Všímáme si
Sklad, který žije. Finové přišli na to, jak vystavit dílo svého slavného designéra Wirkkaly a výtvarnice Bryk
Potomci keramičky Rut Bryk a designéra a sochaře Tapia Wirkkaly po letech tápání neotřele vyřešili otázku, jak co nejdůstojněji a zároveň vtipně naložit s rozsáhlou pozůstalostí svých slavných rodičů. Keramické a skleněné artefakty, textilie, ale i pracovní výkresy nebo prototypy objektů jsou od r. 2017 součástí stálé expozice finského Muzea moderního umění v Espoo (EMMA). Výstava s titulem Visible Storage je zároveň skladištěm, výstavou i pracovním prostorem.
-
Sklad, který žije. Finové přišli na to, jak vystavit dílo svého slavného designéra Wirkkaly a výtvarnice Bryk
-
Bryk & Wirkkala: Visible Storage (foto: Ari Karttunen)
-
Bryk & Wirkkala: Visible Storage (foto: Ari Karttunen)
Text: Barbora Vrablíková • Úvodní foto: Ari Karttunen
Ateliéry Tapia Wirkkaly a Rut Bryk zůstaly po jejich smrti plné nejen uměleckých děl, ale i objektů, které byly součástí tvůrčího procesu. Podle jejich dcery Maarii Wirkkala je pro ni a jejího bratra správa takové pozůstalosti privilegiem, výzvou, ale i velkou zodpovědností; požádali tudíž několik odborníků a přátel o radu a společně se pokusili najít nejlepší řešení. Sbírku čítající více než pět tisíc předmětů se přitom rozhodli zachovat jako celek, nerozdělovat ji a žádné její součásti neprodat. „Rut a Tapio by byli rádi, že jsou spolu,“ říká k pojetí expozice jejich dcera, uznávaná vizuální umělkyně Maaria Wirkkala. „Profesně i emočně jsou pro mě důležití oba. Mí rodiče byli výjimeční lidé a jejich odkaz uchovávám s láskou a respektem,“ dodává.
Rut Bryk Tapio Wirkkala Visible Storage v EMMA (foto: Ari Karttunen)
Sourozenci společně založili nadaci Tapio Wirkkala Rut Bryk Foundation (TWRBF), která dnes celoživotní dílo jejich rodičů spravuje. Výstavní prostor nadace našla v již zmiňovaném muzeu EMMA. Objekty z pozůstalosti Bryk a Wirkkaly jsou zde prezentovány v dialogu se současným designem a nadčasovou klasikou. Výstavní prostor se prolíná s pracovním, návštěvníci jsou nabádáni, aby naživo sledovali muzejní fotografy a další odborníky při práci. Visible Storage tak zprostředkovává podrobnější a hlubší pohled na muzejní sbírku a výrazně se tak vymyká obvyklé podobě muzejních expozic.
Ačkoli nebyl proces nastavení spolupráce mezi nadací a muzeem vždy úplně snadný, expozice Visible Storage dnes slaví úspěchy. Chválu na ni nepějí jen návštěvníci muzea, ale i odborníci. Za unikátní nahlédnutí do soukromých sbírek získala v roce 2018 nadace TWRBF zvláštní cenu poroty na Helsinki Design Awards a i díky nové expozici se v tentýž rok stalo muzeum EMMA muzeem roku.
Tapio Wirkkala - Venini-maljakot, Tapio Wirkkala Rut Bryk Foundation (foto: Ari Karttunen)
Rut Bryk - Leijona, Tapio Wirkkala Rut Bryk Foundation (foto: Ari Karttunen)
Oba potomci slavných umělců chtějí ve spolupráci s muzeem každý rok organizovat výstavu děl mladých umělců a designérů, inspirovanou jejich rodiči. Muzeum EMMA a nadace TWRB tak přicházejí s novým konceptem The changing exhibition space AUKIO. „Celá myšlenka je ještě v plenkách, ale určitě tam bude prostor pro různé dialogy,“ říká k tomu Maaria Wirkkala. „Nemyslím si, že to musí mít bezprostřední návaznost na práci Rut nebo Tapia, může to být i něco úplně nového. Rut i Tapio se aktivně zajímali o různé aspekty a fenomény kultury. Osobně si velmi vážím Tapiovy schopnosti přecházet plynule mezi projekty nebo od jednoho materiálu k druhému či něčemu úplně jinému. Byl to velmi flexibilní člověk, a to je hodné následování. Na celé té myšlence je nejzajímavější právě potenciál dobrého dialogu jako hybatele dalšího vývoje,“ dodává.
► Výstava Tapio Wirkkala – Ikona finského designu bude ke zhlédnutí v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze od 1. listopadu 2019 do 23. ledna 2020.
Maaria Wirkkala (foto: Tomáš Hendrych)
Maaria Wirkkala (1954, Helsinki) je finská vizuální umělkyně. Vytvořila kompozice malých objektů i velké instalace. „Pracuji s kouzlem okamžiku, s tím, co vidím a nechci vidět,“ říká o své tvorbě. „Moje artefakty většinou vycházejí z místa, kde jsou vytvořeny, a jsou omezeny v čase.“
Rut Bryk (1916–1999) byla jednou z reformátorek moderní finské keramiky. Za své šedesát let dlouhé tvůrčí období vytvořila kromě keramických objektů (nádob, kachlů, šperků) také grafický design řady blahopřání a přebalů knih nebo vzory textilních látek. Ve spolupráci s nadací Tapio Wirkkala Rut Bryk natočilo muzeum EMMA dokumentární film Rut Bryk: Perhosen kosketus („Dotyk motýla“). Dokument, který byl částečně natočen v Laponsku, je vřelou a intimní výpovědí o Rut Bryk, jež byla doma jak ve světových metropolích, tak i uprostřed laponské divočiny.
Tapio Wirkkala (1915-1985) byl finský designér a sochař. Vytvořil řadu soch, kolekce šperků, rytiny v kamenech. Mezi jeho slavné práce patřil například design lahví vodky Finlandia či finských markových bankovek z roku 1955.
24. 10. 2019
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
► Heimtextil 2025: Textil jako most mezi minulostí a udržitelnou budoucností
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU