CZ / ENG

Všímáme si

Dejte si kávu do šálku z kávy a trychtýř do kapsy – velí nejnovější eko trendy

„Dáte si šálek z kávy?“ může se ptát Julian Lechner, který navrhuje nádobí z kávové sedliny. Spolu s dalšími čtrnácti mladými designéry se na přelomu srpna a září představil v sekci Talents na mezinárodním veletrhu Ecostyle, který probíhá souběžně s veletrhem Tendence v německém Frankfurtu.

Dejte si kávu do šálku z kávy a trychtýř do kapsy – velí nejnovější eko trendy

„Tyto mladé talenty jsou neobyčejně důležitým příspěvkem na každém veletrhu. Posouvají náš pohled a ukazují nám, co vše je ještě možné,“ říká Nicolette Naumann, viceprezidentka veletrhu Tendence. Hlavními tématy Ecostyle letos byly úspora energie, obnovitelnost zdrojů a upcyklace.

Cesta Juliana Lechnera k šálkům z kávy byla spletitá a vývoj finální technologie trval několik let. Hrníčky byly zpočátku jen na jedno použití, ale časem se Lechner dopracoval k postupu, ve kterém využívá směs kávové sedliny, přírodního lepidla a dřeva.

„Na světě je jen jedna vůně, která se může měřit s vůní po bouřce – vůně ořezané tužky,“ napsal španělský básník a surrealista Ramón Gómez de la Serna. Stejný názor zřejmě zastává i jeho krajanka Mae Alandes, která k výrobě prstenů, přívěsků a broží používá odpad z ořezaných pastelek. Její tvorba by se skvěle doplňovala s britským duem Oh, Bother, které vyrábí šperky ze starých ořezaných tužek.

Vůně, které čichá německá designérka Ramona Stelzer, jsou asi poněkud méně příjemné – její šperky totiž vznikají z rybích kůží. Autorka zdůrazňuje, že ke své tvorbě používá pouze odpad z rybích továren, nikoli čerstvé ryby. Její pestrobarevné manžetové knoflíčky, náušnice, prsteny, brože a náramky vznikají z kůží mořských vlků, lososů, rejnoků i kaprů.

Pití vody z kohoutku namísto spotřeby vody v plastových lahvích propaguje Florian Giele a Max Kullmann z výmarské Bauhaus University. V rámci svého projektu TapIt (Natoč si kohoutkovou) společně navrhli jednoduchou pomůcku velikosti kreditní karty, kterou můžete použít jako trychtýř k načepování vody v případě, že dřez je příliš malý a lahev se do něj nevejde.

Ke dřezu má blízko i designér Tobias Bahne, který řeší mytí nádobí a minimalizaci odpadu, který se s mytím pojí. Všechny jeho produkty jsou snadno kompostovatelné – například kartáčky s vyměnitelnými štětinami z rýžových stébel nebo v koupelnách již celkem rozšířená přírodní houba lufa.

„Tofu chce čas!“ sděluje svou kolekcí čínská designérka a absolventka výmarské Bauhaus University Weiwei Wang. Speciálně vytvořeným setem na výrobu tofu, edukativním videem a také svými workshopy pro veřejnost vybízí k tomu, aby si lidé namísto baleného produktu ze supermarketu vytvořili své domácí čerstvé „slow tofu“. Weiwei Wang se v minulosti zabývala výzkumem čínských řemesel a tyto tradiční postupy ráda aplikuje ve své tvorbě – zrovna set na tofu vznikal ve spolupráci s řemeslníky z čínského venkova.

16. 9. 2015 Text: Eliška Svobodová, foto: archiv designerů, Messe Frankfurt

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.