Všímáme si
Letošní reSITE se zaměří na otázku migrace ve městech
Každé město vzniká migrací. Ať už je to migrace národní, mezinárodní, kulturní, meziměstská nebo ta z periférií do center, v určité formě ji zažívají všechna města planety. Migrace také vždy ovlivňuje prostor, ve kterém žijeme. Současná imigrační vlna zasahující Evropu však odhalila, že s příchodem nových obyvatel se objevuje i řada otázek.
-
Havní ideou projektu Superkilen bylo vytvořit přívětivý otevřený prostor městské krajiny, který by spojoval obyvatele.
Odpovědi nabídne letošní ročník festivalu reSITE s názvem MĚSTA A MIGRACE, který proběhne ve dnech 16. a 17. června 2016 v pražském Foru Karlín. Odborníci z oborů architektury, městského plánování či krajinotvorby budou spolu s vizionáři, zástupci významných metropolí nebo zástupci mimořádných občanských iniciativ hledat řešení a cesty, jak využít potenciál migrace pro udržitelný městský rozvoj a v dlouhodobém horizontu dosáhnout úspěšné integrace nových obyvatel.
„Otázka migrace a jejího dopadu na prostor měst je jedna z největších výzev naší generace. Postavíme se jí čelem. reSITE 2016 odpoví jak,“ zve na letošní konferenci zakladatel a ředitel reSITE, krajinný architekt Martin Barry. „Migrace je přirozený proces a zdroj nových příležitostí, nikoli důvod k obavám. Lepší než vnímat budoucnost prizmatem strachu je připravit se na ni a znát úspěšná řešení.“
Minulý ročník festivalu (foto: Dorota Velek)
Mezi hosty pátého ročníku festivalu bude proslulá socioložka měst a profesorka Kolumbijské univerzity Saskia Sassen, newyorská architektka malometrážního bydlení Mimi Hoang nebo šéfka odboru pro integraci města Vídně Ursula Struppe. Newyorský komisař pro územní plánování Carl Weisbrod promluví o zelené proměně New Yorku a dostupném bydlení, proslulý kritik architektury z New York Times Michael Kimmelman se zaměří na souvislost migrace se změnami klimatu.
„Dlouhodobým cílem reSITE je přivést k dialogu u jednoho stolu politiky, občanské iniciativy, architekty, investory i developery. A napravit několik mýtů, které brzdí rozvoj měst ve střední a východní Evropě,“ vysvětluje Barry. Z Berlína přijede architekt Martin Rein-Cano ze studia Topotek 1, který představí mimo jiné multikulturní park Superkilen v Kodani. Hlavní ideou tohoto projektu bylo vytvoření přívětivého otevřeného prostoru městské krajiny, který by spojoval obyvatele a rozvíjel myšlenku multikulturního prostředí ve čtvrti, kde vedle sebe žije několik národností.
Sbírka městského mobiliáře a předměty každodenní potřeby ze šedesáti zemí světa v Superkilen reflektují globální rozmanitost města. Celá čtvrť je pojatá tak, aby umožňovala rozvíjení multikulturního prostředí, kde vedle sebe žije několik národností. (foto: Iwan Baan)
Tento rozsáhlý projekt pro veřejný prostor v Kodani dlouhý téměř jeden a půl kilometru vznikl díky tvůrčímu spojení berlínského studia Topotek 1, studia BIG a umělecké skupiny Superflex. Globální rozmanitost města reflektuje také sbírka městského mobiliáře a předmětů každodenní potřeby ze šedesáti zemí světa, které jsou v parku rozmístěny spolu s popisky v dánštině a jazykem dané země.
Náměstí dlouhé 1,5 kilometru je rozděleno do třech tématických částí. (Mapa parku Superkilen od BIG Architects)
Celé náměstí je rozděleno do třech tematických částí, které jsou odlišeny barevně – zelená, černá a červená. Zelený park s jemně zvlněným kobercem je atraktivní především pro děti a rodiny. Černé náměstí tvoří srdce celého prostoru a je vybaveno lavičkami, grily a stoly s šachovnicemi. Červenou část prostoru tvoří vybavení pro různorodé aktivity, především sportovní, jako je fitness, thai-box, stojany na kola, ale také například soundsystém z Jamaiky.
11. 5. 2016 Text: Kateřina Hendrychová, úvodní foto: Superkilen, Iwan Baan
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
20. 12. 15:39
Děkuji za rozhovor, TEXTILE MOUNTAIN i jeho zakladatelka jsou neuvěřitelné plní energie, že ...
Michael Rada - Textile Mountain zachraňuje látky od designérů stejně jako kvalitní metráž, jaká už se nevyrábí
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?