CZ / ENG

Všímáme si

Studenti navrhovali obydlí z látky. Mysleli na salát i Jana Nepomuckého

Na pražské UMPRUM pokrývá zaměření ateliérů pestrou paletu a obory jednotlivých ateliérů se prolínají. Ateliér textilní tvorby Jitky Škopové je toho dokladem. Jen málokdo by od studentů a studentek textilní tvorby očekával architektonické návrhy, v jejichž čele stojí dvoumetrová oblouková struktura.

Studenti navrhovali obydlí z látky. Mysleli na salát i Jana Nepomuckého

Ve zmíněném ateliéru se studenti dlouhodobě snaží posouvat hranice textilu a propojovat je s jinými odvětvími, tentokrát směrem k architektuře. Konfrontovali se s možnostmi robotické fabrikace, parametrickým designem, tradičními postupy i tématy krajinářství. Vznikla tak pestrá směsice návrhů – od těch více technicky propracovaných až po ty opírající se o silnou myšlenku.

Výrazným skupinovým studentským dílem je garážová konstrukce potažená ručně stříhanou textilií. Podílelo se na něm několik vybraných studentů, kteří rozvíjeli nápad Ondřeje Trnky. Objekt nazvaný jednoduše Garáž vytváří různé světelné efekty, je zamýšlen jako prostor setkávání. Konstrukce stavby je jednoduchá. Pozoruhodný je ale způsob jejího pokrytí – ten je možné aplikovat na různorodé tvary, je tedy univerzálně použitelný.

Spíše technicky uvažovaly Amálie Koppová a Eliška Hlaváčková: společně vytvořily strukturovaný materiál, který slouží k zadržování a odvodu vody z vertikálních ploch a případně i k pěstování zeleně ve formě vertikálních zahrad. 

Eva Chodomelová navrhla textilní altán určený do veřejného prostoru. Stavba vytrhuje kolemjdoucí z běžně zažívané reality, pobízí k zastavení, prožitku a pomyslné možnosti nechat se zabalit do černé hmoty. Interiér tvoří jakousi pevnou krustu izolující člověka od okolního prostředí.

Vybrané ateliérové projekty, které vznikaly během zimního semestru, nezůstaly jen na půdě školy. Ateliér vyrazil na začátku ledna již posedmé do Frankfurtu, kde se zúčastnil veletrhu bytového textilu Heimtextil. Ve spolupráci s českým výrobcem Svitap vystavil ateliér v sekci studentského designu vybrané práce na téma Textilní architektura, novodobí nomádi, alternativní bydlení a ekologie. K vidění byl projekt Blanky Urbanové Platónská tělesa. Eliška Vaňková vyrobila z lněné oboustranně impregnované stanovky Alternativní přístřešek – Shelter. Úkryt v krajině navrhla Alžběta Prouzová.

Fakt, že měřítko architektury je často sporné, je vidět na dalším vystaveném projektu Architektura pro salát. Stojí za ním Aneta Dvořáková, která pracovala s fólií. Malé levné skleníčky opřené o struktury origami jsou navrženy pro potřeby lidí, kteří chtějí zahradničit i v centrech měst. Je to architektura, volně pojatý urbanismus či design – je nutné mezi tím vždy rozlišovat?

O duchovní rovinu se opírá projekt Chybění. „Jak by měla vypadat sakrální architektura 21. století?“ ptá se jeho autor Max Lipovský. Návrh plovoucí kaple je zasazen na místo původní ostrovní kaple zasvěcené Janu Nepomuckému, která stála poblíž Karlova mostu. Jednotlivec může na pramici vplout dovnitř a prožít chvíli ticha a zamyšlení – ve víru mezinárodního veletrhu i ruchu města je to lákavá představa.

Poslední práce z Ateliéru textilní tvorby ukazují, že tvůrci nezatížení architektonickými poučkami a často zastaralou výukou stavebních technologií a procesů tvoří i na poli architektury svobodně. I studenti nižších ročníků se dokázali s architektonickým úkolem popasovat velice slibně, což ukazují často v měřítku 1:1 a ne jen na zmenšených modelech a plánech.    

Text: Jan Petrš, foto: archiv Ateliéru textilní tvorby, VŠUP

17. 2. 2017

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.