Ptáme se
Stavebnice Totemo: Roky jsme hledali někoho, kdo pro nás bude umět zpracovat vhodný materiál
Objevem roku letošních cen Czech Grand Design se stala kreativní stavebnice Totemo, která je kompletně vyrobena z recyklovaného plastu. Při její výrobě se pojí touha rozvíjet fantazii a svobodnou tvorbu s důrazem na ekologickou výrobu. Právě proto původní překližkové díly nyní doplnily součástky, které jsou tvořeny stoprocentním recyklovaným plastovým odpadem. Ten tvůrkyně stavebnice zpracovávají ve spolupráci s pražským studiem Pitoresq. Veškerý materiál tak pochází nejen z udržitelných, ale také domácích zdrojů. Jaké jsou výhody tohoto materiálu? Ptáme se designérky a autorky Totema Adriany Kováčové.
Autorka rozhovoru: Kateřina Hubertová • Fotografie: Totemo
Čím se stavebnice Totemo liší od ostatních stavebnic?
Oproti klasickým stavebnicím nemá předdefinovaný systém. Můžete v něm náhodou spojit různorodé tvary, které vás inspirují k něčemu, co byste třeba ani vůbec nečekali. Stavebnicí chceme otvírat fantazii mimo zaběhnutá schémata, což je pro mozek osvěžující. Totemo tak dává představivosti velikou svobodu. Baví to nejen děti – u stavění si odpočinou i dospělí. Totemo chce odemykat představivost a fantazii, tedy složky, které lidem s věkem postupně ubývají.
Dříve jste jednotlivé díly vyráběli z dřevěné překližky. Proč jste se ji nyní rozhodli nahradit plastem?
Již od začátku byla moje idea nevyrábět nový materiál, ale recyklovat. S recyklovaným plastem už jsme pracovali u spojek. Pro samotné díly stavebnice je ale potřeba jiný materiál. Roky jsme hledali někoho, kdo nám tento materiál bude umět zpracovat. Ptala jsem se v různých firmách, ale buď byla cena obrovská, nebo firmy tavily plast na velké teploty, přičemž se mohou uvolňovat škodliviny. Nakonec jsme se dostali ke studiu Pitoresq, které dokázalo vyrobit vyhovující materiál.
Z čeho je tento nový materiál? Jde o stoprocentní plast?
Ano, je to stoprocentní plast.
Z jakého odpadu pochází?
Pochází z různých zdrojů – záleží na barvě. Teoreticky by šlo použít skoro cokoli, protože pokud už se nějaký výrobek vyskytuje na českém trhu, měl by být bezpečný. Ale vzhledem k tomu, že vyrábíme pro děti, dbáme na bezpečnost ještě více. Takže používáme buď plast z víček, nebo přímo odpad z výroby. Jsou to jednak kazové výrobky, které se ještě nedostaly k lidem, nebo různé odřezky a podobně. Využíváme například i trubky na vodu, různé hračky a další. Stále hledáme nové a nové recykláty, které bychom mohli zpracovat.
Jak probíhá proces recyklace plastového odpadu na dílky stavebnice?
Materiál je nejprve třeba získat z továrny, která jej vyřazuje. Ideální je spolupracovat s někým, kdo už plast od továren odebírá a může nám zaručit, že je tato surovina v pořádku. Se subdodavateli je spolupráce nejekologičtější, protože se na tuto činnost specializují, jsou dlouhodobě napojení na továrny a mají vhodné vybavení.
Tento nadrcený materiál se za určité teploty a tlaku spéká a lisuje do desek. Tuto fázi výroby zajišťuje právě zmíněné studio Pitoresq. Jde o nejsložitější část procesu, kterou jsme dlouho ladili, abychom plast nezpracovávali za příliš vysoké teploty a zároveň vyhovoval našim požadavkům. Potřebujeme totiž, aby měl stejnou tloušťku jako naše dřevěné dílky. Navíc každá barva potřebuje specifické zpracování. Ze vzniklé desky vyřezáváme díly a všechny odřezky jdou zpátky k recyklaci.
Dokážete předem přesně určit barevnost jednotlivých dílků, nebo je to z části náhoda?
Barvy se míchají z různých kombinovaných plastových drtí. Je v tom určitý prvek náhody, ale zároveň máme nějaký základ, kdy už dopředu tušíme, jak se která barva bude chovat. Ladíme k sobě nejen barvy, ale také jednotlivé velikosti částeček. Dá se s tím vědomě pracovat. Kolegyně ze studia Pitoresq dokonce umí vytvořit i nápis, ale určitá míra náhody se nám líbí.
Jsou nové plastové díly vyrobené ze stejného materiálu jako spojky, které byly už u původní varianty z recyklovaných plastů? Čím se případně tyto dva druhy zpracování liší?
Na spojky od počátku využíváme recyklát z PETu, tedy například z nápojových lahví. Ten už kupujeme zpracovaný jako takzvaný filament a spojovací dílky z něj tiskneme na 3D tiskárnách. Tento materiál by pro samotné dílky stavebnice nebyl vhodný, a proto jsme pro ně spolu s Pitoresq vyvinuli úplně nový materiál.
Liší se tvary plastové varianty v něčem od té dřevěné? Dává vám víc možností, nebo vás naopak v něčem omezuje?
Plastové dílky jsou trochu větší, protože plast nám umožňuje vyrábět o něco rozměrnější tvary. Z tohoto materiálu vytváříme nové série, které opakují některé osvědčené prvky, jsou ale obohaceny o prvky nové. Díky tomu, že nám plast umožňuje tvořit delší tvary, jsme mohli začít například vytvářet kuličkodráhy. Takže nám nový materiál dal i úplně nové konstrukční možnosti. Přidali jsme díky tomu do stavebnice interaktivní prvky, aby ji děti mohly rozpohybovat.
Obě varianty jsou svým způsobem ekologické – dřevo je přírodní materiál a barvíte ho šetrnými barvami, plastový materiál zase zpracovává odpad. Kterou z nich považujete za k přírodě šetrnější a které dáváte přednost vy osobně?
Je těžké říci, která je ekologičtější. Už dřevěnou variantu jsme se snažili vyrábět ekologicky. Vyrábíme ji v Česku a používáme šetrné barvy. Umíme ji i zajímavě potisknout a máme také variantu, kterou si mohou děti samy pomalovat. Ale recyklaci plastu také vnímáme jako velice důležitou. Plastová varianta je navíc odolnější, vhodná na hraní venku a omyvatelná. Každý materiál má svoje výhody a jsme rádi, že nyní máme obě varianty. Řešíme i obal – chceme, aby byl krásný a zvažujeme, jaký obal je ekologický a zda je vůbec možné ekologické balení najít. Obal je proto vymyšlený tak, aby se dal sám o sobě použít ke tvoření, aby to nebyl jen zbytečný odpad.
Plánujete v budoucnu další spolupráci se studiem Pitoresq?
Do budoucna určitě chceme pokračovat ve spolupráci. Rádi bychom se například pustili do stavebnic domečků pro malé architekty. Právě díky plastovému materiálu můžeme vyrobit velké dílky, které bude zároveň možné propojit s těmi současnými. V budoucnu bychom chtěli vyrábět i nábytek, nebo hravé prvky na dětská hřiště.
12. 4. 2024
Aktuálně
► Heimtextil 2025: Textil jako most mezi minulostí a udržitelnou budoucností
► Webinář matériO' Fokus: Od tradičních materiálů k low-tech inovacím
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU
14. 9. 11:41
Děkuji z krásný článek s ještě hezčím názvem.
Bylo by dobré, kdyby díla umělců ...
Michael Rada - Upleteno z plevele