Všímáme si
Všímáme si: Blejzr z ocele a svítidla z tofu
Autor: redakce Material Times • Foto: Sherman Kwan
Snadno rozložitelný bioplast
Dánští vědci z Kodaňské univerzity vyvinuli nový, stoprocentně biologicky odbouratelný bioplast z ječného škrobu a odpadu z cukrové řepy. Tým z katedry Věd o rostlinách a životním prostředí tvrdí, že nový bioplast se rozloží za pouhé dva měsíce a mohl by se používat mimo jiné pro balení potravin. „Máme obrovský problém s plastovým odpadem, který recyklace zřejmě nedokáže vyřešit. Proto jsme vyvinuli nový typ bioplastu, který je pevnější a lépe odolává vodě než současné bioplasty. Zároveň je náš materiál stoprocentně biologicky rozložitelný a pokud skončí jinde než v popelnici, může být pomocí mikroorganismů přeměněn na kompost," říká profesor Andreas Blennow v tiskové zprávě.
Profesor Blennow. také poznamenal, že mnoho bioplastů, které jsou dnes v obchodě, vyžaduje velmi specifické podmínky, aby se skutečně rozložily. „Název mi nepřipadá vhodný, protože nejběžnější typy bioplastů se tak snadno nerozloží, pokud jsou vyhozeny do přírody," dodal. „Tento proces může trvat mnoho let a některé z nich nadále znečišťují životní prostředí jako mikroplasty. K rozkladu bioplastů jsou zapotřebí specializovaná zařízení."
Přečtěte si také: Všímáme si: Balenciaga z banánů a peří s nanomembránou od TUL
Svítidla z tofu
Indonéské designérské studio Mater Design Lab používá k výrobě svítidel papír vyrobený z odpadu tofu, což je jedna z tamních nejkonzumovanějších potravin. V tomto odvětví tam pracuje 5 milionů lidí. To ale také znamená, že vzniká velké množství odpadu ze zpracování, což má negativní vliv na životní prostředí - nedostatečně upravená odpadní voda z tofu například způsobuje vymírání endemických ryb v řekách. Mater Design Lab využívá tuto odpadní vodu, kterou odebírají z výrobny poblíž indonéské vesnice Seradakan, k výrobě sojového papíru, jenž je k dispozici v různých barvách a po skončení životnosti jej lze bezpečně kompostovat. Z tohoto papíru vytváří studio pomocí výpočetního designu a autogenerovaných vzorů závěsné a stolní lampy.
Ocelový blejzr
Oděvní společnost Vollebak navrhla lehký blejzr, který se z 24 procent skládá z nerezové oceli. Je již druhým kovovým oděvem, se kterým přišla tato společnost známá používáním netradičních materiálů. Již dříve navrhla bundu Full Metal Jacket, která je vyrobena z mědi, jež tvoří téměř 60 procent látky.
Pro výrobu ocelového saka s názvem Steel Blazer se Vollebak rozhodl pro použití nerezové oceli. Tento materiál byl vybrán díky jeho schopnosti zvýšit svou pevnost o 50 procent při teplotách - 270 stupňů Celsia, což je jeden z důvodů, proč z něj bude postavena loď SpaceX Starship, která se pro tento kousek stala inspirací. Kromě toho materiál zvládne teploty až 870 stupňů Celsia.
Přeměna korozivzdorné nerezové oceli v blejzr trvala čtyři roky výzkumu a vývoje. Blejzr je vyroben z 24 procent z nerezové oceli a 76 procent tvoří polyamid. Bunda je také lehká, váží pouhých 518 gramů.
31. 7. 2024
Aktuálně
► Komentovaná prohlídka výstavy Evy Eisler
► Veletrh Heimtextil 2025 14.-17.1.
► ZUKÜNFTE: Materiály a design pro zítřek
► Látky uvolňované z ohňostrojů jsou vysoce toxické a karcinogenní, shrnuje Akademie věd
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
7. 1. 12:03
Děkuji za milou reakci!
Valérie - ZNÁT A MILOVAT MATERIÁLY, KTERÉ NÁS PODPORUJÍ
3. 1. 15:43
Moc děkuji, je to krásná ukázka toho, že změna není podmíněna dotacemi a penězi, ale že ...
Michael Rada - ZNÁT A MILOVAT MATERIÁLY, KTERÉ NÁS PODPORUJÍ
20. 12. 15:39
Děkuji za rozhovor, TEXTILE MOUNTAIN i jeho zakladatelka jsou neuvěřitelné plní energie, že ...
Michael Rada - Textile Mountain zachraňuje látky od designérů stejně jako kvalitní metráž, jaká už se nevyrábí