Všímáme si
Čepice z lidského potu, české sklo v Hollywoodu a fosfor z odpadních vod
Čepice z lidského potu
Designérka Alice Potts se rozhodla letní vedra využít k prozkoumání nového biomateriálu. Požádala skupinu osmi lidí s různým životním stylem, aby nosili po dobu šesti týdnů baseballové čepice. Vybrala například sportovce, nebo příznivce rave kultury. Z potu, který se do čepic vsakoval, se po zpracování v solném roztoku staly krásné krystaly, které pokrývají čepice. Krystaly sice z kšiltovek postupně odpadávají, některé tam ale mohou zůstat dlouho. „Krystalky potu přirozeně přilnou k materiálu, na kterém jsou pěstovány, ale časem postupně odpadnou, protože jejich přilnavost slábne," sdělila designérka webu Deezen.
České sklo v Hollywoodu
Letní filmový hit Barbie o ikonické panence láme rekordy. V USA je nejúspěšnější letošní premiérou. Snímek má speciální význam i pro Českou republiku, a to hlavně pro české sklářství. Sklářská společnost Klimchi ze severočeského Kamenického Šenova totiž vybavila filmové Barbie domácnost tím, že jí dodala své ručně foukané džbány edice Rosaline Hobnail. „Je to pro mě obrovská pocta vidět naše výrobky spojené s tak výjimečným projektem a po boku slavných herců. Snažíme se českému sklu dělat dobré jméno v zahraničí a toto je další dílek do skládačky. Hobnailový džbán je první a nejúspěšnější produkt KLIMCHI. V naší rodinné sklárně se vyrábí už několik desetiletí,“ komentoval radostnou novinku zakladatel značky Lukáš Klimčák.
Nová metoda získávání fosforu
Vědci Univerzity Britské Kolumbie ve Vancouveru přišli na způsob, jak získávat fosfor z odpadních vod. Metodu získávání tohoto pro život významného prvku vyvinuli pomocí kombinace tepla, vody a separace fází. Fosfor je jedním z nejzastoupenějších minerálů v lidském těle. Používá se mimo jiné jako hnojivo. Tento prvek je uveden na seznamu kritických surovin, protože mnoho zemí je závislých na jeho dovozu. „V době, kdy se snažíme být udržitelnější a hledáme alternativní paliva, je získávání použitelných materiálů z odpadu nezbytné," říká hlavní výzkumník Cigdem Eskicioglu. „Zpětné získávání a recyklace jsou řešením, které navíc přináší dvojí výhodu: poskytují sekundární zdroj fosforu, který lze distribuovat po celém světě, a také pomáhají s ochranou životního prostředí."
Valdštejnská lodžie nabízí bohatý program na léto
Chtěli byste spojit návštěvu památky s hudebním, nebo divadelním zážitkem? Valdštejnská lodžie nabízí i o prázdninách bohatý program pro návštěvníky. Tuto unikátní raně barokní památku u Jičína spravuje nezisková organizace Valdštejnské imaginárium, které se snaží památku oživit a vytvořit z místa kulturně-komunitní centrum propojující živé umění a neobvyklé poznávání historie. Více najdete na stránkách Valdštejnské lodžie.
Tip na čtení
Pokud máte chuť na zajímavé čtení, doporučujeme poslední číslo časopisu Sedmá generace s názvem Folklore´s not dead. Jak název napovídá, obsah nejnovějšího vydání se zabývá mimo jiné otázkami, zda je folklor stále živý a jak souvisí s ochranou přírody. Dotýká se také tématu lidové hudby napříč kontinenty a lidových krojů. Kromě tištěného vydání si mohou čtenáři zakoupit jednotlivé články na webu Sedmé generace.
26. 7. 2023
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
20. 12. 15:39
Děkuji za rozhovor, TEXTILE MOUNTAIN i jeho zakladatelka jsou neuvěřitelné plní energie, že ...
Michael Rada - Textile Mountain zachraňuje látky od designérů stejně jako kvalitní metráž, jaká už se nevyrábí
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?