Všímáme si
Jehněčí kůže i vidličky s chutí cukety
Česká knihovna materiálů matériO, která sídlí na pražském Břevnově, připravila na začátek jarní sezóny výběr pozoruhodných materiálů. Využití některých z nich, jako třeba běloskvoucího fluoritu, byste asi zvažovali. Patří mezi ty dražší, za to ale odolá v nezměněné podobě i extrémním vlivům. Oproti tomu materiál na nádobí ze sušeného ovoce a zeleniny, který si můžeme vyrobit i ve vlastní kuchyni, vydrží akorát tak na jeden večírek a po té se v poklidu rozloží ve vašem žaludku nebo na zahradě.
Bílá bílá bílá, komu by se nelíbila?
Minerál fluorit ve formě granulí o průměru několika milimetrů se lisuje do bloků, které se poté vypálí při teplotě 370°C až 380°C. Tak vznikají bílé desky či bloky, odolné vůči povětrnostním vlivům, kyselinám i zásadám a alkoholu, vůči teplotnímu rozmezí -200° C až +300°C. UV záření i viditelné spektrum světla bílou barvu nedegraduje. Desky či bloky lze mechanicky obrábět, nelze je lepit.
Tepelná a akustická izolace z mořských řas
Pochází z vláken mořské rostliny Posidonia oceanica, druhu vyskytujícího se pouze ve Středozemním moři v hloubce 1 až 35 m. Listy této rostliny zformované do kuliček se běžně nacházejí na plážích. Jedná se o přírodní materiál, který přirozeně obsahuje zpomalovač hoření a nemusí být za tímto účelem nijak chemicky ošetřen. Používá se, i díky své finanční dostupnosti, jako fasádní a střešní izolace a izolace vnitřních zdí.
Desky se zalitými přírodninami
Třívrstvý sendvič ze dvou desek PETG, mezi nimiž jsou v akrylovém pojivu zalité náplně různorodých přírodních materiálů. Dekorační desky vnesou přírodu do interiéru, kde se dají použít na dělicí přepážky, obklady stěn nebo jako výplně nábytku.
Voštinový panel z kůže
Tato voština využívá vnitřní mřížku z jehnětiny, která zpevňuje vnější plášť tvořený pergamenem z kozí nebo jehněčí kůže. Standardní panely jsou čtvercové o rozměru hrany buď 250, nebo 400 mm. Na pergamen se dá tisknout nebo ho různě barvit. Využití najde hlavně v módním průmyslu, nábytkářství, v luxusní kožené galanterii, ale i v osvětlení a interiérech obchodů.
Po použití snězte
Party nádobí už nemusíte vyhazovat do koše a zatěžovat tak naši planetu. Nazelenalé misky a vidličky jsou vyrobené z jedlé hmoty na základě sušeného ovoce a zeleniny. Můžete si vybrat například z příchutí mrkve, žluté a červené papriky, rajčete, cukety, červené řepy a zelí. Pokud se vám do zelné misky zakousnout nechce, můžete ji vyhodit – materiál se v přírodě snadno rozloží.
Doplňující informace o materiálech a jejich využití se můžete dozvědět v knihovně matériO.
12. 3. 2014
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
► Heimtextil 2025: Textil jako most mezi minulostí a udržitelnou budoucností
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU