Všímáme si
Všímáme si: Nový studijní obor biomateriály, nanodiamanty v oblečení a seminář MatériO' Prague
Autor textu a fotografie: redakce Material Times
Biomateriály: nový obor na Mendelově univerzitě v Brně
Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně nabízí nový studijní program biomateriály. Bude otevřen od akademického roku 2024/2025. Program je postaven na syntéze dřevařských a nábytkářských oborů, přičemž klade důraz na výzvy 21. století - obnovitelné zdroje a udržitelnost.
Podle garanta programu Petra Horáčka z Ústavu nauky o dřevě a dřevařských technologií se obor biomateriály od ostatních bakalářských studijních programů v nabídce LDF liší především koncepcí. „Místo odděleného studia vlastností surovin, kterým se zabývá nauka o materiálu, místo odděleného studia technologie výroby materiálů, kterou objasňuje dřevařství, a místo odděleného studia navrhování a výroby produktů, jež se vyučují v nábytkářství, jsou ve studijním programu biomateriály všechny tyto dílčí fáze propojeny. K tomu je ale navíc studium zaměřeno na aplikaci principů life-cycle-thinkingu, kdy se zamýšlíme nad výrobkem z hlediska celého jeho životního cyklu, zaměřujeme se tedy i na ekodesign,“ řekl Horáček.
Chlazení s nanodiamanty v oblečení
Výzkumníci z RMIT University používají nanodiamanty k vytvoření chytrých textilií, které dokáží rychleji ochladit toho, kdo textilii zrovna nosí. Studie zjistila, že tkanina vyrobená z bavlny, která je potažená nanodiamanty metodou zvanou elektrospinning neboli elektrostatické zvlákňování, vykazuje snížení teploty o 2-3 stupně Celsia ve srovnání s neošetřenou bavlnou. Tělesné teplo se může odvádět ven a uvolňovat se z látky, což je výsledek vysoké tepelné vodivosti nanodiamantů. Vedoucí projektu Shadi Houshyar uvedl, že tyto poznatky by se daly využít k vytvoření nových textilií pro sportovní oblečení i pro osobní ochranné oděvy.
MatériO' Prague zve na seminář o deskových materiálech
První letošní fyzický matériO’ Fokus bude o inovativním vývoji deskových materiálů a proběhne 4. 4. 2024 od 10:30-12:00 hodin v showroomu matériO' Prague. Dozvíte se informace o deskách na přírodní bázi, jako například z bio pryskyřice, rýžových slupek nebo vlny, ale také o inovacích v oblasti recyklovaných materiálů či materiálů zachycujících uhlík. V semináři určeném pro profesionály v oblasti architektury, interiérového designu a designu nábytku budou předvedeny i fyzické vzorky, které mohou mít potenciál pro využití ve vašich projektech. V rámci semináře promluví i Plastic guys, výrobci recyklovaných plastových desek a odborník na retail design, Stanislav Šik. Seminář připravují Valérie Záhonová a Huy Pham - konzultanti z matériO' Prague. Vstupenky můžete zakoupit zde.
Světla z konopí
Norská společnost Snøhetta se spojila se švédským výrobcem osvětlení, společností Ateljé Lyktan, aby zkoumali nová řešení v oblasti designu osvětlení. Spolupráce se zaměřuje na materiálové inovace, přičemž ikonické svítidlo Supertube společnosti Ateljé Lyktan ze 70. let minulého století dostalo díky rozsáhlému materiálovému výzkumu moderní podobu. Výsledkem je Superdupertube.
Jádrem tohoto modelu je konopí, a to díky svým pevným vláknům a minimálnímu dopadu na životní prostředí. Při výzkumu zkoušeli i jiné alternativy, jako jsou třeba borové šišky či kávová sedlina. Konopí se ale osvědčilo nejvíce, protože nabídlo požadovanou pevnost, navíc se každá lampa může barevně lišit podle druhu konopí. Následně bylo smícháno s dalšími organickými materiály a obohaceno o škrob z cukrové třtiny. Výrobci začlenili také inteligentní osvětlovací systémy, aby snížili spotřebu energie a prodloužila se životnost.
Recyklované bavlněné vlákno
Společnost Evrnu, která se zabývá inovacemi pokročilých materiálů, vyvinula vlákno z bavlněného textilního odpadu, které použila k výrobě mikiny. K výrobě takového vlákna se sbírá, třídí a drtí bavlněný textilní odpad. Z materiálu se pak vytváří buničina, která se následně vytlačí na vlákno. Z tohoto vlákna lze tkát nebo plést oděvy. Ervnu nyní vytvořila limitovanou edici mikiny s kapucí, kterou navrhl Christopher Bevans a která využívá tento materiál. Oděv je vyroben pomocí 3D bezešvé technologie, která eliminuje výrobní odpad a po skončení životnosti je plně recyklovatelný. Design byl inspirován japonským uměním origami.
20. 3. 2024
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
20. 12. 15:39
Děkuji za rozhovor, TEXTILE MOUNTAIN i jeho zakladatelka jsou neuvěřitelné plní energie, že ...
Michael Rada - Textile Mountain zachraňuje látky od designérů stejně jako kvalitní metráž, jaká už se nevyrábí
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?