CZ / ENG

Všímáme si

Ojedinělá sbírka knih je nyní zpřístupněna veřejnosti

Šumná bibliothéka vznikla ve spolupráci s občanským sdružením Šumná města a pražskou Knihovnou materiálů matériO. Najdete v ní kolem sedmi set unikátních publikací převážně v anglickém jazyce, které se zaměřují na architekturu, design a materiály, a tak je bibliothéka významným zdrojem inspirace pro kreativní sféru.

Ojedinělá sbírka knih je nyní zpřístupněna veřejnosti

„Hledám dlouhodobě inspiraci v oblasti dřevěných výrobků a využití dřeva v interiérech,“ říká studentka Kateřina, která do Šumné bibliothéky přišla na celé odpoledne. „Prošla jsem si časopisy o architektuře, ročenky a katalogy výstav i knihy o interiérovém designu z celého světa. Překreslila jsem si některé zajímavé nápady a načrtla si spoustu svých, které mě v souvislostech napadly.“ Další návštěvníci zmiňují například náhodně nalezenou ukázku práce od designéra či výrobce, jehož celkovou tvorbu si pak vyhledali na internetu.

Správce knihovny Jan Petrš, jinak konzultant v Knihovně materiálů matériO, vidí jedinečnost knihovny především v tom, že většinu jejích titulů u nás v jiných větších knihovnách neseženete. Jako student architektury vzpomíná, jak dostával od vedoucího ateliéru zajímavá doporučení na zahraniční knihy. Publikace však nebyly k sehnání ani v Národní technické knihovně, jejíž nabídku považuje zejména v oblasti architektury za omezenou, a jejich kupní cena byla pro studenta nepřijatelná. „Pro toho, kdo chce pracovat inovativně a ve světovém kontextu, je taková sbírka titulů k nezaplacení,“ dodává.

Anna Špuláková Beránková z Knihovny materiálů matériO doporučuje například knihu Materiology od Elodie Ternaux a Daniela Kula. Kniha poskytuje ucelený a srozumitelný přehled o přírodních i syntetických materiálech, jejich vlastnostech, výrobě a možnostech technologického zpracování. Tato publikace slouží jako hlavní skripta k zajímavému předmětu „Materiologie“, jejím studiem tak získáte náhled do učiva studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.

Milovníci švýcarské architektury se mohou pokochat pětidílnou monografií, která mapuje dvacet osm let Zumthorovy tvorby mezi lety 1985 a 2013. Petr Holman daroval Šumné bibliothéce Básnické spisy / Opera poetica, ve kterých se poeticky naladěné duše mohou oblažit latinským překladem úplného básnického díla českého symbolisty Otokara Březiny. Neobvyklá kniha, která se vymyká zaměření břevnovské sbírky, vyšla letos z jara, spolu s dalšími čeká na své čtenáře na Břevnově.

Pro usnadnění orientace v Šumné bibliotéce je k dispozici software LSoft, který umožňuje vyhledávání podle názvu, jména autora, témat a dalších parametrů. Orientaci v knihovní sbírce napomáhá systém signatur a náhledy obálek jednotlivých knih, návštěvníkům jsou k dispozici i odborní pracovníci z Knihovny materiálů matériO. Knihy a časopisy jsou vzhledem ke své cennosti dostupné pouze k výpůjčkám na místě v útulném prostředí bibliothéky s příjemným studijním zázemím. V neposlední řadě se v patře při návštěvě knihovny můžete občerstvit lahodnou kávou či zákusky domácí výroby přímo z kavárny Kuzebauch nacházející se v přízemí.

Otevírací doba bibliothéky je každý všední den od 10.00 do 17.00 hodin. Studenti a nekomerční sféra za vstup do bibliothéky zaplatí 50 Kč, ostatní 100 Kč, členové a návštěvníci matériO zdarma.

V případě zájmu o návštěvu bibliothéky je třeba se objednat na emailu info@materio.cz nebo na telefonním čísle 733 715 663. Aktuální seznam knih a časopisů je k dispozici on-line. Tipy na vybrané knihy můžete sledovat na facebookové stránce matériO.

 

text a foto: Kateřina Zvelebilová, foto: Jan Petrš

21. 11. 2014

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.