Všímáme si
Hračky pro děti a kočku
Děti budou v neděli 1. června opět oslavovat svůj den. Vyhlášení dne, který by je měl pravidelně oslavovat, bylo poprvé doporučováno v roce 1925 na Světové konferenci pro blaho dětí. Stalo se tak zhruba ve stejné době, kdy se začal rychle rozvíjet vývoj i výroba polymerů (čili plastů). O pár desetiletí později zaplavily dětské pokojíčky právě hračky z uměle vyrobených materiálů. Hračky k deklarované spokojenosti dětí jistě patří – a nemusí být zdaleka jen plastové.
Poetické dětské duše zasáhne (částečně) recyklovaná krása z britských ostrovů. Abigail Brown na nich ve svém studiu vyrábí originální zvířátka, některá z papíru pomocí kašírovaní, jiná jsou z textilu.
(foto: abigail-brown.co.uk)
Velmi klidným dětem s meditativními sklony může svět obohatit porcelánová soška Krakifer z kolekce Tajemný život v Karpatech. Porcelánové stvoření vzniklo v dílně Tyformy, na svět ho přivedla Pavla Vachunová.
(foto: tyformy.cz)
Čistota a minimalismus! Německé studio Zenzi Design rádo straší děti dušičkami. Zato minimalistická Myssi z Česka je ze stoprocentní vlny, má hebká ouška a dlouhý ocásek, za který se skvěle tahá. Studio Morrows ji nabízí v různě vykrmených velikostech a je pro kočku.
(foto: zenzi-design.de / morrows.cz)
Pro obry i trpaslíky je CECCE, opět od Morrows. Čti [morous] a hraj! „Člověče, nezlob se,“ řekněme. Ale v jiném rozměru a z barevného filcu.
(foto: morrows.cz)
Z Liberce přicházejí nové druhy ze dřeva a textilu, které vznikají pod rukama autorského dua Pol Eno. Pokud jedno ze zvířátek pojmete za své, máte v tom i chirurgický zásah při vypadnutí nebo vytržení nožičky bez poškození otvoru.
(foto: pol-eno)
Přírodovědně zaujaté děti chtějí ňuchat párek textilních lenochodů galerijních od ilustrátorky Alžběty Skálové. Chová je chebská galerie. Lenochody je možné hladit, chovat, ale pozor – nekrmit! Zvířata vyžadují vlídné a rozvážné zacházení, stejně jako ručně šití maňásci.
(foto: Alžběta Skálová, Napoli)
Pro jemnocitné příznivce avantgardy z nejmladší generace jsou tím pravým výtvarně dokonalé hračky od českého designéra, typografa a umělce Ladislava Sutnara. Dřevěný nosorožec i stavebnice vznikly v první polovině 20. století.
(foto: The Museum of Modern Art, New York)
Designér Kenji Huang láká svým dřevěným setem Ima-jen Exploration Tool malé objevitele ven do přírody. Říká: „Hraj si. Sbírej, hledej, řezej, kopej, pozoruj.“
(foto: hellokenji.com)
Pro mladé myslitele a filosofky je hračka Kinoishi („dřevěné kameny”) od japonského grafického designéra Taku Satoha. Satoh s ní přišel na jaře roku 2011, aby podpořil charitativní sbírku pro oběti nehody Fukushima. Oblázky jsou vyrobené z různých druhů dřeva, skoro si říkají o pohlazení. Při společném chřestění připomínají zvuk moře. Jihoafrická návrhářka Ronel Jordan oproti tomu na druhé polokouli vymyslela kameny z vlny merino. Vlněné kameny, které mohou sloužit jako polštáře a sedadla, vyrábějí v dílně, kterou Jordan sama vede, místní ženy. Postav z kamenů, které nejsou, čím se zdají být, svět budoucí.
(foto: tsdo.jp / roneljordaan.com)
Židle Bambi se svými čtyřnohými bratranci jsou pro sladké drobečky a mladé pastevce. Z dubového dřeva a umělé kožešiny je navrhl Takeshi Sawada.
(foto: kamina&C, 2013)
I hračky z polymerů mohou mít duši, jak už roky dokazuje firma Fatra, která za novou kolekci hraček dostala ocenění Czech Grand Design za rok 2013 v kategorii Výrobce roku. Kozu z PVC (měkčené polyvinylchloridové folie) navrhli manželé Jerry a Anna Kozovi. Píská jí vemeno, má tři nohy a skrze vypouklé oči můžeme nahlédnout do jejích útrob. Micinka, Sluníčko a Puňťa podle návrhů Libuše Niklové možná vybudí sací reflex i u starší generace. Nemusíte se toho bát, hračky od Fatry mají certifikáty o zdravotní nezávadnosti a jsou vyrobeny bez obsahu ftalátů.
(foto: Fatra, 2014)
Na mladé zemědělce možná cílí společnost Kovap, která z ocelových plechů vyrábí mechanické hračky všeho druhu. Hlavně neztratit, nespolknout ten klíček.
(foto: kovap.cz)
Z papíru mohou být i angličtí plnokrevníci a vykulení čeští lemuři. Vyhraje závod ekologicky šetrný trojrozměrný lichokopytník nebo pohybující se lemur od Napoli?
(foto: Thomas Shell / Napoli.cz)
Odvážné ratolesti si mohou pohrát se zvířenou z jizerských hor. Firma Detoa tam v roce 1908 začala vyrábět dřevěné perle a knoflíky, dnes její brány opouštějí i zástupy krtků, krokodýlů a klavírových mechanik. Použité dřevo pochází ze střední Evropy. Hračky jsou vhodné jako prevence proti fóbiím.
(foto: Detoa)
Budoucí cvičitele lvů dojmou ručně vyrobené dřevěné hračky od Reného Šulce. Dřevěná zvířata na kolečkách májí hlavu i ocásky na gumičce.
(foto: DesignMag)
Pro mladé zenové mistry se hodí japonská značka Buchi. Vagónky navrhla je designérka Fumie Shibata, jejich výroba je založená na kvalitním řemeslném opracování a na barevné hře s hranami objektů.
(foto: buchi.co.jp)
Něco prostého? Sklo a hlína v pytlíčku. Venkovní hazard s kuličkami!
(foto: The Childrens Museumm of Indianapolis)
Náročnějším případům toužícím po totální orgininalitě poslouží trend, díky kterému hračky vznikají podle návrhů samotných dětí. Ve svém studiu je z textilu na zakázku vyrábí například Wendy Tsao. Děti sobě a sláva jim!
(foto: první hračka - Carter, 7 let, Child's Own Studio)
text: Tereza Lišková, ilustrační foto: volobuev.me
29. 5. 2014
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
► Heimtextil 2025: Textil jako most mezi minulostí a udržitelnou budoucností
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU