpytivý povrch je vlastně odpadem z výroby šatonů – skleněných imitací drahých kamenů. Nepodařené nebo poškozené kamínky jsou ale stále dost třpytivé na to, aby budily úžas dam a poutaly pozornost kdejaké straky. Za použití lepidel, která mají stejný lom světla jako sklo, je možná jejich aplikace na prakticky jakýkoliv povrch – textil, kov, plast či keramiku nevyjímaje.
Théseus by jistě skákal dva metry vysoko, kdyby mu Ariadna s sebou do temných chodeb knósského labyrintu dala polypropylenový provázek, kterému stačí jen pár sekund na světle k tomu, aby dalších zhruba pět hodin zářil jako o život. Obsahuje totiž fosforeskující pigmenty.
Sklo je od nepaměti vnímáno jako materiál, který zvuk odráží. O tom, že to nemusí být vždycky pravda, svědčí české akustické panely vyrobené ze skla – jsou nehořlavé, chemicky odolné a beze zbytku recyklovatelné. Zajímavých světelných a barevných efektů v interiéru lze dosáhnout díky propustnosti světla a možnosti probarvení panelů, včetně metalických povrchů.
Kartounový tisk je prastará metoda ručního tisku. Používají se raznice přibližně ve formátu A4, které se vedle sebe skládají. Jde o časově náročný proces, výroba jednoho archu zabere včetně schnutí až tři dny. Pečlivě vybrané historické vzory a vhodně zvolená kombinace ručně míchaných barev dodávají papírům značky Calico na živosti. Součástí těchto luxusních papírů jsou i drobné tiskové nedokonalosti.
Tento vysoko pevnostní beton od Gravelli umožňuje vytvářet rozmanité tvary a formy v tloušťce od 15 mm a s váhou až osmkrát nižší, než je běžná u klasického betonu. Jeho povrch je také mnohem odolnější, proti nasáknutí a ušpinění je ošetřen několika vrstvami impregnace. Barevnost se dá ovlivnit příměsí pigmentů a strukturu povrchu je možné modifikovat způsobem nanášení betonu. Využití je široké: od šperků až po zahradní nábytek či městský mobiliář.
3. 11. 2015 Text: Pavlína Jochcová, konzultantka Knihovny materiálů matériO / převzato z Newslettru matériO, redakčně upraveno, zdroj foto: archiv matériO a výrobců, úvodní foto: Alexander Zacharov/Preciosa Lighting
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
► Heimtextil 2025: Textil jako most mezi minulostí a udržitelnou budoucností
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU