Všímáme si
Kam za poslední tři roky došlo české sklo a bižuterie?
Mezinárodní trienále Jablonec 2014 letos představuje současné sklo a bižuterii. Pod jeho záštitou během léta a podzimu probíhají čtyři výstavy na různých místech Jablonce. Výstava TRENDY.DESIGN.PRODUKCE v hlavní budově pořadatele trienále, tedy v Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, je k vidění do 28. října 2014. Více než sedmdesát sklářských a bižuterních firem na výstavě prezentuje komerčně úspěšné výrobky z posledních let a to, co podle nich odpovídá současným trendům. Osobní Top Ten napříč vystavenými kolekcemi českých firem pro Material Times vybral hlavní kurátor trienále Petr Nový.
Čeští designéři až na výjimky dnes jabloneckou bižuterii spíše míjí. Možná neví, jak ji uchopit, možná netuší, proč by to vůbec měli dělat. Proč tedy? Třeba proto, že jde o cenově dostupný materiál umožňující téměř nekonečné kombinace v široké skále barev i tvarů, a k tomu ve světě stále známá značka s nezanedbatelným komerčním potenciálem. I set SPACE, který podle návrhu Zuzany Ryšánkové vznikl ve firmě Rexpo, ukazuje, že bižuterie nabízí prostor i pro současný výtvarný výraz.
V jablonecké bižuterii stále dřímá neuvěřitelný technologický a řemeslný potenciál včetně vynalézání výrobních postupů „na míru“. Jak ukazuje kolekce SKA od firmy Ralton podle návrhu Katriny Edwards, ocenit to dokážou i takové módní značky jako J. P. Gaultier (pro kterou byla kolekce navržena), Dior, Chanel, Louis Vuitton, Prada nebo Versace.
Metamorphosis od Qubusu vypráví příběh o kolísání českého sklářství mezi polaritami „chce zákazník“ a „chce estetik“. Svorky, kterými objekt opatřil designér Jakub Berdych, mohou být rukama zákazníků, kteří se chtějí vázy za každou cenu zmocnit, i estétů, kteří by cokoliv s tímto typem brusu nejraději roztrhali na kousky.
Hruška od Moseru je dokladem tvrzení, že řemeslo má zlaté dno. Designér typu Lukáše Jabůrka, který se znalostí současných trendů sklo navrhne i precizně vybrousí (a dokáže tím, že „to jde“), je pro firmu požehnání.
Zcela nová sklovina s fantastickými estetickými i funkčními možnostmi jak v ateliérovém skle, tak designu či architektuře. Česká novinka Vitrucell světového významu a dosahu od Zdeňka Lhotského.
Bomma propojila tradiční foukání skla, supermoderní technologie automatického broušení a ne-časový návrh Františka Víznera.
Stříbřené sklo u nás před pár lety zažilo renesanci, když si jej po sklářských umělcích všimli i designéři. Soubor SONET od Ave Clara a designéra Petra Larvy nápaditě využívá jeho specifických optických a estetických vlastností.
Nová technologie firmy Preciosa Lighting je spoutaná designérem Jaroslavem Bejvlem jr. tak, že umožňuje další a další variace výtečného základního nápadu. Svítidlo InSpiral je působivé a využitelné na malé i velké ploše. Předurčeno ke komerčnímu úspěchu.
V Pyramid setu ukazuje Rony Plesl svůj hravý a funkční nápad. Vkládání skleniček do sebe je stále oblíbený, leč otřepaný vtip. Spojit je ale s vázou, která je ze skleniček jakoby sestavena, jej rázem zbavuje všednosti. Ďábel skrytý v detailu.
Svítidla všech typů a velikostí podle Brokisu a návrhu Borise Klimka jsou přikázáním doby. Stropní nebo nástěnná lampa v podobě balónku ze setu Memory představuje úžasný nápad, který navíc předvádí výtečné české sklářské řemeslo, v tomto případě vrstvení skel.
Osobní Top Ten z vystavených kolekcí českých firem vybral a okomentoval hlavní kurátor trienále Petr Nový, foto: katalog k výstavě, úvodní foto: Tomáš Hendrych
19. 8. 2014
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
20. 12. 15:39
Děkuji za rozhovor, TEXTILE MOUNTAIN i jeho zakladatelka jsou neuvěřitelné plní energie, že ...
Michael Rada - Textile Mountain zachraňuje látky od designérů stejně jako kvalitní metráž, jaká už se nevyrábí
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?