Všímáme si
INOVACE V TEXTILU: MIKROBI ROZKLÁDAJÍCÍ SYNTETICKÁ VLÁKNA NEBO PŘÍZE S LÁVOU Z HORY FUDŽI
Co v oblasti inovativních materiálů představil frankfurtský textilní veletrh Heimtextil 2025? Jaká témata a technologie aktuálně rezonují ve světě textilu?
Autorka: Valérie Záhonová • Foto: Pietro Sutera
Technologie, která učí mikroby konzumovat polyester
Podle zdrojů Evropské unie se každý rok uvolní ze syntetických materiálů při praní půl milionu tun mikroplastů. Tato mikrovlákna dále putují do oceánů. Technologie CiCLO® nabízí řešení. CiCLO® se přidává do polyesteru nebo nylonu jako takzvaný masterbatch. Masterbatch je koncentrát pigmentů nebo aditiv, který upravuje vlastnosti polymeru. CiCLO® ve výsledném syntetickém materiálu tvoří přibližně dvě procenta. Navzdory malému množství ovlivňuje jeho vlastnosti tak, že umožní mikrobům zpracovat syntetická vlákna, uvolněná například při praní, stejně jako vlákna přírodní. CiCLO® přitahuje mikroby, kteří molekuly syntetických vláken metabolizují na základní prvky, podobně jako je tomu u přirozeně rozložitelných materiálů. Rychlost rozkladu biologického materiálu vždy závisí na podmínkách okolního prostředí. Výrobce uvádí, že vlákna obsahující technologii CiCLO® se rozkládají rychlostí srovnatelnou s vlnou. Technologie se tak liší od oxodegradabilních materiálů, které se pouze rozkládají na stále menší, avšak nerozložitelné, mikroplasty.
Příze a textilie s lávou z hory Fudži
Materiál Lavatech představila japonská firma Yagi. Využívá drcenou lávovou horninu z okolí hory Fudži. Hornina je po rozemletí pomocí patentované technologie rozptýlena do materiálu pro výrobu přízí. Díky příměsi této horniny dosahují textilie Lavatech vysokého výkonu v oblasti vzdáleného infračerveného záření. Vzdálené infračervené záření (pozn. redakce: v angličtině Far Infrared Radiation, zkráceně FIR) vnímáme jako teplo, například ze slunce, ohně nebo topení. Lavatech má proto prokrvující účinek, a může najít uplatnění například ve výrobcích pro spánek nebo sport.
Lavatech – hornina z hory Fudži v kombinaci s regenerovanou celulózou nebo polyesterem. Foto: Valérie Záhonová
Motýlí hrách pro efektní dekory
Německý start-up Nuvi vyvíjí přírodní alternativy k živočišným usním. Na veletrhu Heimtextil 2025 představil novinku – materiál Papilio, který používá motýlí hrách (Clitoria ternatea), rostlinu se sytě modrými květy. Z motýlího hrachu se připravuje čaj modré až fialové barvy, a díky této vlastnosti je rostlina také oblíbeným barvivem v potravinářství. Papilio využívá bavlněný podklad, jehož barevnost proměňují drcené nebo celé okvětní lístky motýlího hrachu. Díky své vizuální atraktivitě může tento materiál nalézt uplatnění například v módních doplňcích. Krycí transparentní vrstva materiálu neobsahuje syntetické příměsi. Papilio však zatím není zcela hydrofobní.
Celé okvětní lístky rozpitím barvy vytváří na materiálu Papilio efekt připomínající akvarelovou malbu. Foto: Valérie Záhonová
23. 1. 2025
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
4. 2. 11:29
Děkujeme za komentář. Bohužel nelze nesouhlasit. Snad je změna možná...
Redakce - Materiály, které mění architekturu
2. 2. 11:40
Děkuji za další zajímavý článek. Jak je naznačeno, materiálů je podstatně více a je ...
Michael Rada - Materiály, které mění architekturu
7. 1. 12:03
Děkuji za milou reakci!
Valérie - ZNÁT A MILOVAT MATERIÁLY, KTERÉ NÁS PODPORUJÍ