Jak to vidí
René Kubášek: Bukurešť – mezi Paříží východu a Berlínem 90. let
Bukurešť, ostatně jako celé Rumunsko, má u nás neprávem hodně špatnou pověst. Většina cestovatelů bývá blízkými do Rumunska vyprovázena slovy „Dávej tam na sebe pozor!“. Před příjezdem si pak představuje Bukurešť jako jakési postkomunistické betonové peklo a Rumunsko jako stát, který dal světu především dva velikány – Drákulu a Nicolae Ceaușesca. Realita je ale jiná.
-
René Kubášek: Bukurešť – mezi Paříží východu a Berlínem 90. let
-
Bukurešťské Staré město
-
Projekce v opuštěné garáži Ciclop v rámci loňského festivalu Czech Film Hunting pořádaném Českým centrem.
-
Výstava Josef Koudelka: Invazie 68 Praga v galerii MNAC Anexa v roce 2013. (zdroj: Centrul Ceh)
-
Dvořák Remixed and Revisited v klubu EDEN. (zdroj: Centrul Ceh)
-
Letošní designovou výstavu svítidel z minulého století "Light Sculptures" přivezla díky Českému centru do Bukurešti skupina OKOLO. (zdroj: Centrul Ceh)
-
Galerií v jednom z bukurešťských paláců - H'art Gallery. (zdroj: H'art Gallery)
-
Na pouličním festivale Street Delivery je v Bukurešti živo, může být i deštivo. (zdroj: fb.com/StreetDelivery)
Cyklostezka kolem bukurešťského Paláce lidu
Pokud někdy nastal správný čas vidět Bukurešť, je to právě teď. Málokteré evropské město prochází tak zajímavými změnami a má v sobě tak úchvatnou dynamiku. Na své předsudky brzy zapomenete. Bukurešť dnes často bývá přirovnávaná k Berlínu 90. let, místu obrovských změn, kde dochází k přerodu společnosti a rozmachu nezávislé kultury.
Vedle toho je naprostou perlou pro milovníky architektury. Na jedné jediné ulici najdete klasicistní budovy, vedle kterých stojí secesní a funkcionalistické domy, aby plynule přecházely v panelové stavby z dob Ceaușescova socialismu, anebo architekturu divokých kapitalistických 90. let, kterou dobře známe i u nás. Na hlavní tepně Calea Victoriei najdete americký mrakodrap z 30. let ve stylu art deco, nedaleko v historickém centru pravoslavný kostelík Stavreopulos s orientálními motivy.
Modernistická budova Tehnoimport z roku 1935
Město má více tváří. Širší centrum města je plné paláců, vil a bulváru postavených po pařížském vzoru, je zde Vítězný oblouk, rozlehlé parky a jezera. Místa, která připomínají rozmach města z přelomu 19. a 20. století.
Bukurešť má ale i smutnou tvář. Tak hlubokou a čerstvou jizvu na těle nemá asi žádné evropské město. Těsně před pádem komunismu v roce 1989 nechal komunistický diktátor Nicolae Ceaușescu zbourat velkou část historického centra. Buldozery během pouhých pěti let srovnaly se zemí plochu větší než celé pražské Staré město s Malou stranou dohromady. Na jejich místě je dnes bulvár Unirii, o metr širší než Champs Elysées, a Casa Poporului, Ceaușescův Pálác lidu, objemem větší než Cheopsova pyramida a hned po Pentagonu druhá největší budova na světě. V ní dnes sídlí mimo jiné Parlament a je zde i Muzeum současného umění s vyhlídkovou terasou.
Ulice Smârdan ve Starém městě
Proč se dnes řada hlavně mladých lidí do Bukurešti ráda vrací? Není to historie, ale živoucí nezávislá kulturní scéna. Galerie, kluby a kavárny se znenadání objevují, aby během roku nebo dvou zase zmizely a otevřely se jiné a jinde. Pro návštěvníka města není jednoduché se v takovém světě zorientovat – zajímavé podniky často nejsou nijak značené a někdy je najdete na nečekaných místech: hudební klub Eden v suterénu polorozpadlého Paláce Stirbey, výbornou galerii H’art v pátém patře činžovního domu na ulici Rossetti, nebo muzeum MNAC Anexa v budově bývalé tiskárny na Calea Moșilor, kde právě probíhá výstava mladých umělců Spațiul Platforma.
Město nejlépe prozkoumáte ze sedla jízdního kola. Poznáte tak kontrasty a různorodost Bukurešti, během krátké chvíle budete mít zkušenost z dobrodružné jízdy po chodnících, absurdních bukurešťských cyklostezkách, po parcích i mezi paneláky. Kola, která se v posledních pár letech rychle rozmáhají, lze zapůjčit v každém větším parku.
Připomínka revoluce roku 1989
Zvídavý turista ať se tedy ubytuje v Hotelu Rembrandt v historickém centru města plném restaurací, barů a zahrádek, vydá se bloudit po vilové Arménské čtvrti, projede se loďkou po parku Cismigiu a nechá na sebe Bukurešť působit. Blízkým doma pak jako dárek může přivézt album rumunské divy Marii Tanase. Příště budou chtít jet s ním. Bukurešť byla tradičně nazývaná Paříží východu, ale dnes jí sluší spíše přezdívka Berlín 90. let. Anebo, nejlépe, kombinace obojího.
René Kubášek je ředitelem Českého centra Bukurešť i autorem fotek v článku. České centrum Bukurešť ročně uspořádá po celém Rumunsku přes tři sta akcí – výstav, koncertů, diskusí, křtů knih a filmových projekcí. V rámci místního kulturního klimatu se centrum těší značné oblibě, zejména u mladé generace. Díky kontaktu s rumunskou i českou kulturní scénou udržuje živý kontakt mezi oběma zeměmi.
10. 7. 2014
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
7. 1. 12:03
Děkuji za milou reakci!
Valérie - ZNÁT A MILOVAT MATERIÁLY, KTERÉ NÁS PODPORUJÍ
3. 1. 15:43
Moc děkuji, je to krásná ukázka toho, že změna není podmíněna dotacemi a penězi, ale že ...
Michael Rada - ZNÁT A MILOVAT MATERIÁLY, KTERÉ NÁS PODPORUJÍ
20. 12. 15:39
Děkuji za rozhovor, TEXTILE MOUNTAIN i jeho zakladatelka jsou neuvěřitelné plní energie, že ...
Michael Rada - Textile Mountain zachraňuje látky od designérů stejně jako kvalitní metráž, jaká už se nevyrábí