CZ / ENG

Všímáme si

Nejbělejší barva světa, samohojivé kovy a 3D tisk ukrajinských škol

Nejbělejší barva světa, samohojivé kovy a 3D tisk ukrajinských škol

Text: redakce Material Times • Ilustrační foto: Unsplash/Tengyart


Barva bělejší než sníh míří na trh

Výzkumníci z Purdueovy univerzity se podle webu Surface chystají dodávat nejbělejší barvu na světě pro komerční využití. Profesor strojního inženýrství Xiulin Ruan a jeho tým již v roce 2020 vytvořili nejreflexivnější pigment pro použití v chladicích nátěrových barvách. „Pokud byste touto barvou pokryli střechu o rozloze přibližně tisíc stop čtverečních (cca 93 m2, pozn. red.), mohli byste získat chladicí výkon 10kW. To je výkonnější než centrální klimatizace, kterou používá většina domů,“ uvedl Ruan v roce 2021, kdy tuto inovaci poprvé oznamoval. Od té doby tým výzkumníků aktualizoval složení tak, aby odráželo 98,1 procent slunečního světla. Pro srovnání – běžné nátěry snižující zahřívání odrážejí 80 až 90 procent slunečního záření. Ruanův objev by mohl snížit potřebu klimatizace až o 40 procent.

I kovy se dokáží opravit samy

O tom, jak sám sebe může opravit beton, jsme již psali v článku o samohojivých materiálech. Vědci z Texaské univerzity A&M a Sandia National Laboratories v Novém Mexiku nedávno zjistili, že i kovy mají schopnost se samy opravit. Ukázal to výzkum, který publikovali ve vědeckém časopise Nature. Kov se podle studie dokáže opravovat v mikroskopických trhlinách, které vznikají, když se materiál opakovaně namáhá. Trhliny se zacelují díky procesu známému jako svařování za studena, při kterém není potřeba použít teplo ani elektřinu. Toto zjištění by mohlo mít zásadní význam pro strojírenství, protože 90 procent mechanických poruch je způsobeno právě opakovaným namáháním, které zapříčiní vznik trhlin. Využitím samoregeneračního procesu a odpovídající úpravou mikrostruktury kovů by podle vědců bylo možné únavovým trhlinám zabránit.

Obnova ukrajinských škol s pomocí 3D tisku

Ukrajinské ministerstvo školství odhaduje, že kvůli ruské agresi bylo od února 2022 v Ukrajině poškozeno přes dva tisíce škol a přes tři sta jich bylo zcela zdecimováno. Ukrajinská vláda se spojila s humanitární organizací Team4UA, která se snaží přijít na způsoby, jak rychle obnovit tyto zničené budovy za pomocí 3D tisku. Podle magazínu Metropolis byla první betonová škola vyrobená 3D tiskem již nedávno plně zprovozněna ve městě Lviv. „Inovativní řešení pomohou překonat tento problém mnohonásobně rychleji a efektivněji," říká Jean-Christophe Bonis, vedoucí Team4UA. Výrobci jako materiál použili směsici 3D tištěného betonu, dřeva a krátkých skleněných ploch. Více než 90 procent materiálů pochází z místních zdrojů. Podle předběžných výpočtů je lvivská škola zatím největším jednopatrovým vzdělávacím zařízením, které bylo ve světě vyrobeno pomocí 3D stavební tiskárny. Ukrajiněnabízejí pomoc podle serveru iRozhlas i české firmy zabývající se stavbami z 3D tisku, mezi nimi třeba ICE Industrial Services. 

Stavba ukrajinské školy pomocí 3D tisku. Foto: Facebook Team4UA

Prague Pride: program nabitý uměním

V úterý začal festival Prague Pride, jehož hlavním tématem je letos tradice. V rámci týdenního festivalu se uskuteční přes 190 akcí. Návštěvníci se mohou těšit například na výstavu Art.Do,Drag. od galerie Artivist_Lab, která se věnuje politickému umění, artivismu, médiím a aktuálním společenským otázkám. Další výstavu přichystala Společnost pro queer paměť a bude znázorňovat české dějiny optikou LGBT+. Součástí festivalu bude také projekt Byli jsme tu, jehož ústředním motivem jsou zástupci LGBT+ komunity, kteří se zapojili do bojů proti ruskému terorismu po anexi Krymu a i nyní působí ve válce jako vojáci či dobrovolníci. Kromě toho mohou zájemci navštívit i přednášky o dragu, o historii trans* identity a dalších tématech. Program nabízí mnoho dalších akcí, z nichž si můžete vybrat na stránkách festivalu.

Z výstavy Byli jsme tu. Zdroj: Web Prague Pride

 

10. 8. 2023

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.