CZ / ENG

VŠÍMÁME SI

Ze Most–Textiles

Mezinárodní sympozium o inovativních materiálech pro oblast Fashion - Design - Scenography

Datum: 26.9.2013 14-18h

Místo: Fakulta architektury ČVUT, Praha 6 - Dejvice

Kapacita: 30 účastníků

Ze Most–Textiles

úvod

14.00-14.15            Úvod do problematiky inovativních materiálů - knihovna materiálů matériO Prague

Inspirační přednášky

14.15-15.00             Bio/ Eco

Elodie Ternaux/ matériO Paris

Elodie Ternaux je materiálová expertka a spolu s Quentinem Hirsingerem vede knihovnu materiálů matériO Paris, která se specializuje na inovativní a jedinečné materiály. Již více než deset let přednáší o materiálech, organizuje workshopy a kurátorsky zaštiťuje výstavní projekty zaměřené na materiály a design. Je též autorkou několika publikací o materiálech, nejznámější Materiology: Průvodce světem materiálů a technologií pro architekty a designéry, bylajiž přeložena do šesti jazyků. V nejnovější knize Industry of Nature: Another Approach to Ecology se pak zabývá biomimetickými  principy jak v přírodě, tak v člověkem vytvořených materiálech, výrobcích a prostředích.  

15.00-15.30               Coffee Break 

15.30-16.15               New Trends in Wearable Technology

Chris Lefteri/ Central Saint Martins, University of the Arts London

Chris Lefteri je světově uznávanou kapacitou v oboru materiálů a jejich uplatnění v designu. Více než dekádu práce jeho studia a jeho publikace přispívají ke změně pohledu na materiály designérů i samotných výrobců. V roce 2001 publikoval první z osmi knih o materiálech a jejich použití v designu, která byla přeložena do šesti jazyků. Tyto knihy pomáhají měnit způsob, jak designéři nad materiály přemýšlí a jak je používají.  Společnost Chris Lefteri Design spolupracovala s mnoha významnými společnostmi napříč Evropou, Spojenými státy a Asií.

16.15-17.00               Oděv na hraně oděvní tvorby      

doc.Liběna Rochová / vedoucí ateliéru designu oděvu a obuvi/ UMPRUM

Spektrum tvůrčích činností oděvní designérky Liběny Rochové je velmi široké. Na české scéně, kterou velmi často zastupuje v zahraničí /výstavy a přehlídky ve Vídni, Paříži, Lyonu, New Yorku, Dusseldorfu, Los Angeles/ působí řadu let a její odborné předpoklady a schopnosti ji dovolily navrhovat divadelní, filmové a scénické kostýmy, umělecké objekty na tělo, róby pro vystoupení zpěvaček i běžné civilní zakázky, kolekce pret-a-porter a kolekce unikátních modelů. Její tvorba se zaměřuje na volnou a individuální tvorbu, která je více otevřená výtvarné než ryze oděvní formě.

17.00-17.30            Světelný kostým a nová média

Simona Rybáková/ textilní a kostýmní výtvarnice

Je českým reprezentantem v exekutivě a ve scénografické komisi mezinárodní organizace divadelníků (OISTAT). V roce 2007 se stala členem Evropské filmové akademie. Od absolvování VŠUP je přes dvacet let  na volné noze nejprve jako textilní výtvarnice, později se přidala kostýmní tvorba. Díky oborově širšímu vzdělání a zkušeností z vlastní divadelně taneční skupiny pracovala v mnoha oblastech kostýmní tvorby a využívat jejich vzájemný vliv a inspiraci. Divadelními kostýmy se podílela na úspěchu Baletní Jednotky Křeč (jíž je členem) a s níž a M.a Š.Cabany je také spjato velké množství různých divadelních realizací. Stejně tak i s Operou Mozart, Státní operou Praha a Národním divadlem Praha s tandemem Dvořák-Nekvasil. V divadle, filmu a tv spolupracovala s režiséry V.Chytilovou, J.Herzem, J.Svěrákem, T.Vorlem,Cabany, J.Brabcem atd. V letech 1995 – 2002 byla stálou kostýmní výtvarnicí pro Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Od roku 1983 vystavovala na mnoha samostatných i kolektivních výstavách  doma i v zahraničí (Japonsko, USA, Francie, Dánsko, Korea, Finsko ad.). Přednášela na  University of Nebraska v Lincolnu, University of Kansas v Kansas City, USITT  v Pittsburgu a Long Beach, Tokiu, Soulu a  Manile. Je držitelkou Swarowski Award, Zlaté Trigy za kolektivní českou národní expozici na Pražském Quadrienale 99, Zlaté medaile za design textilu na mezinárodním veletrhu Brno, Zvláštního uznání za výtvarnou stránku tanečního filmu KusPoKusu na Festivalu tance ve Frankfurtu (SRN) a nominace na Českého lva.

17.30-17.45         Protocells: a new 'living' material technology 

Shamees Aden/ researcher, designer

Shamees Aden is a London born researcher and a multidisciplinary designer, exploring the potential of how these new scientific practices, could impact future designs. Collaborating with scientists in the laboratory Shamees seeks to envisage and propose product concepts that communicates the complex research subject matter. Engaging with the scientists work to visualise the exciting future potential of these living technologies. These encounters results in films, probes and images that illustrate and inspire the potential application of these future living technologies. Shamees Aden is currently working with scientist Dr Martin Hanczyc from the University of Southern Denmark to fabricate a tangible Protocell trainer for 2050. 

ZÁVĚR SYMPOZIA

17.45-17.55    Inovativní textile a technologie v kontextu

Prof. Ing. Jiří Militký CSc. / vedoucí katedry textilních materiálů / TUL
 
Následuje diskuse a networking

Doprovodný program

Kurátorská výstava materiálů Ze Most-Textiles  /Elodie Ternaux/ matériO Paris

 

Sympozium pořádá Happy Materials/ matériO Prague v rámci Damadei Autumn.

 

19. 7. 2013 AŠB

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.