Všímáme si
Překvapivá spojení ze světa inovativních materiálů
Nezvyklé kombinace, rozmanité struktury a povrchy, neočekávané chování – i to jsou specifické vlastnosti inovativních materiálů. Z čeho se vyráběl opalín? Co všechno dokáže neprůstřelný kompozit a k čemu se může hodit látka z cypřiše?
„Opalín“ nebo „koštěnka“ můžeme zaslechnout, když se skláři baví o nabíhaném sklu se slabě mléčným zákalem, které se ve světle odráží namodralou a v průhledu hnědožlutou barvou. Název koštěnka si v sobě nese odkaz na surovinu původně přidávanou do sklářského kmene, kterou byla kostní moučka. Dnes se kmen skládá čistě ze syntetických surovin.
Včelí plástve připomínají průhledné panely ze syntetické pryskyřice s vloženou dekorativní hliníkovou voštinou. Průhlednost materiálu, různé barevné provedení i velikost jednotlivých hliníkových voštin přináší široký rozsah uplatnění, který není závislý na univerzální velikosti. Každý panel je vyráběn na míru, jediným omezením je maximální délka 2,6 m a šířka 1,22 mm, tloušťka jednotlivých panelů může být od 15 do 40 mm.
V tomto případně jde o ryzí polypropylen s vlastnostmi kompozitu, vypadá a chová se jako kompozit, ale na rozdíl od většiny kompozitů je plně recyklovatelný. Vedle toho je i neprůstřelný. Dodává se ve formě pásky nebo metráže. Je vhodný pro vakuování. Využívaná například v automobilovém či sportovním průmyslu.
Jednorázové nádobí je z lehkého a pevného papíru, který se vyrábí z odpadu při zpracování cukrové třtiny a bambusové dřeně. Vzniká tvarováním buničiny v kovových formách elegantních tvarů. Tvarosloví se nese v duchu japonské tradice. Je zcela kompostovatelný a biodegradabilní.
Existují různé druhy cypřiše, jeden z nich je Chamaecyparis obtusa a vyskutuje se převážně v Japonsku. Roste pomalu, do výšky až pětatřicet metrů a průměr jeho kmenu dosahuje až jednoho metru. Cypřiš má velmi kvalitní dřevo, které se využívá jako stavební materiál. Kůra se zpracovává do přírodních vláken. Textile utkaná z jeho kůry vyniká podobnými vlastnostmi jako samotné dřevo, má vynikající odolnost proti plísním, je antibakteriální a má repelentní účinky.
Text: Tereza Anderlová, konzultantka matériO Prague, foto: archiv matériO
6. 9. 2016
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
4. 2. 11:29
Děkujeme za komentář. Bohužel nelze nesouhlasit. Snad je změna možná...
Redakce - Materiály, které mění architekturu
2. 2. 11:40
Děkuji za další zajímavý článek. Jak je naznačeno, materiálů je podstatně více a je ...
Michael Rada - Materiály, které mění architekturu
7. 1. 12:03
Děkuji za milou reakci!
Valérie - ZNÁT A MILOVAT MATERIÁLY, KTERÉ NÁS PODPORUJÍ