Téma týdne
Kdo to má? Kabelky a boty z ananasové kůže!
Ananasová netkaná textilie Piñatex coby alternativa kůže vnesla do světa produktového designu další nové boty, kabelky i sedátka. Z vláken ananasových listů ji vyrábí firma Ananas Anam. Náklady na získání této vedlejší suroviny z plantáží jsou velmi nízké. Textilie je tedy relativně levná. Nepředstavuje však jediný způsob využití zbytkového materiálu z ananasových plantáží.
Carmen Hijosa původně vedla v Irsku vlastní firmu na zpracování kůže, před pár lety ale obrátila svou pozornost jiným směrem. V rámci své profese se vydala na obhlídku Filipín. „Zpracování kůže je proces velmi náročný na energii a znečištění. Přemýšlela jsem o materiálu, který kůži nahradí, ale může se vyrábět udržitelně a s pozitivním dopadem na lidskou pracovní sílu i životní prostředí,“ říká Hijosa. Na Filipínách si všimla ananasových listů, které zbydou jako vedlejší produkt po sklizni ovoce. Ucítila v nich potenciál. Začala s výzkumem a ke kůži už se nevrátila.
Základní informace o zpracování ananasových listů získala od Filipínců, kteří jsou zvyklí používat okolní přírodniny odpradávna. Značnou část vývoje inovativního materiálu provedla Carmen Hijosa na doktorském studiu textilního oboru na Royal College of Art v Londýně. Výzkum povrchových úprav materiálu proběhl i ve Španělsku, kde se dnes materiál vyrábí.
Technologie výroby materiálu v budoucnu přinese podle Carmen nové zdroje příjmu pro zemědělce v rozvojových zemích. V současné době od nich však pouze vykupuje surový materiál v podobě vláken získaných z listů. Po sklizni se ze zbývajících ananasových listů získají vlákna a biomasa, jíž se můžou hnojit ananasové plantáže. Vlákna z opracovaných listů projdou procesem, ve kterém se zbaví gumy, a z rozmělněného materiálu se vyrábí netkaná textilie.
V přírodě neexistuje odpad ve smyslu nepoužitelné hmoty. Rostlinná kůže Piñatex i další postupy dokazují, že bezodpadový princip může fungovat, i když se do koloběhu zapojí moderní člověk
Textilie, s níž přišla Carmen Hijosa, ale není prvním zpracováním zmiňované suroviny. „Domorodci na Sumatře využívají vlákna ananasových listu několik staletí. Kromě výroby látek z nich pletou i silné provazy, ze kterých vyrábějí třeba nábytek,” říká Susi Johnston, americká odbornice na umění jihovýchodní Asie, především Indonésie. Vydavatelství Allied Publishers vydalo v roce 2009 knihu s názvem New Technologies for Rural Development Having Potential of Commercialisation, která popisuje možnosti využití zemědělského odpadu v Indii. Jednou z nich je zpracování vláken z ananasových listů. Ta lze míchat například s jutou a směs pak spřádat do kvalitní silné příze pomocí již existujících technologií, jaké se používají při zpracování bavlny, lnu či juty. Takto vzniklá příze je vhodná například ke tkaní látek.
Společnost Ananas Anam vznikla v roce 2014 a při vývoji Piñatexu se inspirovala u domorodců na Filipínách. Podle slov zástupců společnosti však na žádné konkrétní tradiční způsoby výroby nenavazuje a ani o nich neví. V budoucnu ale podle svých prohlášení počítá s větším zapojením tamních lidí a lepší dostupností v současné době exkluzivního materiálu. „Jsme start-up a malý tým. Nedávno jsme uvedli první verzi Piñatexu, máme ho jen omezené množství. Pracujeme na tom, aby byl dostupný pro všechny,“ reaguje na poptávku po materiálu společnost. Technologický postup výroby netkané textilie Piñatex, která se snadno barví, je lehká, měkká, prodyšná a tvárná, podléhá patentu.
Piñatex je možné vyrábět ve velkých rolích, v různých tloušťkách a povrchových úpravách
V prosinci 2014 se materiál představil v praxi na výstavě na londýnské univerzitě Royal College of Art. Prototypy bot vyrobených z ananasové textilie představily značky Puma a Camper, k vidění bylo sedátko Pouffe od John Jenkins Design čalouněné ananasovou textilií, sedadlo do auta od Auto Interior London nebo kabelky a klobouky od různých designérů. Během roku 2015 se využití materiálu posunulo od prvních zkušebních návrhů k celým kolekcím. Výrobky se objevily na veletrzích v Mnichově, Berlíně a Paříži.
Textilie se nyní využívá k výrobě bot, tašek a kabelek
Značka Ina Koelln uvádí letos v září na trh kolekci tašek Piñas. Česká designérka Eliška Kuchtová použila Piñatex jako jedno z možných materiálových řešení ve své diplomové práci „Shoe Up“!, ve které se komplexně zabývala otázkou udržitelnosti vzniku, užívání i zániku obuvi. Firmy Po-Zu a Nae Vegan Shoes z ananasové textilie navrhly a vyrobily boty.
Boty z Piñatexu se už objevily i na českém trhu
Oľga Garajová z pražského obchodu EtikButik, jenž se zaměřuje na veganskou obuv a oblečení, zná boty z ananasové kůže díky vlastní zkušenosti. Dva modely ananasových bot také prodává: „Nosím je moc ráda. Nejlépe se hodí na jaro a podzim. Zákazníci se bohužel tohoto materiálu zatím spíše bojí. Na každé akci je sice zaujme, ale až tak moc se neprodávají.“ Garajová charakterizuje Piñatex jako jemně strukturovaný materiál, který lze na první pohled odlišit od živočišné kůže i od dalších materiálů, jež se používají k výrobě takzvané veganské obuvi. Podle její zkušenosti si ananasová bota poradí i v dešti a nepromokne.
„Ve své původní nebarvené verzi je materiál bílý, takže například u ekologicky barvených černých bot, které máme v EtikButiku, můžou po čase bílé chloupky Piñatexu začít vylézat na povrch,“ dodává Garajová s tím, že ona osobně toto specifické chování materiálu nepovažuje za problém. „Na funkčnosti materiálu to nic nemění a na boty lze občas použít barvu na boty, obdobně jako u kožených bot,“ říká a dodává, že brzy budou v Česku k mání zimní boty a bílé tenisky.
Text: Kateřina Zvelebilová, Tereza Lišková, foto: Ina Koelln, Mayya Saliba, Nae Vegan, Ananas Anam Ltd
2. 9. 2016
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU