Všímáme si
Sympozium Bienále experimentální architektury #1
Mezinárodní jednodenní sympozium organizované Galerií Jaroslava Fragnera a Vysokou školou uměleckoprůmyslovou proběhlo 22. 5. v pražském kině Světozor. Nabídlo přednášky a známá jména!
-
Sympozium Bienále experimentální architektury #1
-
Jürgen Strohmayer, Csenge Lanski, Benjamin Ennenmoser, Phillippe Grotenrath
-
Kourosh Asgar Irani: Zero Footprint Architecture
-
Thomas Grabner, Ursula Frick: Diploma Project
-
Andrea Sachshe: Teaser
-
Siim Tuksam
-
Daniel Zaha Hadid, Boloyan, Robert Löffler, Bogdan Zaha: Pression
První Bienále experimentální architektury slavnostně odstartovalo koncem dubna v pražské Galerii Jaroslava Fragnera. Výstava představila 75 modelů z deseti akademických ateliérů z Rakouska, Slovenska a České republiky. Směr není v architektuře novinkou, přesto se mu v České republice příliš nevěnují odborníci, média ani širší veřejnost. Experimentální architektura se v akademickém prostředí zaměřuje na nové technologie v navrhování, ale také prezentování jednotlivých projektů. Využívá nejnovější počítačové programy, 3D tisk, posouvá tím hranice oboru. V praxi dborníci věnují pozornost novým materiálům, postupům. K nejznámějším patří bezesporu realizace kavárny s amfiteátrem (Kunsthaus a Murinsel) uprostřed mostu v rakouském Gratzu, automobilka BMW v Lipsku, či plavecký stadion navržený studiem Zaha Hadid pro loňské Olympijské hry v Londýně.
Setkání v kultovním kině
„Bienále experimentální architektury je mezinárodní platformou mapování aktuálních tendencí a metod architektonického navrhování. Bylo založeno koncem roku 2012 ateliérem A3 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové spolu s galerií JF. Trendy reagují na radikálně se měnící nové filozofie životního stylu a technologie,“ vysvětluje jeden z kurátorů Imrich Vaško.
Na sympoziu v kině Světozor přednášeli architekti patřící k nejvýznamnějším osobnostem v oboru experimentální architektury. Například Greg Lynn, Marjan Colletti, či Herman Diaz Alonzo jsou osobnosti, které pracují s experimentální architekturou v mezinárodním kontextu. Vedle zahraničních hostů se prezentovali také Miloš Florián z pražské Fakulty architektury, který se tématu věnuje dlouhodobě. Slovenskou otevřenější scénu zastupoval Peter Stec, vedoucí ateliéru Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě. Součástí byla také prezentace studentů a asistentů ze všech deseti zúčastněných ateliérů.
7. 6. 2013 evava
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
► Heimtextil 2025: Textil jako most mezi minulostí a udržitelnou budoucností
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU