► Výstavu Dany Zámečníkové - Země v oblacích - hostí Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou
Od 11. února do 29. května 2022 je v hlavní budově jabloneckého Muzea skla a bižuterie k vidění mimořádná instalace výstavy Země v oblacích.
České sklářství přineslo ve druhé polovině 20. století řadu inspirativních podnětů. Tím přelomovým bylo využívání skla jako materiálu k vytváření unikátních uměleckých děl rovnocenných s díly sochařů a malířů. Na iniciační projekty Stanislava Libenského s Jaroslavou Brychtovou a René Roubíčka navázalo několik generací absolventů ateliéru skla pražské UMPRUM, kteří dokázali překvapovat svět výtvarného umění dosud nevídanými ambiciózními kreacemi. Vedle dominující sochařské skleněné tavené plastiky se někteří vydali i směrem k malířství a prostorovým kompozicím. K nejoriginálnějším z nich od počátků své umělecké dráhy patřila Dana Zámečníková.
Pražská rodačka, nikoliv jen sklářská výtvarnice, ale též architektka, se v mezinárodním kontextu prosadila v osmdesátých letech svými prostorovými malířskými díly. „Její práce se vyznačují výjimečným citem pro zachycení emocí a nálad okamžiků, až magickou přitažlivostí příběhů, které sdělují nikoliv doslovně, ale přesto srozumitelně, a výtvarnou suverenitou. Nevytváří „jen“ objekty, komponuje jedinečné básně ve skle, což ji odlišuje od všech ostatních“, uvedl kurátor výstavy Petr Nový.
Dana Zámečníková ze svého specifického umu nic neztratila ani v následujících desetiletích. Odvážila se však i do vod, kde by jiní možná utonuli. Neopustila jí touha objevovat, zkoušet nové postupy a technologie, přijímat výzvy. Přesto je vždy excelentní vypravěčkou, jež dokáže udržet zemi v oblacích, jinými slovy spojit racionálně vystavěný příběh s výtvarným podáním, které bere dech. Zůstala výjimečnou a osobitou výtvarnicí nejen v českém, ale i mezinárodním kontextu. Není proto divu, že její díla jsou dnes součástí sbírek prestižních muzeí a galerií v Evropě, Severní Americe, Asii i Austrálii. Získala též několik prestižních cen, z nichž vyniká velká hlavní cena z japonské Kanazawy.
Jablonecká výstava představuje výběr z jejích prostorových kompozic upravených přímo pro jedinečné prosklené prostory muzejní přístavby. Vznikla tak neopakovatelná instalace, která láká k poznání barvitého světa autorčiny představivosti. „Krystal je ideálním výstavním místem pro speciální projekty jako je tento,“ uvedla ředitelka Milada Valečková. „I do budoucna chceme v této dramaturgii pokračovat a představovat výjimečné autory ve výjimečném prostoru.“
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou
adresa: U Muzea 398/4, 466 01 Jablonec nad Nisou
Otevírací doba: denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin
Komentovaná prohlídka s autorkou: čtvrtek 24. března od 17 hodin
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU
14. 9. 11:41
Děkuji z krásný článek s ještě hezčím názvem.
Bylo by dobré, kdyby díla umělců ...
Michael Rada - Upleteno z plevele