CZ / ENG

Všímáme si

Sýpka Lemberk představuje letošní program

Ani v zimě se na Lemberku nespalo. Pokračovaly rekonstrukční práce na chráněné památce bývalé sýpky, kterou její majitelé Lucie Havlová s Tomášem Hendrychem před třemi lety zakoupili k provozování kulturních a společenských programů. Podívali jsme se s nimi i na koncipování programové dramaturgie. Jak postupuje rekonstrukce a na jaké události se návštěvníci v letošní sezoně mohou těšit?

Sýpka Lemberk představuje letošní program

Text: Simona Martínková • Úvodní foto: H&S foto


read in English

Od podzimu 2022 je bezesporu největší stavební prací vybudování toalet u objektu sýpky. Je k nim směřována velká pozornost, protože jsou nezbytné k zajištění návštěvnického provozu. Do léta by měly být hotové. 

Betonování základů pro stavbu. Foto: Tomáš Hendrych

Souběžně se také postupuje na rekonstrukci podlah i obnově původního vjezdu do objektu. „Od samého začátku bylo jasné, že předchozí správce budovy překryl původní podlahy v přízemí dřevotřískovými deskami. Nejprve jsme proto pomocí sond zkoumali, co se pod nimi nachází,“ říká Tomáš Hendrych. „Po objevení historických dřevěných podlah se dále zjišťovalo, v jakém jsou stavu. Asi z poloviny se v přízemí mohou staré fošny ponechat a špatné se nahradí novými. Na závěr bude dřevěná podlaha přebroušena a natřena tvrdým voskovým olejem,“ popisuje. 

Při sejmutí prken se zjistilo, že pod povrchem je vzduchová mezera zhruba o velikosti 60 cm. Foto: Tomáš Hendrych

Sezona 2023 ve světle i v přítmí výstav

Letošní otevření se z plánovaného 29. dubna posune kvůli probíhajícímu natáčení v celém areálu Lemberka na sobotu 6. května od 15 hodin a první návštěvníci budou moci shlédnout poznávací výstavu Lemberkem krok za krokem.

Souběžně se bude připravovat i další výstava. U sýpky budou postupně přibývat objekty od sochaře Jiřího Beránka, který vytvořil v rámci sochařských sympozií v devadesátých letech na Lemberku land artové sousoší Bezčasí. Jeho dílo v širších souvislostech připomene v objektu sýpky a v okolí kurátorka Silvie Stanická, která je také autorkou Beránkovy monografie.

V rozmezí asi dvaceti let, které zobrazuje také výstava, se práce Jiřího Beránka stala zásadní materiálově orientovanou sochařskou tvorbou, soustavně ohledávající vztah člověka místa a architektury. Foto: Archiv Silvie Stanické

Výstavu Jiří Beránek v přítmí paměti mohou lidé navštívit mezi 15. 6. a 31. 10. Návštěvníci si budou moci všimnout korelací vztahů, myšlenek a jejich otisku v daném sochařsky zpracovaném materiálu, který umožňuje jejich sledování a proměny v čase. V sýpce budou představeny Beránkovy rané objekty z období konce studia na AVU a prvních let po studiích i ukázky jeho vrcholné tvorby konce 80. a 90. let.

Grain talks a partnerství s norským muzeem Kistefos

Letos bude v prostorách barokní sýpky na Lemberku celkem pět seminářů, které iniciátoři nazvali GRAIN TALKS/ZRNĚNÍ. Každý z nich se bude tematicky týkat kulturního rozvoje sýpky. Nabídnou hlubší poznání a pochopení historických a místních souvislostí. „Jde nám o pochopení, čím je sýpka na Lemberku ojedinělá a k čemu by v budoucnu měla sloužit. Máme o tom své představy, ale jsme také připraveni je modifikovat. Semináře budou zároveň tvořit podklad naší dramaturgie do budoucna,“ popisuje Lucie Havlová.

Pod tímto vizuálem se zájemci letos budou dozvídat o zajímavých tématech a hned v květnu to bude: Krajinná památková zóna Lembersko /23. 5. / pod vedením Akad. arch. Davida Vávry
 

motto 

    Nikdy tě neznaví
    Kult svaté Zdislavy
    Na poutníky působí
    Dobročinné způsoby. 
    (David Vávra)

„Sýpka Lemberk je naše radost i starost,“ říká spolumajitelka. Finanční podporu projekt získává z Fondů EHP a Norska, od Ministerstva kultury, Libereckého kraje nebo Fondu česko-německého přátelství. Sýpce darují prostředky i soukromí mecenáši. „Cítíme velkou zodpovědnost a zároveň vděk za to, že naše záměry rezonují s vizemi těchto institucí a jednotlivců. Program sýpky je pro nás posláním a koníčkem. Většinou jsme s Tomášem Hendrychem měli rádi výzvy, ve kterých jsme z ničeho budovali, doufáme, že prospěšné aktivity,“ doplňuje Havlová

Podle jejích slov se vždy snažili se svými projekty přesahovat i do vzdělání o materiálech, řemeslech, umění, architektuře či udržitelnosti. „Rádi jsme navazovali spolupráce s institucemi v zahraničí, od kterých jsme se učili a inspirovali. A náš program pokračuje v této tradici i na sýpce, kdy chceme návštěvníky vzdělat, pobavit a inspirovat. K výstavám letos přibydou i GRAIN TALKS, ve kterých se s odborníky na dané téma setkají místní a přespolní. Cílem seminářů je najít pro sýpku Lemberk optimální program i ekonomický model, který by zajímal návštěvníky zámku i místní komunitu,“ vysvětluje.

Když půjde vše dobře, aktivity na Lemberku možná pomohou najít obecnější vzorec, jak by památky mohly do budoucna fungovat, aby netvořily jen sondu do historie, či vizuální atrapu, ale mohly se zapojit do současného života.

Norské muzeum Kistefos s galerií Twist navrženou dánským studiem BIG - Bjarke Ingels Group. Foto: Simona Martínková

Dobrým partnerem, který pomáhá s tím, jak vše nastavit a uspořádat, je norské muzeum umění v přírodě Kistefos. Kurátorka tohoto muzea Kate Smith a její kolegyně představí koncept fungování této úspěšné organizace na sýpce 15. 6. v GRAIN TALKS: Umění v krajině a ve veřejném prostoru.

Všechny informace k programům jsou k nalezení na sociálních sítích a na webu www.sypkalembek.cz, který bude spuštěn na konci dubna.

20. 4. 2023

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.