Všímáme si
Vánoční dekorace mohou být živé, paličaté i nakažlivé
Už od školky jsme se na Vánoce učili vyrábět ozdoby, kterými se pak ověsila celá domácnost. Někdo vystřihuje vločky z papíru, jiný váže slaměné hvězdy. Další nechávají příhodné motivy vyrůst v laboratoři nebo na vlastní vymrzlé verandě.
Americká fotografka Angela Kelly využila nízkých prosincových teplot a před svým domem ve Washingtonu vytvořila sérii půvabných fotek zmrzlých mýdlových bublin, Life in a Bubble. Stačil ji k tomu foťák, voda, saponát, sladký kukuřičný syrup Karo, dvanáct stupňů pod nulou a hravý syn. (zdroj: mymodernmet.com)
Nejen v zimě příroda dokazuje, že to sama umí nejlépe. Příkladem jsou pestré kolonie bakterií v Petriho miskách, jejichž životní podmínky usměrňuje člověk. Izraelská umělkyně Eshel Ben-Jacob, která se účastní i vědeckého výzkumu, zjistila, že bakterie snažící se adaptovat na stresující prostředí spolupracují. Pokoušejí se přežít jako skupina. Vzor rozrůstajících se větví a šlahounů například znamená, že kolonie hledá potravu v širším okolí. Napojeny na sebe si pak mohou výživu předat. Eshel přidala do výsledků svých pokusů trochu barviva a zvýraznila tak nádherné hvězdicovité vzory z bakteriálního života. (zdroj: tamar.tau.ac.il)
A co vánoční stromeček? Mnozí nakupují čerstvý zelený strom, někteří mají doma na půdě umělý, najdou se i stromečky z knih, ozdobených štaflí i nakupených polštářů. Žádný z nich vám ale doma neporoste. Co takhle si ho z lektvaru během pár hodin vypěstovat přímo na parapetu? Tvar stromku si vstřihněte ze staré mycí houby, seskládejte z dřevěného uhlí či kartonu a postavte ho do mělké misky. Smícháním šesti lžic vody, stejného množství soli a mořidla na prádlo a jedné lžíce amoniaku vznikne tekutina, kterou přelijte přes houbový stromek. Můžete ho posypat troškou potravinářského barviva. Poté ho ukliďte na klidné a bezpečné místo. V závislosti na okolní teplotě a vlhkosti mohou první krystalky začít růst už po hodině. (foto: Anne Helmenstine a instructables.com)
Síran hořečnatý v kombinaci s vodou zařídí i minimalistické kouzlo bílých Vánoc. (zdroj: questacon.edu.au)
Jak zachovat tradici a být bio? Řešením jsou živoucí a světélkující vánoční koule. Podle vzoru blogu Exploring The Invisible je třeba do průhledné koule smíchat mořskou vodu, kapku glycerolu a světélkující bakterii Photobacterium phosphoreum. (zdroj: exploringtheinvisible.com)
Je to málo? Na tradici dekonstruktivismu navazuje Bakteriální vánoční strom od stejného autora. Zeleň zajistí bakterie Pseudomonas aeruginosa, o červené ozdoby se postará krevní bacil Serratia marscens. Původně plánovaný tvar vánočního stromu rozložily živé bakterie, které měly použit jen jako barevné pigmenty. Duch Vánoc promlouvá.
Dáte na Material Times čtěte o netradičních materiálech pro šperk a rozhovor o nových materiálech, které rostou pod rukama.
text: Kateřina Zvelebilová, Tereza Lišková
23. 12. 2014
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU