CZ / ENG

Jak to vidí

Vnímat fyzikální jevy poeticky. Dílo Kryštofa Brůhy na Signal Festivalu

Ve čtvrtek začal Signal Festival a na Piazzettě Národního divadla byla umístěna transmediální socha Audire Fluctus od Kryštofa Brůhy. Toto sedmimetrové dílo „monitoruje technologickou aktivitu svého okolí a vizualizuje elektromagnetické záření generované elektrickou sítí, komunikačními prostředky a zařízeními pracujícími na bázi elektrického proudu". Dílo samo o sobě působí jako magie, ale když pochopíme fyzikální principy, na základě nichž funguje, zjistíme, že je to dvacetkrát silnější magie, než jsme si původně mysleli. 

Vnímat fyzikální jevy poeticky. Dílo Kryštofa Brůhy na Signal Festivalu

Autorka textu a fotografií: Romana Skálová (Veselá)


Kryštof Brůha je multimediální umělec. Žije v Praze a do širšího povědomí veřejnosti se dostal v minulém roce, kdy se stal laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého. Ve své tvorbě zkoumá specifická prostředí a využívá vědecké metody (například reverzní inženýrství založené na odkrytí principu fungování předmětu), ale také generativní design, algoritmy a další matematické koncepty. Věnuje se globálním a environmentálním tématům, časovosti, mikro a makro mapování a fyzikálním jevům. To, co ho však na české scéně dělá výjimečným, je jeho precizní, formálně dokonalý a globální rukopis. V letošním roce se stal vedoucím ateliéru Time-Based Media na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem.

Brůhovo myšlení a jeho přístup k imaginaci znázorňuje jeho video Mirror Surrounding z roku 2013. Dvouminutové video vzniklé za studií na AVU v Praze tvoří levitující objekt ze zrcadlových koulí, které jsou umístěny v různých prostředích. Autor nám ukazuje, jak je naše percepce ovlivněna místem a jak místo, kde se nacházíme, proměňuje naše pocity a nálady. V obraze Virtual Level využívá černobílou malbu zatopeného lomu, aby soustředil divákovo vnímání na hladinu – videomapingovou, vektorovou síť, která reaguje na zvukové vlny v okolí. Ztišíme-li se, vlny se zklidní a vše ustrne.

V roce 2019 a 2021 Brůha získal cenu Grafika roku v kategorii Počítačová grafika. Resonar De INTER SOLARIS z roku 2019 byla grafika tištěná robotickým ramenem. Šlo o pokračování projektu INTER SOLARIS, což je robotická a kinetická socha, která je schopná koncentrovat sluneční paprsky a tavit horninu. Hornina je svědkem, důkazem či dokumentací místa i proběhlé akce. Brůha využil Inter Solaris také ve stejnojmenném filmu, kde autor diváka provází počítačově modelovanou krajinou až k soše, která se před našimi zraky rozloží na jednotlivé součásti, jako by se jednalo o jednoduchý nástroj. Film byl nominován na Nejlepší český experimentální dokumentární film na MFDF Ji.hlava.

Kryštof Brůha poslední roky neopouští svět, jenž propojuje vědu a umění, a v každém dalším díle nás nechává vidět neviditelné – ať už jde o časosběrné vizualizace proměny klimatu, měst a krajin, nebo o vývoj vlastního média, které reaguje změnou barvy na sílu magnetického pole.

Audire Fluctus.

V září tohoto roku v Oblastní galerii v Liberci v rámci Artweeku představil transmediální sochu Mutatio Superstratum, dílo založené právě na jeho vlastním médiu – Spektraflux. Je to kapalina, která reaguje na přítomnost magnetického pole změnou odrazu světla. Autor sám ji popisuje takto: „Spektraflux jsem vyvinul s cílem vytvořit fyzické médium, které umožňuje vizuální práci překračující limity digitálních médií. Jde o fyzické, opticky aktivní médium v tekuté formě, které díky své anizotropní struktuře dokáže měnit index lomu světla, a tím vytvářet unikátní barevnou a dynamickou texturu."

V soše Mutatio Superstratum proudí toto médium prostřednictvím šesti vstupů a výstupů v rámu spolu s další kapalinou, se kterou se však nemísí. Podobně funguje také socha prezentovaná na Signalu. Ornament nebo bludiště, které v tom můžeme vidět, je vytvořeno proděním Spektrafluxu. Opět na základě fyzikálních principů je počtem vstupů a výstupů vygenerován systém toků.

Dílo neustále monitoruje přítomnost a sílu elektromagnetického pole v prostoru. Kromě změny lomu odráženého světla (tedy proměny barvy), mění i algoritmus otevírání vstupů pro pohyb Spektrafluxu. Jinými slovy, přiblížíte-li k soše mobil, kapalina se rozproudí a promění barvu. Z libereckého Artweeku víme, jak dílo funguje v komorním tichém prostředí s jedním divákem. Na Signalu se dozvíme, jak se chová v davu.

Na náměstí Václava Havla v rámci Signal Festivalu bude představeno dílo Audire Fluctus. Sedmimetrový sloup, nebo totem, bude stejným způsobem reagovat na množství lidí – konkrétně na množství mobilních telefonů v lidských kapsách. Abychom pochopili Audire Fluctu, musíme se odnaučit o fyzikálních jevech přemýšlet logicky jako o vědě, a naučit se je vnímat poeticky, jako umění. Pak nám poodhalí neviditelný svět, který se odehrává na pozadí naší civilizace.

11. 10. 2024

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.