Všímáme si
Látka do interiéru může být z kůže okouna i s vůní eukalyptu
Letošní frankfurtský veletrh Heimtextil otevřel novou sezónu textilních trendů v interiéru. Daří se jim v nových kolekcích designérů světových značek, z nichž se mnohé, inspirované právě Heimtextilem, nyní chystají na milánský veletrh.
Ve Frankfurtu vystavovali designéři, kteří využívají poznatků mikrobiologie kombinované s inteligencí digitálních technologií. Další kladli důraz na zachovávání tradičního řemeslného zpracování textilií, čerpali náměty z národních kultur, vrstvili, skládali, kombinovali. Mnozí považují za významné ukázat, že jejich látky do interiérů jsou recyklovatelné, udržitelné. Případně, že se při výrobě obešli bez ropné báze.
Dynamicky působí spojení těžkých strukturovaných textilií s jemností a lehkostí látek vyvinutých sofistikovanými technologiemi, pastelových barev byl dostatek. Značky dbající na průzkum preferencí klientů objevily zjevné – lidem na čalouněném nábytku nestačí solidní a trvanlivý potah, ale očekávají i příjemný pocit z dotyku. V dílnách jiných firem vsadili na styl zdánlivé ošuntělosti. Aby to mělo grády, tak se obnošenost spojuje s luxusně pojatým křeslem či lenoškou. Zašlé časy kontrastují se zlatým a stříbrným povrchem.
Stále byl patrný styl „geologycal“ z minulé sezony, ale letos škála nevtíravé barevnosti prohloubila novými světelnými efekty. Prim hrají šedá, modrá, fialová, někde i tlumená hořčicová.
Kombinováním nových materiálů s tradičními výrobními postupy a pohledem do přírody vznikají nové textilní struktury. Navrhuje je například maďarské studio Laokoon. Tradičním šitím a tkaním z high-tech materiálů evokují kůži plazů a ryb i povrch rostlin.
Odborníky i laiky okouzlily indické koberce ručně tkané technikou sumak pro španělskou značku Nani Marquina. Návrhy dvojice designérů Doshi Levien, kteří vycházeli z řemeslné tradice z oblasti Kutch, oslavují bohatý a smyslný svět indické lidové výšivky.
Nendo ve spolupráci s Hosoo navrhli sérii textilií tradičně tkaných technikou Sashiko datovanou roku 1688. Každá z pěti látek v kolekci vyniká dramatickými trojrozměrnými efekty.
Vůně do obytného prostoru vejdou s textiliemi, do kterých je vnesli sítotiskem nebo barvením inkoustové mikrokapsle Aqualite. Do kapslí zachytili sedmnáct vůní včetně vůně lesa, citrusů či eukalyptu. Inkousty Photopia®AQ reagují na sluneční světlo nebo jiný zdroj UV záření. Mění se z transparentní na sytě žlutou, fialovou nebo modrou. Efekt mizí po odstranění UV zdroje.
Textil, po kterém můžete přejíždět prsty jako po Braillově písmu, vidět ho prostorově, vnímat jako vyvýšenou grafiku při pohledu z různých úhlů využili ve svých návrzích Jannie Schmitz a Daan de Haan s použitím 2.5D tisku. Textura znaků je proměnlivá, a tak vznikají plastické obrazy využitelné i při výrobě textilií se stylizovanými reliéfy.
15 % materiálů se vyřadí v každé fázi výroby. Odpad tvoří bavlna, vyřazené textilie, odřezky tkanin, poškozené finální výrobky. Znovupoužití těchto jinak bezcenných materiálů dostalo označení upcycling. V Riu de Janeiro Favela využili zbytky tkanin z loňské kolekce bikin, našili z nich množství textilních květin, které seřadili do pestrých šiků a vytvořili tak trend veselé textilie s odkazem na minulé léto.
Z ateliérů Formafantasma přišel nápad použít rybí kůži na čalounění židle a příslušenství domácnosti. Polštářkem se stala mořská houba. Islandská firma Atlantic Leather se pustila do netradičního koželužství, specializuje se na kůže exotických ryb. Při zpracování kůží z lososa, okouna říčního nebo tresky využívá vodu z geotermálních zdrojů. Kůže je delikátní, příjemná na dotyk a přitom dostatečně pevná na čalounění nábytku a interiérových dekorací.
Česká značka Grund, specialista na koupelnové koberečky, se spojila s designérem světového formátu Karimem Rashidem. Novinářská účast na tiskové konferenci jen potvrdila dobrý tah firmy. Nová kolekce z hebkého polyakrylátového vlákna nezapřela organický rukopis designéra, jeho smysl pro odvážné barevné kombinace. Firma Grund vystavila tvarově různorodou Rashidovu kolekci Color My World v netradiční kompozici na stěně.
12. 4. 2015 text: Marína Ungerová, foto: Messe Frankfurt, archiv firem
Aktuálně
► Heimtextil 2025: Textil jako most mezi minulostí a udržitelnou budoucností
► Webinář matériO' Fokus: Od tradičních materiálů k low-tech inovacím
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU